TT Ventures’dan Avrupa’nın en büyük fonlarından DTCP’ye yatırım kararı

Türk Telekom’un kurumsal girişim sermayesi şirketi TT Ventures, Deutsche Telecom’un da ana yatırımcıları arasında olduğu, içerisinde SK Telecom, Softbank gibi önemli kurumların ve fonların bulunduğu Digital Transformation Capital Partners (DTCP) Fonu’na yatırım kararı aldı.

TT Ventures’dan Avrupa’nın en büyük fonlarından DTCP’ye yatırım kararı
Yayınlama: 04.09.2023
5
A+
A-

Bu anlaşmayla, fonun bünyesindeki önemli girişimleri Türkiye’ye getirmek, aynı zamanda mevcut yatırım portföyü ile Türk Telekom ve grup şirketlerinin dijital ürün ve servislerinin, DTCP içinde yer alan teknoloji şirketleri, yabancı yatırımcılar ve telekomünikasyon şirketleri ile iş birliği yapmasını sağlamak hedefleniyor.

“GİRİŞİMLER İÇİN DÜNYAYA AÇILAN BİR KÖPRÜ OLMAK İSTİYORUZ”

TT Ventures Genel Müdürü Muhammed Özhan, “TT Ventures olarak, girişimlere büyümenin kapılarını açmak ve girişimcilik ekosistemini büyüterek Türkiye’yi geleceğe taşımak amacıyla çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Yerli girişim ekosistemini globale taşıyacak çalışmalarımızın bir adımı olarak geçtiğimiz yıl TT Ventures, Girişim Sermayesi Yatırım Fonu’nu hayata geçirdik. Bu fon ile; büyüme potansiyeli yüksek, teknoloji odaklı girişimlere yatırım yapmayı; fonun yatırımcılarına da stratejik ve finansal fayda sağlamayı amaçlıyoruz. Bununla birlikte küresel düzeyde bir yapıya ulaşmak hedefi ve girişimleri dünyaya bağlayan bir köprü olma motivasyonuyla San Francisco’da TT Ventures Ofisimizi açtık. Bu anlamda; Digital Transformation Capital Partners ile imzaladığımız anlaşma finans getirisi sağlamanın yanı sıra Türk girişimlerin yurt dışına açılması için büyük anlam taşıyor. Anlaşma ile yurtdışındaki önemli girişimleri de Türkiye’ye kazandırmayı hedefliyoruz” dedi.

TT Ventures’dan Avrupa’nın en büyük fonlarından DTCP’ye yatırım kararı

DTCP Yönetici Ortağı Thomas Preuss ise konuya ilişkin şunları söyledi:

“TT Ventures’ın DTCP’nin üçüncü Büyüme Sermayesi Fonu’na katılımını memnuniyetle karşılıyoruz. Bu yatırım, teknolojinin ekonomileri ve küresel iş ortamını şekillendirmedeki önemli rolünün giderek daha fazla kabul gördüğünü vurguluyor. Türk Telekom’un inovasyonu destekleme taahhüdü, misyonumuzla kusursuz bir şekilde örtüşmektedir. Türk Telekom ile birlikte teknolojik ilerlemeyi teşvik etmeye ve sınırları aşan başarı hikayeleri geliştirmeye hazırız. Avrupa’da B2B yazılımına odaklanan en büyük uzman ekiplerden biri olarak, hızla büyüyen B2B yazılım ekosistemindeki seçkin girişimcilere ve kategori liderlerine destek olmayı sürdürmek ve yatırımcılarımız için cazip ortak yatırım fırsatları yaratmaktan heyecan duyuyoruz.”

AVRUPA’NIN EN BÜYÜK FONLARINDAN

İlk fon toplama turunda 300 milyon dolar toplayan DTCP Growth Equity III Fonu, stratejisini; bulut tabanlı iş çözümleri, SAAS olarak hizmet sunan siber güvenlik, web 3.0, yapay zekâ, finansal teknolojiler ve bulut tabanlı altyapı çözümlerine sahip erken aşama ile büyüme aşamasındaki girişimlerine yatırım yapma şeklinde belirledi. DTCP büyüme fonları, 2015 yılından beri global ölçekte büyüme potansiyeli yüksek, dijital transformasyon ve dijital altyapı girişimlerine yatırım yapıyor.

BUGÜNE KADAR 16 GİRİŞİME YATIRIM YAPILDI

Türk Telekom’un Kurumsal Girişim Sermayesi Şirketi olarak 2018 yılında kurulan TT Ventures, bugüne kadar sağlık, enerji, eğitim, yapay zekâ ve telekomünikasyon alanında faaliyet gösteren 16 şirkete yatırım yaptı. İş birliği kapsamında TT Ventures, portföyünde yer alan bu 16 girişim yatırımını DTCP’ye tanıtarak, global iş birliği fırsatları da arayacak.

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.