SUUDİ ARABİSTAN İLE UZUN VADEDE HEDEF 30 MİLYAR DOLARLIK TİCARET

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, Türkiye-Suudi Arabistan Yuvarlak Masa Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, “Yakalanmış olan ivme ile ilk aşamada 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Orta ve uzun vadede ise 30 milyar dolarlık ticaret hacmini gerçekleştirebiliriz.” dedi.
TOBB İkiz Kuleler’de Türkiye-Suudi Arabistan Yuvarlak Masası Toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender bin İbrahim El-Harif ve iş adamları katıldı.

SUUDİ ARABİSTAN İLE UZUN VADEDE HEDEF 30 MİLYAR DOLARLIK TİCARET
Yayınlama: 04.09.2023
3
A+
A-

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’nin ekonomik faaliyetlerini ve büyüklüğünü anlattığı konuşmasında, Türk iş dünyası olarak ülkeler arasındaki iktisadi ilişkilerin yeniden canlanmasından son derece mutlu olduklarını söyledi.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman’ın ortaya konduğu “Suudi Arabistan 2030 Vizyonu”nun, güçlü, yenilikçi, bölgesinde lider bir ülke olma hedeflerine ciddi katkı sağlayacağını belirten Hisarcıklıoğlu, “Özellikle, ekonomide petrol dışı sektörü geliştirmeye ve girişimciliği teşvik etmeye dönük adımları çok değerli buluyorum. Bu çerçevede teknoloji, turizm, ulaşım ve enerji gibi çeşitli alanlarda gerçekleştirilecek projelerde Türk iş dünyası olarak yer almaya hazırız.” diye konuştu.

Hisarcıklıoğlu, iki ülkenin ticari ve ekonomik ilişkilerinin tarihi köklerinin ve temelinin sağlam olduğunu ve yeni dönemde ilişkileri çeşitlendirerek derinleştirmek istediklerini bildirdi.

“Çok daha fazla Suudlu yatırımcıyı ülkemize bekliyoruz”

Geçen yıl karşılıklı ticaretin olumlu yönde geliştiğine işaret eden Hisarcıklıoğlu, “Bu yıl ise ticaretimizde ciddi bir büyüme görüyoruz. Yakalanmış olan ivme ile ilk aşamada 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaşabileceğimizi düşünüyorum. Orta ve uzun vadede ise 30 milyar dolarlık ticaret hacmini gerçekleştirebiliriz.” değerlendirmesinde bulundu.

Hisarcıklıoğlu, Türkiye’de Suudi Arabistan tarafından bugüne kadar 2 milyar dolar civarında doğrudan yatırım gerçekleştirildiğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:

“Hepimiz biliyoruz ki bu meblağ ülkelerimizin potansiyelini yansıtmaktan uzak. Çok daha fazla Suudlu yatırımcıyı ülkemize bekliyoruz. Öte yandan Suudi Arabistan, müteahhitlik sektörümüz için çok önemlidir. Müteahhitlik firmalarımız Suudi Arabistan’da bugüne kadar 25 milyar dolar değerinde 390 projeyi başarıyla tamamlamıştır. Karşılıklı yatırımlar ve müteahhitlik alanında büyük bir potansiyel var. Önümüzdeki dönemde, birlikte daha çok işbirliği yapmak istiyoruz. Sadece iki ülkede değil, Suudi Arabistan’ın etkili coğrafyalarda, Suudlu iş insanlarıyla beraber 3. ülkelerde de daha çok işbirliği yapmak istiyoruz. İnşaat alanında geçmişteki uyuşmazlıkların sulh yoluyla çözümlenmesi desteğini bekliyoruz. Teminat mektubu konusunun da çözülmüş olmasından son derece mutluyuz. Bu çerçevede iş insanlarımızın vize almalarında sağlanan kolaylık için teşekkür ediyorum.”

Suudi Arabistan Sanayi Bakanı Hureyf

Suudi Arabistan Sanayi ve Maden Kaynakları Bakanı Bender bin İbrahim el-Hureyf ise başta sanayi ve madencilik sektörleri olmak üzere Suudi Arabistan’daki yatırım fırsatlarını tanıtmaya çalıştıklarını belirterek, “Türk yatırımcısına güveniyoruz ve Türkiye’nin bu fırsatlardan yararlanmasını gönülden temenni ediyoruz.” dedi.

Hureyf, TOBB İkiz Kuleler’de TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu ve birçok iş insanının katılımıyla düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan Yuvarlak Masası Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına Türkiye ziyaretine dair değerlendirmede bulundu.

Türkiye’yi ziyaret etmekten çok memnun olduğunu dile getiren Hureyf, iki ülke arasındaki ekonomik ilişkilerin ileri düzeyde olduğunu ve büyük gelişme kaydettiğini söyledi.

Hureyf, bu ziyaretin esasında Türk yatırımcılarına Suudi Arabistan’daki başta sanayi ve madencilik sektörü olmak üzere yatırım fırsatlarını tanıtmak ve önemini göstermek için olduğunu aktararak, “Türk yatırımcısına güveniyoruz ve Türkiye’nin bu fırsatlardan yararlanmasını gönülden temenni ediyoruz.” dedi.

Ziyaretinin 5 gün süreceğini, bu kapsamda hükümet yetkilileri ve özel sektör temsilcileri ile görüşeceğini kaydeden Hureyf, bugün birçok toplantıya katıldığını, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar ile madencilik alanında işbirliğine ilişkin bir anlaşma imzaladıklarını söyledi.

Hureyf, Türkiye-Suudi Arabistan Yuvarlak Masası Toplantısı’nda da bir grup Türk iş insanı ile bir araya geldiklerini ve Suudi Arabistan’daki sanayi stratejisi ve madencilik planlarını anlattıklarını belirterek, Türkiye ziyaretini İstanbul’da tamamlayacağını dile getirdi.

Kaynak: SANAYİ HABER AJANSI

SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.