“SANAYİDE NEET KADINLAR PROJESİ” AÇILIŞ TOPLANTISI BAŞKENT OSB’DE GERÇEKLEŞTİ

Başkent OSB ev sahipliğinde düzenlenen “Sanayide Neet Kadınlar Projesi”nin açılış toplantısına, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, Başkent OSB Başkanı Şadi Türk ve Sanayiciler katıldı.

“SANAYİDE NEET KADINLAR PROJESİ” AÇILIŞ TOPLANTISI BAŞKENT OSB’DE GERÇEKLEŞTİ
Yayınlama: 04.12.2023
27
A+
A-

İSTİHDAMIN YÜZDE 30 KADIN
Toplantının açılış konuşmasını yapan Başkent OSB Başkanı Şadi Türk “ Başkent Organize Sanayi Bölgesi olarak eğitim ve kadın istihdamı hususlarındaki çalışmalarımız, bu projeye öncülük etme gayemiz ve projedeki sorumluluklarımızdan bahsetmek istiyorum dedi.

“SANAYİDE NEET KADINLAR PROJESİ” AÇILIŞ TOPLANTISI BAŞKENT OSB’DE GERÇEKLEŞTİ

Başkan Türk, 40.000 dönümlük yerleşkesi ile Ankara’nın yeni sanayi ve teknoloji havzasında konumlanan 4 OSB’nin en büyüğü olan Başkent OSB, yaklaşık 508 katılımcısı ile karma bir OSB niteliğindedir. Başkent OSB içerisinde faaliyet gösteren firmaların ihtiyaçlarına yönelik, nitelikli iş gücü yetiştirme hedefleri doğrultusunda bölgemizde faaliyet gösteren Başkent OSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisemiz, Mesleki Eğitim Merkezi ve Hacettepe Üniversitesi Başkent OSB Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulumuz yer almaktadır.
Geçtiğimiz ocak ayında faaliyete başlayan yenilik merkezimiz, bölgemizde faaliyet gösteren firmaların, yenilikçilik, yalınlaşma, dijitalleşme, çevresel sürdürülebilirlik, farkındalık ve kapasitelerinin artırılması çalışmalarını yürütmektedir.
Bölgemizin kalkınma hedefleri doğrultusunda, kurum ve kuruluşların sanayide neet kadınlar projesinde yer alan, kıymetli ortaklarımızla iş birliği içerisinde çalışması, bölge yönetimi olarak kalkınma hedeflerimize ulaşma konusunda attığımız adımların, sağlam temellere dayandığının ispatıdır ifadelerini kullandı.
Başkan Türk, 100 yıl önce cumhuriyetin kurulmasıyla getirilen reformlar, Türk kadınına, ileri medeniyetlerde bile görülmeyen toplumsal ve ekonomik haklara erişimi konusunda alan açmıştır. Kadın ve erkek eşitliğinde çokça yol kastedilmesine karşın, fırsat eşitliğinin sağlanması hususunda yapılacaklar listesi hala oldukça kabarıktır. 2022 yılı Başkent OSB faaliyet planına baktığımızda, bölgemizde toplam yaklaşık 20.000 kişinin istihdam edildiği ve bu sayının yaklaşık %30’unu kadın istihdamının oluşturduğu görülmektedir. Kadın istihdamının artırılmasına yönelik katılımcı firmaların desteği yadsınamaz dedi.
Türk, Başkent OSB olarak cumhuriyetimizin 100. yılında kadının sanayide iş gücüne katılımının daha çok teşvik edilmesi gerektiğine inanıyoruz. Bu proje ile 18-29 yaş aralığında eğitimde ya da istihdamda yer almayan genç kadınların, mesleki eğitim yoluyla bölgemizin istihdamına kazandırılması için, değerli proje ortaklarımızla çalışmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bölge yönetimi olarak kadınların kariyer yolculuklarında karşılaştıkları engel ve zorlukların azaltılmasına yönelik, bölgemizde faaliyet gösteren firma yönetimlerinde de farkındalıkların artırılması gayesini taşıyoruz. dedi.

“SANAYİDE NEET KADINLAR PROJESİ” AÇILIŞ TOPLANTISI BAŞKENT OSB’DE GERÇEKLEŞTİ

YAVAŞ: “SANAYİDE KADIN İSTİHDAMI ÇOK ÖNEMLİ”
Yapay zekâ tarafından geleceğin mesleklerinin anlatıldığı video gösterimi ile konuşmasına başlayan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Sanayide kadın istihdamı çok önemli. Bir yandan iş arayan insanlar bir tarafta işçi arayan firmalar bir türlü eşleştirilemiyor. Bununla ilgili bizim de belediye olarak çalışmalarımız var ama yan yana gelmeden bunu ortadan kaldırma imkânımız maalesef yok. 6 milyon nüfuslu bir kentte maalesef bunlar çok küçük kalıyor” dedi.
Kadın istihdamı için yürütülen çalışmalara da konuşmasında yer veren Yavaş,“Benim şöyle bir önerim olacak. Bilkent CYBERPARK ile görüşmüştüm. Bizim şu anda teknoloji merkezi sayımız beşe ulaşacak. İki tanesi Bilkent Üniversitesi, bir tanesi Gazi Üniversitesi, Bir tanesini Sosyal Bilimler Üniversitesi ile yapmak üzereyiz. Bizim tesislerimizden ücretsiz yararlanabiliyorlar. Oradan yararlanan firmaların organize sanayinin ihtiyaçlarından bilgisi yok. Dolayısıyla benim şöyle bir önerim var bir an evvel organize sanayiler bize iş kolları ile ilgili bize bilgi verirseniz biz teknoloji merkezlerimizde yer alan firmalarla sizi yan yana getirecek bir teknoloji kurultayı yapabiliriz. Burada faaliyet gösteren firmaların birçoğuna mutlaka çok katkıları olacaktır. Sizin ihtiyacınız olan diğer dallarda da bizler de ayrıca kurs açabiliriz, birlikte açabiliriz. Yapabilecekleri işlere yönlendirme konusunda faydalı oluruz hem iş sahibi olurlar hem de inşallah üretime katkıları olur diye düşünüyorum. Emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

“SANAYİDE NEET KADINLAR PROJESİ” AÇILIŞ TOPLANTISI BAŞKENT OSB’DE GERÇEKLEŞTİ

ARDIÇ: “GÜÇ BİRLİĞİMİZ İLE ÜLKEMİZİN BUGÜNDEN DAHA GÜZEL YARINLARA ULAŞACAĞINA YÜREKTEN İNANIYORUM”
Ankara Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Seyit Ardıç, proje açılış konuşmasında, “İş gücü piyasasının en önemli sorunlarından biri beceri uyuşmazlığı diğeri kadınların istihdamıdır. Kurumsal alt yapımız eşitlikçi olduğu gibi kadınların istihdam oranını artıracak iş gücü piyasalarında eşit fırsatlara kavuşmalarını sağlayacak çeşitli projeleri de destekliyoruz. Projenin çok değerli olduğu kanaatindeyim. Ankara’da 18-29 yaş aralığında ne eğitimde ne istihdamda olan kadınlara mesleki eğitim yoluyla Başkent Organize Sanayi Bölgesi’ndeki firmalarda istihdam sağlanmasını amaçlayan bu proje hem orta düzeyde beceri açığı sorununu gidermeye hem de kadın istihdamını artırmaya anlamlı katkıda bulunacaktır. Malumunuz sivil toplum biraz da tek başımıza yapamadığımızı hep birlikte yapabildiğimiz toplumsal buluşma alanıdır.” diye konuştu.

“SANAYİDE NEET KADINLAR PROJESİ” AÇILIŞ TOPLANTISI BAŞKENT OSB’DE GERÇEKLEŞTİ

Kaynak: SANAYİ HABER AJANSI

www.ekonomigundemi.com.tr

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.