İzmir Akdeniz Bienali açıldı

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin K2 Güncel Sanat Merkezi işbirliğiyle bu yıl ilk kez “Aynı Suya Bakmak” temasıyla düzenlediği İzmir Akdeniz Bienali açıldı.

İzmir Akdeniz Bienali açıldı
Yayınlama: 24.01.2024
22
A+
A-

İzmir Büyükşehir Belediyesi, “Aynı Suya Bakmak” temasıyla bu yıl ilk kez düzenlenen Akdeniz’e kıyısı olan 17 ülkeden 32 katılımcının eserlerinin sergilendiği İzmir Akdeniz Bienali’nin kapılarını sanatseverlere açtı. Ayşegül Kurtel’in sanat direktörlüğünde Kültürpark Atlas Pavyonu’nda yapılan bienalin açılışına sanatseverler yoğun ilgi gösterdi. 23 Ocak’tan 11 Mart’a kadar açık olacak bienalde resim, fotoğraf, video, multimedya yerleştirme, seramik, üç boyutlu görsel-işitsel yerleştirme gibi birçok farklı disiplinde üretilmiş eserler yer alıyor.

Bienal açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, Eylül-Ekim aylarında genç sanatçıların İzmir'de resim, fotoğraf, multimedya enstalasyonları, seramik, kinetik heykeller ve üç boyutlu görsel-işitsel enstalasyonlar gibi çeşitli çalışmalara imza attıklarını söyledi. 8 bin 500 yıllık tarihiyle sürekli bir yerleşim yeri olan İzmir’in demokratik değerleri besleyen bir Akdeniz liman kenti olduğunu belirten Başkan Soyer, “Resim, tiyatro, mimari ve müziğin yanı sıra tarımın temel uygulamalarını kapsayan sanatın kökenleri, bu yaratıcı ve temel unsurların ilk kez kök saldığı ve dünyaya yayıldığı Anadolu'ya kadar uzanıyor. Zengin tarihiyle Akdeniz sadece coğrafi bir konum değil; tüm insanlık için uyum ilkelerini bünyesinde barındıran yaşayan bir mirastır” dedi.

Gençlere söz veriyorum

İzmir Akdeniz Bienali’nin Akdenizli genç sanatçıların deneyimlerini vurgulayarak Akdeniz kültürleri arasındaki diyaloğu geliştirmeyi amaçladığının altını önemle çizen Başkan Soyer, “Bu Bienal, Akdeniz'den dünyaya ses getiren bir barış mesajının yayılması için bir platform rolü görüyor. Bu, Filistin halkının ağır insan hakları ihlallerine maruz kaldığı bu zor dönemde özellikle önemli. Bu etkinlik aracılığıyla aynı zamanda İzmir'in uzun sanat tarihini ve sanatsal ifadesini dünyanın geri kalanına tanıtacağız. Bu bienal, ortak Akdeniz kimliğimizi güçlendirirken aynı zamanda Akdeniz'in tüm kentleri arasındaki uyum ve ittifakı da derinleştirecek. Hem şimdiki hem de gelecekteki gençlere, barışın gelişmesi için, uyum ve demokrasi için her türlü çabayı göstereceğime söz veriyorum” ifadelerini kullandı.

Bienal’de eserleri yer alan sanatçılar şöyle; Alex Brajkovic, Ana Aleksic, Bawer Doğanay, Berfin Ataman, Berna Dolmacı, Can Büyükberber, Claudio Zorzi, Dalea Kovacec, Erdem Çolak, Fredj Moussa, Garance Alves, Greta Pllana, Laura Besançon, Levi Viller, Mahdi Baraghithi, Malak Elghuel, Marko Damis, Mehdi Hachid, Merkezkaç Sanat Kolektifi, Nelly El Sharkawy, Nermin Sena Özger, Nesligül Cebesoy, Nour Abou Saada, Öznur Yıldırım, Revan Yaşar, Smirna Kulenovic, Soufian Chemcham, Stratis Tavlaridis, Talha Demiral, Vladimir Novak, Yağmur Kevser Barutçu ve Yassine Sellame.


www.ekonomigundemi.com.tr

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.