GÜÇLÜ SANAYİ, GÜÇLÜ TÜRKİYE

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Ülkemizde organize sanayi bölgesi olmayan ilimiz kalmadı. Bugün itibarıyla ülkemizdeki organize sanayi bölgesi sayısı 353’e ve istihdam da 2,5 milyona çıktı. Sadece 2022 yılında 21 yeni organize sanayi bölgesi kurarak bu alanda da bir rekor kırdık.” dedi.

GÜÇLÜ SANAYİ, GÜÇLÜ TÜRKİYE
Yayınlama: 04.09.2023
3
A+
A-

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen “Güçlü Sanayi Güçlü Türkiye Buluşması”nda yaptığı konuşmada, Kovid-19 salgını döneminde dünya ekonomisinin derinden sarsıldığını söyledi. Bu dönemde, enerji ve gıda krizi tüm dünyada fiyatları dalgalanırken Türk iş insanlarının dik duruşuna şahitlik ettiklerini belirten Erdoğan, “Böyle dönemde ihracatımızı 254 milyar doların üzerine çıkarttığınızı, istihdamı 32 milyon sınırına dayadığınızı biliyoruz. Sizleri canı gönülden tebrik ediyorum.” diye konuştu.

GÜÇLÜ SANAYİ, GÜÇLÜ TÜRKİYE

OSB’Sİ OLMAYAN İLİMİZ KALMADI

Gelecek döneme ilişkin planların iş insanlarının da katkılarıyla hayata geçirileceğini vurgulayan Erdoğan, “Bunun için sanayicilerimizi, KOBİ’lerimizi, esnafımızı, sanatkarımızı, çalışanlarımızı desteklemeye devam ediyoruz. Ülkemizde organize sanayi bölgesi olmayan ilimiz kalmadı. Bugün itibarıyla ülkemizdeki organize sanayi bölgesi sayısı 353’e ve istihdam da 2,5 milyona çıktı. Sadece 2022 yılında 21 yeni organize sanayi bölgesi kurarak bu alanda da bir rekor kırdık. Salgının ardından hayata geçirdiğimiz mikro ve küçük işletmelere destek programı kapsamında bu yıl itibarıyla 9,6 milyar lira destek ödemesi yaptık. Programın ikinci ayağını da yakında devreye almaya hazırlanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

YATIRIMA TEŞVİK

Erdoğan, geçen yıl düzenlenen 5 bin 455 yatırım teşvik belgesiyle 261 milyar lira tutarında sabit yatırımın ve 110 bin ilave istihdamın önünü açtıklarına dikkati çekerek, “Yerli ve milli teknolojilerin geliştirilmesi için makine, mobilite, üretimde yapısal dönüşüm, sağlık, kimya ve dijital dönüşüm alanlarında 178 projeyi destekleme kararı aldık. Bunlar gibi daha nice desteği, programı uygulamaya geçirdik. Bizim sanayicilerimize, küçük ve orta boy işletmelerimize verdiğimiz değeri kimseyle tartışmayız. Katma değerli üretimle kalkınan Türkiye Yüzyılı’nı da sizlerle beraber inşa edeceğiz.” diye konuştu.

GÜÇLÜ SANAYİ

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, “En zorlu küresel şartlarda dahi kendini kanıtlamış güçlü sanayimizle, yeniliklerin sadece takipçisi değil, öncüsü olan AR-GE ve inovasyon sistemimizle, kendine güvenen girişimcilerimizle kararlılıkla yolumuza devam ediyoruz. Kriz çığırtkanlarına inat, ülkemizdeki yatırım iştahı hiç olmadığı kadar yüksek.” dedi.

KÜRESEL PAZAR

Girişimcilerin yeni yatırım, yeni taleplerini karşılayabilmek için OSB’leri büyüttüklerini, yeni OSB’ler kurduklarını anlatan Varank, Türkiye’nin artık Turcorn’ları, Decacorn’ları konuştuğunu belirtti. Varank, gençlerin kurduğu girişimlerin küresel pazarda kendinden söz ettirebildiğini ifade ederek, “Bu tabloya elbette kolayca ulaşmadık. Her şartta yatırımcısını kollayan, girişimcisine cesaret veren, onların önündeki engelleri kaldıran bir siyasi irade, bir lider olmasaydı emin olun bu tablo da olmazdı. İşte bunun kıymetini de en iyi iş insanlarımız biliyor, onlar takdir ediyor.” diye konuştu.

Programa, AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe ile çok sayıda küçük ve orta ölçekli işletmelerin temsilcisi katıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a program sonunda katılımcılar tarafından hediye verildi.

Kaynak: SHA

SANAYİ HABER AJANSI

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.