Doğal gazda tasarruf ve güvenlik için dikkat edilmesi gerekenler

Türkiye’de ısıtma sistemleri sektörünün yüzde 95’ini temsil eden Doğal Gaz Cihazları Sanayicileri ve İşadamları Derneği (DOSİDER) yaklaşan kış öncesinde tüketicilere güvenlik ve tasarruf konularında çağrıda bulundu.

Doğal gazda tasarruf ve güvenlik için dikkat edilmesi gerekenler
Yayınlama: 04.12.2023
12
A+
A-

DOSİDER Başkanı Ekrem Erkut, Türkiye’nin kombi üretiminde Avrupa’nın üretim merkezi olduğunu belirterek ‘’Yurt içinde yılda bir milyon adet kombi satışı gerçekleştiriyoruz. 1.5 milyon adet ise ihracat rakamımız var. Panel radyatörlerde ise 5-6 milyon metretül yurt içi, 8-10 milyon metretül yurtdışına satışımız var. Toplam ihracatımız 1.5 milyar dolar civarında. Ülkemiz, kombi ve panel radyatör üretiminde dünyada söz sahibi üretim kapasitesine sahip. ‘’ şeklinde konuştu.

DOSİDER doğal gaz tasarrufu ve güvenliği ile ilgili şu tavsiyelerde bulundu:

''Kullanıcılar evlerinin kapı, cam, duvar ve çatı izolasyonu yetersiz ise izolasyonu uygun bir şekilde yaptırılmalıdır. Örneğin çatılardaki ısı kaybı yüzde 20 civarındadır. Bu nedenle evimizin ısıtılmayan mahallere olan duvar, tavan ve zeminleri mutlaka ısı izolasyonu yapılmalıdır. Binalarda mantolama ile izolasyon yaptırma imkanı olmayan kullanıcılar evlerindeki her bir radyatörün arkasında mutlaka ısı yansıtıcı paneller koymalıdır. Bu paneller çok düşük maliyetli ve uygulaması kolay ürünlerdir. Oda sıcaklığını ölçen ve buna göre oda sıcaklığını istenen şekilde ayarlayan, oda termostatları ve termostatik radyatör vanaları kullanımı ile tasarruf sağlanabilir, oda sıcaklığında her 1°C düşürmek yaklaşık yüzde 6 yakıt tasarrufu sağlar. Ülkemizde 2018 yılı Nisan ayında yürürlüğe giren, Energy Related Products – ErP (Enerji ile ilişkili ürünler) yönetmeliği ile AB ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’de de sadece “yoğuşmalı cihaz” olarak nitelendirilen yüksek verimli kombi, kazan gibi ürünlerin arzı sağlanmaktadır.Eski kombilerin yoğuşmalı cihazlarla değiştirilmesini öneriyoruz. Tüketicilerin kış sezonu başlamadan kombi ve merkezi ısıtma sistem cihazlarını dış hava sıcaklıkları düşmeden kontrol amaçlı çalıştırmalı ve ısıtma kontrollerini yapmalılar. Güvenli doğal gaz kullanımı için ev ve işyerlerindeki havalandırma menfezlerinin kapatılmaması, doğal gaz tesisatlarına proje dışında müdahale, değişiklikler yapılmaması, olası ihtiyaçlarda yetkili doğal gaz firmaları ve gaz dağıtım şirketlerinden hizmet alınmasına dikkat edilmesi önem arz etmektedir.''

Doğal gazda tasarruf ve güvenlik için dikkat edilmesi gerekenler


SANAYİ HABER AJANSI

www.ekonomigundemi.com.tr

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.