Başkan Büyükkılıç’tan Enerji Tasarruf Haftası mesajı

Kayseri Büyükşehir Belediye başkanı Memduh Büyükkılıç, Enerji Tasarruf Haftası dolayısıyla bir mesaj yayımlayarak, enerji tasarrufuna yönelik yaptıkları proje ve yatırımlarla tasarrufu öncelediklerine vurgu yaptı.

Başkan Büyükkılıç’tan Enerji Tasarruf Haftası mesajı
Yayınlama: 11.01.2024
1
A+
A-

Konuşmasının başında, tasarrufla ilgili Cumhurbaşkanlığının enerji tasarrufu ile ilgili 2023 hedeflerini içeren genelgesine tam uyum göstermeye gayret gösterdiklerinin altını çizen Büyükkılıç, gerçekleştirdikleri faaliyetler hakkında da bilgiler verdi.

Büyükkılıç, enerji tasarrufuna yönelik yaptıkları hizmet ve yatırımlardan bazılarını şöyle sıraladı:

“2023 yılı içerisinde 160 milyon TL’lik maliyetle 30 milyon TL enerji tasarrufu sağlayacak GES projesini hayata geçirdik. Türkiye’de üçüncü büyük tesis olan kurulu gücü 4,5 megavatlık Kayseri Biyogaz Tesisi’nin açılışını yaptık. Büyükşehir Belediyesi Ulaşım A.Ş. bünyesinde toplu ulaşım hizmeti vermeye başlayan elektrikli otobüslerimiz ile 130 bin kilometrenin üzerinde kat edilen yollarda 390 bin TL’nin üzerinde akaryakıt tasarrufu gerçekleştirilirken, 100 tonun üzerinde de karbondioksit salınımının önüne geçtik. Öte yandan sadece bir yılda kent gelenindeki elde edilen katı atıktan 42 milyon kilovat, biyogaz tesisinde 20 milyon kilovat, KASKİ için kurulan güneş enerji santralinden 11 milyon kilovat, atık sudan 5 milyon kilovat olmak üzere yaklaşık 80 milyon kilovat elektrik üretip, 40 milyon ton karbon salınımının önüne geçtik. Kayseri Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (KASKİ) Genel Müdürlüğü’nün ihtiyaç duyduğu elektrik enerjisini kendi tesislerinden karşılayabilmek için 160 milyon TL değerinde yatırım bedeli ile hayata geçirilen Güneş Enerji Santrali, (GES) KASKİ’ye yıllık 30 milyon TL’lik enerji tasarrufu katkısı sunacak.”

Başkan Büyükkılıç mesajında ayrıca Katı Atık Düzenli Depolama Tesisi’nde, kurulduğu günden itibaren 270 milyon kwh üzerinde elektrik üretildiğini ve bu sayede de 130 milyon metreküpten fazla sera gazı salınımının engellendiğini sözlerine eklerken, enerji üretim tesislerinde oluşan atık ısıdan saha üzerinde kurulu 11 bin metrekare alanda topraksız sera yöntemiyle, yılda 500 ton domatesin üretildiğini ve 16 megavatlık lisanslı söz konusu tesisin Gold Proje sertifikası alan Türkiye’deki 6’ncı tesis olduğuna sözlerinde yer verdi.

Büyükşehir Belediye Başkanı Memduh Büyükkılıç  Enerji Tasarruf Haftası dolayısıyla yayımladığı mesajında Beydeğirmeni Biyogaz Tesisleri’nde hayvansal atıkların dönüştürülerek, biyogazdan günde 4,5 megavat elektrik üretilmekte olduğunu bu sayede kentte 6 bin 421 hanenin elektriğinin karşılanmakta olduğunu da paylaştı.


www.ekonomigundemi.com.tr

Bir Yorum Yazın

Ziyaretçi Yorumları - 0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış.