Bugun...
SON DAKİKA

OSBÜK'ÜN 20. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) 20. Olağan Genel Kurulu Ankara’da TOBB Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.
facebook-paylas
 Tarih: 05-08-2022 22:49:03  -   Güncelleme: 05-08-2022 22:52:03

OSBÜK'ÜN 20. OLAĞAN GENEL KURULU GERÇEKLEŞTİ

Türkiye’deki 374 OSB’nin başkanları, OSBÜK delegeleri ve bölge müdürünün yer aldığı  Bakanlığın temsil edildiği toplantıda; OSB’lerin Türkiye ekonomisindeki önemi ve OSBÜK’ün çalışmaları gündeme taşındı. 

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Konferans Salonu’na gerçekleştirilen kurula, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Hasan Büyükdede, Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Ziya AltunyaldızTOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu ve OSBÜK Başkanı Memiş Kütükcü ile çok sayıda davetli katıldı.

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşunun (OSBÜK) 20’inci Olağan Genel Kurulu, açılış konuşmasını  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK) Başkanı Memiş Kütükcü, gerçekleştirdi.

Konuşmasına camiaya verdikleri desteklerden dolayı önemli isimlere teşekkürle başlayan Kütükçü; “Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşumuzun 20. Olağan Genel Kuruluna hoş geldiniz, sefalar getirdiniz. Hepinizi şahsım ve Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu Yönetim Kurulumuz adına saygıyla, sevgiyle selamlıyorum.  Sözlerimin başında; Camiamızın en güçlü destekçisi, ağabeyimiz Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcımız Sayın Hasan Büyükdede’ye, Her zaman üretimin ve organize sanayi bölgelerimizin yanında olan Sanayi Komisyonu Başkanımız Sayın Ziya Altunyaldız’a, Türk iş dünyası için geceli-gündüzlü koşturan, derdimizle dertlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanımız Sayın Rifat Hisarcıklıoğlu’na, Genel kurulumuza teşriflerinden ve organize sanayi bölgelerimize verdikleri tüm desteklerden dolayı camiamız adına teşekkür ediyor, şükranlarımı sunuyorum.  Hoş geldiniz sefalar getirdiniz” dedi. 

“SON 2 YILDA İHRACATIMIZI YÜZDE 25 ARTTIRDIK”

Konuşmasında ülkemizin uzun yıllar gündemimizden düşen yüksek enflasyon baskısı altında olduğuna vurgu yapan Kütükcü,”Malumunuz ikinci dünya savaşından sonra kurulan küresel ekonomik sistem, büyük bir değişim sürecinden geçiyor. Dünyanın gelişmiş ekonomileri dediğimiz; Amerika’dan İngiltere’ye, Avrupa’nın lokomotifi Almanya’dan İtalya’ya, İspanya’ya kadar tüm ekonomiler faizle-enflasyon arasına sıkışmış durumda. Şu anda dünyada, bütçe açığında tavan olarak kabul edilen yüzde 3 sınırını tutturabilen bir gelişmiş ekonomi maalesef yok.  Yine Türkiye’nin de aralarında bulunduğu gelişmekte olan ekonomilere baktığımızda; özellikle faiz ve enflasyon konusunda benzer tablolarla karşı karşıyayız. Ülkemiz malumunuz bir süredir, uzun yıllar gündemimizden düşen yüksek enflasyon baskısı altında. Enerji, hammadde, lojistik başta olmak üzere hemen her alanda artan maliyetler üretimi zorlamaya devam ederken, işletmelerimizin işletme sermayesi ihtiyaçları da had safhaya çıkmış durumda. Tüm bunlar ve beraberinde getirdiği sonuçlar, deyim yerindeyse madalyonun olumsuz tarafları değerli Başkanlarım. Bir de bu sürecin bize, işletmelerimize kazandırdıkları var. Yakalamayı başardığımız fırsatlar var. Hamdolsun bugün, üretimde, istihdamda, ihracatta salgın öncesi dönemin üzerine çıktık. Pandemi ile birlikte yeniden şekillenen küresel tedarik zincirlerine eklemlenmeyi başardık. İtalya ile Çin arasındaki en güçlü sanayi ülkesi olan Türkiye, küresel pazarlardaki hakimiyetini bu dönemde daha da perçinledi. Son 2 yılda ihracatımızı yüzde 25 artırarak 225 milyar doları aştık. Organize sanayi bölgelerimiz ise; sanayi üretiminden istihdama, ihracata kadar neredeyse her alanda Türkiye’nin taşıyıcı kolonu oldu. Organize sanayi bölgeleri olarak; pandeminin ve maliyet artışlarının etkisini olanca ağırlığı ile devam ettirdiği 2021 yılını yüzde 12.7 üretim artışı ile tamamladık. 2022 yılının ilk 6 ayında ise yüzde 1’in üzerinde üretim artışı ile yolumuza devam ediyoruz” diye konuştu.

 

“SANAYİDE İSTİHDAM EDİLEN HER İKİ KİŞİDEN BİRİ OSB’LERDE ÇALIŞIYOR”

Son 2 yılda ülkemizde Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın oluruyla 37 yeni organize sanayi bölgesi kurulduğunu belirten Kütükcü, “Böylece ülkemizdeki organize sanayi bölgelerimizin sayısı 268’i işletme aşamasında olmak üzere 374’e ulaştı.  Yine son 2 yılda organize sanayi bölgelerimizde, yatırımcılarımıza 5 binin üzerinde yeni sanayi parseli tahsis edildi. İstihdam tarafına baktığımızda ise; organize sanayi bölgelerimiz son 2 yılda, 400 bin kişiye yeni istihdam sağladı. Böylece toplam 2 milyon 495 bin istihdamla tarihimizin en yüksek istihdam rakamına ulaştık. Bugün Türk sanayisinde istihdam edilen her iki kişiden biri organize sanayi bölgelerimizde çalışıyor. 2023 yılında koyduğumuz 2.5 milyon istihdam hedefimize de, inşallah bu tarihten önce ulaşacağız. Türkiye’nin sanayi devleri olan İlk 500 Büyük Sanayi Kuruluşu’na baktığımızda da; listedeki 286 firmanın organize sanayi bölgelerimizde olduğunu gururla ifade etmek isterim. Yine 500 Büyük Sanayi Kuruluşumuzun 2 trilyon lirayı aşan üretimden satış rakamlarının yüzde 49.5’u, ihracatının ise yüzde 38’i OSB’lerimizden geliyor. İşte tüm bu rakamlar gösteriyor ki; organize sanayi bölgelerimiz Türkiye’nin taşıyıcı kolonudur, medarı iftiharıdır, gururudur” dedi.

“OSBÜK SAHADA AKTİF VE GÜÇLÜ BİR ROL OYNUYOR”

Konuşmasında OSBÜK’ün sahada aktif ve güçlü bir rol oynadığını belirten Memiş Kütükcü, “Başarıdan başarıya koşan organize sanayi bölgelerimizin hizmet kapasitesini artırmak, katılımcı sanayicilerine en kaliteli hizmeti, en iyi şekilde verebilmek için ekipleriyle birlikte geceli-gündüzlü çalışan her bir başkanıma yürekten teşekkür ediyorum.  Allah hepinizden razı olsun. Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak biz de, OSB’lerimizin üretim azminden aldığımız güçle, sürdürülebilir sanayi üretimine katkıda bulunmak amacıyla yürüttüğümüz çalışmalara aralıksız devam ediyoruz. Bugün; enerjiden mesleki eğitime, dış ticaretten dijitalleşmeye kadar Türk sanayisini, organize sanayi bölgelerimizi ilgilendiren ne varsa, OSBÜK hepsi ile ilgili sahada aktif ve güçlü bir rol oynuyor” diye konuştu.

“ENERJİ EN ÖNEMLİ ÇALIŞMA BAŞLIĞIMIZ OLDU”

“Yaptığımız çalışmaları sizlere gönderdiğimiz faaliyet raporumuzda tek tek anlattık, ancak müsaadelerinizle burada da bir kısmından bahsetmek istiyorum” diyen Kütükcü şu açıklamalarda bulundu;   Tüm dönemlerde olduğu gibi bu dönemde de enerji en önemli çalışma başlığımız oldu.  Hafızalarımızı şöyle bir yoklayacak olursak; İran’ın Türkiye’ye doğal gaz arzını 10 gün süre ile keseceğini açıklaması ile birlikte 2022 yılına önce doğalgaz, ardından elektrik kısıtlamaları ile girdik.  OSBÜK olarak bu kısıtlama dönemlerinde sahada son derece proaktif ve yapıcı bir rol oynadık. Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığımız, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliğimiz, BOTAŞ ve EPDK ile sürekli iletişim halinde olarak, tüm gelişmeleri OSB’lerimizle anlık paylaştık. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız Fatih Dönmez, OSB başkanlarımız, TOBB Sektör Meclis Başkanlarımız, Oda Başkanlarımız, ASKON- MÜSİAD-TİM Başkanlarımız, BOTAŞ ve TEİAŞ’ın üst düzey yöneticilerinin katıldığı enerji gündemli bir istişare toplantısı düzenledik. Bu toplantıda organize sanayi bölgelerimiz başta olmak üzere Türk sanayisinin, elektrik ve doğal gaz sınırlaması ile ilgili tüm sorunlarını, taleplerini birlikte istişare ettik, birlikte çözüme kavuşturduk.  Yine malumunuz organize sanayi bölgelerimizde yıllık 300 bin metreküpün altında doğal gaz tüketen sanayicilerimiz önemli bir mağduriyet yaşıyorlardı. Bu sanayicilerimiz, OSB’lere tek fatura kesilmesi sebebiyle Kademe-1 tarifesi yerine, neredeyse 3 kat daha pahalı olan Kademe-2 tarifesinden faturalandırılıyorlardı. OSBÜK olarak Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızla, özellikle Sayın Bakan Yardımcımız Hasan Büyükdede’nin güçlü desteği ile yürüttüğümüz yoğun çalışmalar sonucunda, hamdolsun bu konuyu da çözüme kavuşturarak, sanayicilerimizin mağduriyetini ortadan kaldırdık. 

“LÜTFEN BUNU KENDİ SANAYİCİLERİNİZE SİZ DE ANLATIN”

Bu firmalarımız 1 Mayıs 2022 itibariyle çok daha ucuz olan Kademe-1 tarifesi üzerinden faturalandırılmaya başladılar. Biz bu sorunu çözüme kavuşturmasaydık, Örneğin yıllık 280 bin metreküp doğal gaz kullanan bir OSB sanayicimiz;  Bugünkü fiyatlarla yılda yaklaşık 4 milyon 180 bin lira doğal gaz faturası ödeyecekti. Bizim yaptığımız çalışmalarla şimdi bu rakam yıllık 1 milyon 600 bin liraya düştü.  Yani burada firmamız, yılda 2 milyon 580 bin liralık bir avantaj elde etti. Lütfen bunu kendi sanayicilerinize siz de anlatın. Çünkü bu sizin başarınız, hepimizin başarısı. 

GES’LERDEKİ SINIRLAMA KALDIRILDI

Yine Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak bizim taleplerimiz doğrultusunda, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız OSB Uygulama Yönetmeliğinde yaptığı değişiklikle, OSB’lerimizde “güneş enerjisine dayalı enerji üretim tesislerinin sanayi parselinin en fazla yüzde 25’ine kadar yapılabileceği”ne ilişkin sınırlamayı kaldırdı. Aynı düzenlemede daha önce 1’inci, 2’inci, 3’üncü ve 4’üncü bölgelerde, tüketim amacıyla kurulan GES yatırımlarına 4’üncü bölge teşviklerinden yararlanma imkanı getirildi. Ben tüm bu düzenlemelerle organize sanayi bölgelerimizin yanında olan Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Mustafa Varank ve Bakan Yardımcımız Hasan Büyükdede’ye huzurlarınızda camiamız adına teşekkür ediyorum.

“OSBÜK ENERJİ İZLEME SİSTEMİ’Nİ KURMAYA BAŞLADIK”

Bunların yanı sıra; Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımızın talimatı ile OSBÜK Enerji İzleme Sistemi’ni kurmaya başladık. Enerji İzleme Sistemi ile, organize sanayi bölgelerimizde hali hazırda günlük olarak takip ettiğimiz elektrik tüketim verilerini artık anlık olarak göreceğiz. Şu anda sistemi kurduk, sisteme dahil olan OSB’lerimizden gelen verileri analiz ederek raporlamaya başladık.  Ölçüm alt yapısı olan veya olmayan OSB’lerimizle de toplantılar yaparak projemizi anlatmayı sürdürüyoruz.  Bu projeyle birlikte inşallah aynı zamanda, enerjide bir dijital dönüşüm de yapmış olacağız. OSB’lerimizdeki üretimin anlık seyrini, enerjinin dağılımını analiz ederek, enerjiyi daha verimli ve sürdürülebilir bir şekilde yönetme imkanına kavuşacağız.

“MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSESİ SAYIMIZ 85’E ÇIKTI”

Organize sanayi bölgelerimiz adına yürüttüğümüz önemli çalışma başlıklarından birisi de mesleki ve teknik eğitim oldu. Şu anda organize sanayi bölgelerimizdeki mesleki ve teknik anadolu lisesi sayımız 85’e, öğrenci sayımız ise 61 binin üzerine çıktı.  OSBÜK olarak biz de, OSB’lerimizin eğitim alanında gösterdiği bu başarıya katkıda bulunmak amacıyla önemli çalışmalar yaptık, yapıyoruz.  Örneğin; OSB’lerimizdeki Mesleki ve Teknik Anadolu Liselerinde okuyan öğrencilerimizi, Cumhurbaşkanlığı İnsan Kaynakları Ofisi tarafından yürütülen Ulusal Staj Programı’na dahil ettirdik. Böylece hem 10, 11 ve 12. Sınıf öğrencilerimiz Ulusal Staj Programı aracılığıyla sunulan imkanlardan faydalanma imkanına kavuştu hem de sanayicilerimizin nitelikli insan kaynağı ve stajyer ihtiyacının karşılanmasına katkıda bulunduk. Ayrıca biliyorsunuz bir süredir; OSB’lerimizdeki özel mesleki ve teknik anadolu liselerinde eğitim gören öğrencilerimize, öğrenci başına verilen desteklerin artırılmasını talep ediyorduk. 26 Temmuz’da yayımlanan tebliğ ile bu talebimiz de karşılandı ve öğrenci başına verilen destek miktarı ortalama yüzde 60 artırıldı. Tüm bu çalışmaları yaparken, aynı zamanda gençlerimizi mesleki eğitime özendirecek yazılı ve görsel bazı çalışmalarımızı da kamuoyuyla paylaştık” dedi.

KURUMLARLA DİRSEK TEMASI…

Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak, bir çok kurumla ortak iş birliği yaptıklarını vurgulayan Kütükcü konuşmasında bu çalışmaları sırasıyla gündeme taşıdı. Kütükcü; Kuruluş olarak;  TOBBUYUM Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezi, Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı-AFAD,  Türk Standardları Enstitüsü, Kuveyt Türk Katılım Bankası,  Vodafone ile imzaladığımız protokollerle güçlü işbirlikleri geliştirdik.  TOBB Uyum ile işbirliğimiz kapsamında OSB’lerimize yönelik; arabuluculuk panelleri düzenledik. Uyuşmazlık çözümleri-kamu ihale mevzuatı-müzakere teknikleri gibi çok sayıda başlıkta eğitimler yaptık.  Hedefimiz; arabuluculuk müessesinin organize sanayi bölgelerimizde uygulanabilirliğini artırmak.  AFAD Başkanlığımızla imzaladığımız protokol kapsamında; OSB’lerimizde 600 bine yakın çalışanımıza afet farkındalık eğitimleri verdik. Türk Standardları Enstitümüzle biri standardizasyon, eğitim, belgelendirme gibi başlıkları kapsayan, diğeri OSB’lerimizin yeşil dönüşüm sürecine katkıda bulunmayı hedefleyen iki ayrı protokol imzaladık. Kuveyt Türk Katılım Bankası ile, OSB’lerimizde kurulacak çatı tipi GES yatırımlarını uygun ve uzun vadeli finanse etme imkanı tanıyan “Güneş Enerjisi Santrali Kredilendirmesi İş Birliği” protokolünü imzaladık. OSB Müdürlüklerimiz ve 67 bin katılımcı sanayicimiz bu protokolün avantajlarından yararlanabilecek. Vodafone ile imzaladığımız protokol kapsamında ise; pilot 14 organize sanayi bölgemizde elektronik atık seferberliği başlattık. Şu ana kadar bu proje kapsamında pilot OSB’lerimizden 4.5 ton elektronik atık toplanarak, ekonomiye yeniden kazandırıldı. Buradan elde ettiğimiz gelirle de, inşallah okullarımıza kodlama sınıfları kazandıracağız. Yine Vodafone ve Yıldız Teknik Üniversitemizle imzaladığımız bir protokolle; “Organize Sanayi Bölgelerinde Dijital Dönüşüm Sertifikasyon Programı”nı başlattık. Bu program kapsamında bölge müdürlüklerimiz ve sanayicilerimize yönelik dijitalleşme ile ilgili A’dan Z’ye ne varsa hepsi ile ilgili yoğun bir eğitim programı başlattık. Yaklaşık 1.000 kişinin başvurduğu bu programdaki tüm eğitimler tamamlandı, katılımcılara sertifikaları verildi.  Bu dönemde dijitalleşme adına hayata geçirdiğimiz önemli projelerden birisi de, organize sanayi bölgelerimizin ve katılımcı sanayicilerimizin veri güvenliğini artıracak, yedekleme kapasitesini geliştirecek, donanım ve yazılım maliyetlerini azaltacak yüzde 100 yerli ve milli OSBÜKbulut Projesi oldu. Bütün organize sanayi bölgelerimizi ve 67 bin katılımcı sanayicimizi, Türkiye’nin Verisi, Türkiye’de Kalsın anlayışıyla hayata geçirdiğimiz OSBÜKbulut Sistemi’ne dahil olmaya davet ediyorum. Sıfır kağıt hedefiyle OSBÜK’te kullanmaya başladığımız ve OSB’lerimizi de teşvik ettiğimiz Elektronik Belge Yönetim Sistemi ile de hakikaten çok ciddi bir tasarruf sağladık, dijital bir dönüşüm yaptık.

“OSB’LER YERLİ VE YENİLENEBİLİR ENERJİ YATIRIMLARINDA SON DERECE İSTEKLİ”

Malumunuz, organize sanayi bölgelerimiz yerli ve yenilenebilir enerji yatırımlarında son derece istekli. Şu anda OSB’lerimizdeki yenilenebilir enerji yatırımları 1.053 MW’ı GES olmak üzere toplam 1.494 MW’a ulaştı. Hedefimiz, bakanlığımızın ve zatı alinizin de desteğiyle bu rakamı 2030 yılına kadar en az iki katına çıkarmak. Bu konuda camiamıza verdiğiniz desteklerin artarak devam edeceğine inanıyoruz. Zira yenilenebilir enerji alanında yaptığımız her yatırım hem ülkemizin enerji arzına güç verecek hem de yeşil dönüşüm sürecinde OSB’lerimize çok ciddi avantajlar kazandıracak.  Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak, ülkemizin belirlediği 2053 yılına kadar sıfır karbon hedefini koşulsuz destekliyoruz. Bu konuda bir yandan OSB’lerimize rehberlik edecek çalışmalar yaparken, aynı zamanda devletimizin, kurum ve kuruluşlarımızın yaptığı çalışmaları da destekliyoruz. Yeşil dönüşümle ilgili temel hedefimiz, Sayın Cumhurbaşkanımızın, bakanlığımızın ve devletimizin desteğiyle, tüm kurum ve kuruluşlarımızla işbirliği halinde OSB’lerimizi yeşil kalkınma sürecinde rol model haline getirerek, bu dönüşüm sürecinin güçlü bir paydaşı olmak. Allah’ın izniyle bunu da birlikte başaracağız. Sayın Bakan Yardımcım, Organize sanayi bölgesi yönetimlerimiz, sanayinin, üretimin sıkıntılarını en iyi bilen kurumların başında gelir. Çünkü, bizler başkanlarımızla birlikte sürekli sahadayız. Siz de öylesiniz. Ülkeyi karış karış geziyor, sanayicilerimizi, organize sanayi bölgelerimizi dinliyorsunuz. Müsaadenizle çok kısaca, sizin de bildiğiniz ancak hatırlatmakta fayda gördüğümüz iki konuda destek beklediğimizi ifade etmek isterim.  

268 ORGANİZE SANAYİ BÖLGELERİMİZİN DOLULUK ORANI İSE YÜZDE 88

Ülkemizde kapasite kullanım oranları yüzde 78’in üzerine çıktı. Şu anda üretimdeki 268 organize sanayi bölgelerimizin doluluk oranı ise yüzde 88.  Yani yeni yatırımlara ve yeni kapasitelere ihtiyacımız var. Bunun için de ülkemize yeni, planlı sanayi alanları kazandırmak zorundayız. Yatırımcı geliyor, OSB’mizden yer istiyor, ama genişleme alanı açamadığımız için veya açmakta geciktiğimiz için yatırımcılara yerimiz yok diyoruz. Ben bunu bizzat, kendi OSB’mde, Konya Organize Sanayi Bölgemizde yaşıyorum. Birçok OSB’mizden de bu yönde talepler alıyorum. Sayın Bakan Yardımcım, özellikle organize sanayi bölgelerimizin kuruluş sürecinde yer seçimi süreçleri çok uzun sürüyor, genişleme alanı talepleri 5-6 yıl gibi uzun süreler alıyor. Buradaki bürokrasi yatırım iştahını azaltıyor. Bizim camia olarak talebimiz, OSB’lerin yer seçimi sürecinde ilgili kurum ve kuruluşların görüş vermesinin süreye bağlanması, özellikle Tarım Bakanlığı’nın kendisine ulaşan dosyaları ivedilikle ele alması, talepleri yerinde incelemesi ve bir an önce sonuçlandırmasıdır. Yine Organize sanayi bölgelerimizin kuruluş aşamalarında ve genişleme süreçlerinde de kamulaştırma işlemleri çok uzun süreler alıyor. Biz bu sorunun çözümü için de, hızlı ve planlı sanayi alanı üretimine destek sağlaması amacıyla acele kamulaştırma müessesesinin OSB’ler için de uygulanması gerektiğini öneriyor,  Bu konuda da desteklerinizi rica ediyoruz.

HZ. MEVLANA; “ZOR ZAMANLAR GÜZEL KAPILAR AÇAR” DİYOR

Cumhuriyetin 100. yılına girerken, dünyadaki bütün olumsuz şartlara rağmen Türkiye, önemli bir yatırım ve üretim iştahı yakaladı. Ülke olarak bu fırsatı asla kaçırmamalıyız. Ben bu konular da bakanlığımızın ve sanayi komisyonumuzun hassasiyetlerini ve çözüm odaklı yaklaşımlarını çok iyi biliyor, camiamızın taleplerine destek vermeye devam edeceklerine yürekten inanıyorum. Değerli Başkanlarım, Kıymetli Hazirun, Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu olarak bizim görevimiz; OSB’lerimizin, dolayısıyla Türk sanayisinin kazanımlarını artırmak… İnsanımızın refah seviyesini yükseltmek. Bu sorumlulukla hareket ediyor, sizlerden aldığımız destekle çözüm odaklı, güçlü köprüler inşa ediyoruz. Etmeye de devam edeceğiz Allah’ın izniyle…” diyerek sözlerini sonlandırdı.

V

  Editör: EKONOMİ GAZETESİ
  Kaynak: SANAYİ MEDYA AJANSI

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SANAYİ Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp
YUKARI