Bugun...
SON DAKİKA

HİSARCIKLIOĞLU: “BAŞKAN KÜTÜKÇÜ, OSB’LER İÇİN ŞANSTIR”

Türkiye’deki 374 organize sanayi bölgesinin çatı kuruluşu Organize Sanayi Bölgeleri Üst Kuruluşu (OSBÜK)’nun 20. Olağan Genel Kurulu TOBB Konferans Salonu’nda yapıldı.
facebook-paylas
 Tarih: 05-08-2022 22:31:36

HİSARCIKLIOĞLU: “BAŞKAN KÜTÜKÇÜ, OSB’LER İÇİN ŞANSTIR”

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu OSBÜK Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada pandemi döneminde sanayiciler olarak, çalışmaya ve üretmeye devam ettiklerini, tüm sıkıntılara rağmen sanayi üretimini ve ihracatını artırdıklarını dile getirdi.

REEL SEKTÖRE UYGUN KREDİ TALEBİ

Başkan Hisarcıklıoğlu; “Ekonomimiz, yaşanan tüm zorluklara rağmen; son dönemde, diğer ülkelere göre çok daha hızlı büyüdü. İhracat, sanayi üretimi ve istihdamda, salgın öncesi seviyelerin üzerine çıktı. Diğer yandan, yurt içinde enflasyon ve üretim maliyetlerindeki artışların yanı sıra, tüm dünyada yükselen hammadde ve enerji fiyatlarıyla da karşı karşıya kaldık. Rusya-Ukrayna savaşı, Çin-Tayvan gerilimi, enerji ve gıda arzındaki sıkıntılar, Covid-19’un yeniden yayılması ve dünya genelinde faizlerin artmaya başlaması, küresel büyümeyi aşağı yönlü etkiledi. Bu zorlu dönemde; firmalarımızın uygun koşullarla finansmana erişiminin sağlanması, ülkemiz ekonomisi için kritik önemdedir. Son dönemde, finansmana ulaşımdaki zorlukları, kredi faizlerindeki yükselişi ve kredi limitlerinin yetersizliğini, devamlı vurguluyoruz. Yatırımlar için gerekli olan uzun vadeli ve sabit faizli kredi bulmanın da, giderek daha güç hale geldiğini görüyoruz. İhracatçılarımız için çok önemli bir imkân olan, Merkez Bankası reeskont kredisi kullanımının azaldığına ilişkin şikâyetler de alıyoruz. Diğer taraftan yaşanan yüksek enflasyon ve maliyet artışları nedeniyle; yatırım ve işletme sermayesi için kredi ihtiyacı, geçmiş dönemlere göre arttığını da biliyoruz. En son geçtiğimiz hafta Merkez Bankası Başkanı Şahap Kavcıoğlu ile TOBB’da bir araya geldik. Tüm bu sorunları kendisine de anlattık ve sanayicimiz adına destek istedik. Bankalarımızdan da, fonlama maliyetlerini de dikkate alarak; reel sektörümüze uygun koşullarla kredi sağlamalarını ve yapıcı hareket etmelerini beklediğimizi önemle vurguladık” dedi.“YEŞİL

MUTABAKAT SÜRECİNE UYUM İÇİN ÇALIŞIYORUZ

“Sanayimizin önünde; hem risk, hem de fırsat içeren önemli bir gündem daha var diyen Hisarcıklıoğlu; “Bu da yeşil dönüşümdür. Bunun anlamı yeni bir gümrük birliği süreci demektir. Bizler; ya bu değişimin içinde olacağız, ya da dışında kalacağız. Bu nedenle TOBB olarak bu konuyu çok önemsiyoruz. Sektörlerimizin, yeşil dönüşüme en az hasarla ve en verimli şekilde adapte olması için çabalarımızı sürdürüyoruz. Ancak bu tür bir dönüşümün, kamunun desteği olmadan gerçekleşmeyeceğinin de farkındayız. Dolaysıyla, kamu kurumlarımızın, sanayicimizle bir araya gelerek, bu dönüşüm için gerekli olacak regülasyonları, zaman kaybetmeden hayata geçirmesi gerektiğini de hükümetimize anlatıyoruz. ‘Avrupa Yeşil Mutabakatından’ etkilenecek sektörlerin dönüşümünü destekleyici, teşviklerin getirilmesini istiyoruz. TOBB olarak, pek çok diğer alanda da, sanayicilerimizin yanında olmaya devam ediyoruz. Yeşil mutabakat sürecine uyum için, karbon ayak izi ölçümü yapacak bir sistem kurmak için çalışıyoruz” diye konuştu.

TOBB, FARKLI PROJELERE REHBERLİK EDİYOR

TOBB olarak sanayicilerimiz için farklı projeler geliştirmek üzere aralıksız çalıştıklarına dikkat çeken Başkan Hisarcıklıoğlu; “Akıllı KOBİ projemizle; sanayicilerin dijital dönüşümüne rehberlik ediyor ve sizlere yardımcı oluyoruz. Sağlam KOBİ projemizle; afetlere hazırlık eğitimlerine başlıyor, sizleri afetlere karşı hazırlıklı hale getirmek için çalışıyoruz. TOBB CERN İrtibat Ofisimizle sizlerin, CERN, Akkuyu Nükleer Santrali ve Vodafone gibi büyük firmaların, tedarikçisi olmanızı sağlıyoruz. TOBB olarak verdiğimiz kapasite raporu ve yerli malı belgesiyle, sizi TOBB Sanayi Veri Tabanına dâhil ediyor ve Tedarikçi Geliştirme Programlarımıza katılmanızı sağlıyoruz. Milli Eğitim Bakanlığıyla yaptığımız Mesleki Eğitim İş Birliği Protokolü kapsamında, 81 ilde meslek liselerini özel sektör adına yönetiyoruz. Sizlerin de bu okullardan faydalanmasını arzu ediyoruz. Son olarak gelecek hafta TOBB UYUM ile OSBÜK arasında bir işbirliği protokolü imzalıyoruz” dedi.

TOBB UYUM İLE OSBÜK ARASINDA İŞBİRLİĞİ PROTOKOLÜ

TOBB UYUM ile OSBÜK arasında bir işbirliği protokolü imzalanacağını sözlerine ekleyen Hisarcıklıoğlu; “TOBB UYUM; Arabuluculuk ve Uyuşmazlık Çözüm Merkezlerimizle ülke genelinde işçi-işveren anlaşmazlıkları ve ticari uyuşmazlıkların, hızlı bir şekilde çözülmesine yardımcı oluyoruz. Memiş Kütükçü Başkanlığında OSBÜK’ün de, başta yeşil OSB konsepti olmak üzere, niteliksel dönüşüm yönündeki çalışmalarını, mesleki eğitim konusunda elini taşın altına koyarak, sanayinin ihtiyaç duyduğu nitelikte insan kaynağı yetiştirme yönündeki gayretlerini, OSB’lerde giderek artan sayında Mesleki ve Teknik Anadolu Liseleri kurmalarını takdirle ve memnuniyetle takip ediyorum. Türkiye’nin dünyada da örnek model kabul edilen ve üreten gücümüzün bayraktarlığını yapan organize sanayi bölgelerimizle iftihar ediyorum. Bulundukları şehirlerin dinamosu haline gelen OSB’lerimiz, küresel bir üretim merkezi olabileceğimizi ispat ederek, ülkemizin yatırım cazibesini de artırmaktadırlar. Sanayicilerimize dünya standartlarında yatırım ortamı sunan OSB’lerimizi desteklemeye ve geliştirmeye devam etmeliyiz” diye konuştu.

“BAŞKAN KÜTÜKÇÜ, OSB’LER İÇİN ŞANSTIR”

OSBÜK Başkanlığının Memiş Kütükçü’ye hayırlı olması temennisinde bulunan Rifat Hisarcıklıoğlu; “Başkan Kütükçü sanayimiz ve OSB’ler için büyük şanstır. Bugün aramızda bulunan, sanayi komisyonu başkanımızın ve bakan yardımcımızın bulunmaları da, sanayimize ve OSB’lerimize verdikleri önem göstermeleri açısında çok değerli buluyor ve kendilerine yürekten teşekkür ediyorum. Bu vesileyle, sanayimizin en büyük maliyet kalemleri arasında yer alan enerjinin daha uygun koşullarda temini için, OSB’lerde GES kurulması sağlayacak düzenlemenin çıkarılması konusunda da desteklerini beklediğimizi, vurgulamak istiyorum” dedi.

 

 

  Editör: EKONOMİ GAZETESİ
  Kaynak: SANAYİ MEDYA AJANSI

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SANAYİ Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp
YUKARI