Bugun...
SON DAKİKA

İŞ AHLAKI BİBLİYOGRAFYASI DEĞERLENDİRİLMELİDİR

 Tarih: 20-06-2022 11:33:00  -   Güncelleme: 20-06-2022 11:54:00
Şener MENGENE

Türkiye İktisadi Girişim ve İş Ahlakı Derneği (İGİAD), İş Ahlakı Bibliyografyası ve İş Ahlakı Sözlüğü’nü toplumun istifadesine sundu. İş ahlakı çalışmalarını geliştirmek amacıyla hazırlanan İş Ahlakı Bibliyografyası ve İş Ahlakı Sözlüğü, 16 Mayıs 2022 tarihinde İstanbul Ticaret Üniversitesi Sütlüce Kampüsü’nde akademisyen, araştırmacı ve iş insanlarının katıldığı program ile kamuoyuna tanıtıldı. Uzun ve ciddi bir kataloglama, tasnif ve analiz sürecinden geçerek kamuoyuna sunulan bibliyografyanın 2000 yılı sonrasında üretilen 9.000’e yakın iş ahlakı eserini kapsıyor.

Bibliyografya ve Sözlük, iş ahlakı alanında yapılan çalışmaların nitelik ve nicelik bakımından gelişmesini sağlayacak. Tanıtım programında sunum yapan İGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Karahan, İstanbul Ticaret Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Abdül Halim Zaim ve İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Lütfi Sunar, çalışma hakkında önemli tespitlerde bulundu. Ülkemizdeki iş ahlakı çalışmalarına kaynaklık eden literatürün çoğunlukla batılı kaynakları esas alınmasının “anlam ve kullanım sorunları”na yol açtığı ifade edildi. Bu çalışma ile kendi kavram ve yaklaşımlarımız çerçevesinde iş ahlakını şekillendirmenin amaçlandığı ve bu maksatla iş ahlakı ile ilişkili 277 maddeyi açık ve öz bir biçimde ele alan ansiklopedik sözlük formatı hazırlandığı belirtildi.

İş Ahlakı Bibliyografyası, hazırlanan https://biblio.igiad.org.tr/  web sitesi ile araştırmacılara tek bir platform üzerinden iş ahlakı eserlerini görüntüleyebilme fırsatı sunuyor. Veri tabanı kullanıcılara iş ahlakı kaynaklarını yazar, alan, konu, anahtar kelime ve yıl gibi parametrelere göre filtreleme imkanı sağlıyor. Bu sayede araştırmacılar aramalarını istedikleri doğrultuda özelleştirebiliyor. Web sitesi vasıtasıyla 9.000’e yakın iş ahlakı eserinin dil, tarih, yazar, dergi adı, kitap adı, sayfa sayısı ve benzeri bilgilerine anında erişilebiliyor.

Türkiye’nin önde gelen kamu, özel sektör yöneticileri ve akademisyenlerinin katılımıyla gerçekleşen tanıtımda, pandeminin eşitsizlik üzerindeki etkisi ve eşitsizliklerin giderilmesinde iş ahlakına uyumun önemi vurgulandı. Son yıllarda iş ahlakı çalışmalarında sıklıkla kullanılan kavramlar ve bu kavramların mahiyetinin anlaşılmasıyla  iş dünyasındaki iş ahlakı uygulamalarının artacağı gündeme taşındı. Yaklaşık beş bin tez, beş bin makale, üçyüz kitap ve onlarca raporun tek bir platformda yer aldığı İş Ahlakı Bibliyografyası, nitelik ve nitelik açısından analizlere de yer veriyor.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp