Bugun...

BÜYÜK ESNAF SORUNSALI

 Tarih: 26-06-2021 11:02:00  -   Güncelleme: 26-06-2021 11:04:00
Muhammed YILMAZ

Profesyonel işletmeciliğin kilit noktalarından biri vizyondur. Herkesin kendini CEO zannettiği günümüzde aslında çoğu iş insanı büyük esnaflıktan ileri gidemiyor. 

CEO ihtiyacı olan şirketleri büyük esnaflar yönettiğinde gerekli büyüme ve ivme kazanılamıyor. Firmaların potansiyeli, sermayesi, uzman iş kadroları var ama üst mercideki karar verici kişide vizyon olmadığı zaman kimse bir arpa boyu yol kat edemiyor

Olaya çalışanlar açısından yaklaşıldığında yeteneklerin heba edildiği ortadadır. Çalışanların çoğu bir hevesle işe başlıyor. Bir şeyler başarmak istiyor. Hayalleri ve hedeflerini gerçekleştirmek istiyor. Fakat yöneticiler esnaf gibi düşündüğü zaman personelin işe olan hevesi kaçıyor. 

Bu olay aslında işçi ve işveren arasında büyük bir çekişme yaratıyor. Çalışanlar iş yerine yenilikler getirmek ve bu sayede işlerin daha verimli olacağını iddia ediyorlar ama esnaf vizyonundaki iş insanları kendi çalışanlarını dinlemek bile istemiyor. İşlerin bir akışı var, bu akışın dışına çıkmayalım düşüncesi insanların zihnine zamanla yerleşiyor. Daha doğrusu çalışanlar pes ediyor, yenik düşüyor. Çalışanların zihninde de bir süre sonra "Bana ne? Şirket onun şirketi. Ben sabah gelirim; akşam giderim. Ay sonu maaşımı alır geçerim." düşüncesi peyda oluyor. 

İşlerin bu noktaya gelmemesi gerekir. İş verenlerin veya yöneticilerin vizyonları açık olmalıdır. Çalışanlarını maddi ve manevi olarak tatmin etmelidir ki bu kişiler şirketi bir adım daha öne taşısın. Tüm bunlar gerçekleşmediğinde çalışanların motivasyonunun kaybolacağının farkına varmalıdırlar. 

Asgari ücretten hallice maaşlar vererek, çalışanlarından büyük işler yapmalarını beklemenin ne kadar anlamsız olduğunun yüzlerine vurulmaları gerek. Kazandıracaksınız ki kazanacaksınız. Yoksa küresel bir marka değil, ancak bulunduğunuz şehirde iyi bir esnaf olarak kalacaksınız...

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp