Bugun...
SON DAKİKA

BÜYÜKELÇİLİK VE KONSOLOSLUK ÇALIŞANLARI VERGİDEN İSTİSNAMI?

 Tarih: 15-11-2021 13:10:00
Mahir NAZLIER

Elçilik ve konsolosluk Memur ve çalışanlarından kimileri Gelir Vergisinden Muaf ve istisna iken , kimileri Muafiyet ve istisna kapsamında değildir.

Türkiye'de bulunan elçi, konsolos ve diplomatların , kazandıkları ücret gelirleri Diplomat Muaflığı Kapsamındadır.

Bu kapsama girmeyen çalışanların gelirleri ise  karşılıklı olmak şartıyla Gelir Vergisinden istisnadır(GVK 16.md) Başka gelirleri nedeniyle beyanname veriyorlar olsalar bile elçilik ücret gelirleri beyannameye dahil edilmez.

Ancak,  gerek Muafiyetin , gerek istisnanın temel şartı, karşılıklılık bulunmasıdır… Konumuz Türk personelin durumunu ilgilendiren ücret istisnası olacak, Karşılıklılık şartına bağlı olan bu istisna  mevcut değilse, Her yıl mart ayında vergileme yapılması gerekir (GVK 95'inci madde)  uygulamada ücret gelirleri yönünden Gelir Vergisi mükellefiyeti açtırmak gerekiyor, ilk yıla mahsus Vergi Dairesine giderek mükellefiyet açılıyor sonraki yıllarda ise internet üzerinden beyanname verilebiliyor. Vergi dairesinde Sadece Ücret gelirleri yönünden G.V.Mükellefiyeti açtırmak istendiği  vurgusu yapılmalıdır, zira bu durumla karşılaşmamış memur,  kdv  mükellefiyeti vs açmaya yeltenebilmektedir ve tecrübe ile sabittir. Çıkacak vergiyi mart ve temmuz aylarında iki taksitle ödemek mümkündür.

Ücret istisnası uygulandığı hallerde, Maliye bakanlığına gerektiğinde sunulmak üzere, o ülkedeki türk büyükelçiliğinde çalışan Personele istisna uygulandığına dair bir yazının elde tutulmasında fayda olacaktır.

Ücret istisna uygulaması yok ama karşılıklı anlaşma varsa o anlaşmanın içeriğini bakmak gerekecektir, genelde Türkiyedeki Elçilikler kendi bütçelerinden ödeme yapmaktalar ve paranın geldiği ülkeden çalışana değil elçiliğe para geldiğinden kaynaktan  bir  kesinti  söz  konusu  olmamaktadır.  Ve   tüm bu durumların  Gelir vergisi   23/14 Maddesi  ile  karıştırılmaması  gerekir  ,  bu kanundaki  istisnanın , Elçilik çalışanlarına  şümulü yoktur. Buna rağmen bu madde kapsamında özelge(Vergiden istisna belgesi) almış büyükelçilikler biliyorum, Kanuna göre özelge, onu alan büyükelçilik çalışanının vergiden istisna eder, diğer elçilik çalışanlarını değil. Elinde özelge bulunan elçilik çalışanları şanslılardan sayılabilir, başka elçilik çalışanı örnek göstererek vergiden istisna olamaz ancak elinde belge olmalıdır.

Karşılıklılık anlaşması yoksa , vergilemenin hem ücreti ödeyen hem de hizmetin ifa edildiği ülkede vergilendirilmesi söz konusu olursa, yurt dışında kesinti yoluyla ödenen verginin buradaki vergiden mahsubu mümkün olur(GVK Madde 123)

Bilinçli olanın kazanır, kazandıkça mutlu olur.İyi günlerde görüşmek üzere…

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp