Bugun...
SON DAKİKA

ANTİ ÖZGÜR, SINIRLI BİR ÇALIŞMA MODELİ ‘’ÇAĞRI ÜZERİNE ÇALIŞMA’’

 Tarih: 06-08-2021 22:06:00
Mahir NAZLIER

           İşçilik ihtiyacının belirsiz dönemlerde  gündeme geldiği, dönemsel işgücü satın alma yöntemidir.

Otelcilik, fuarcılık , Düğün, Nişan organizasyonu gibi mevsimlik sektörlerden, tüm sektörleri kapsayacak şekilde yaygınlaşmıştır, günümüzde Çağrı üzerine fiili  yada online çalışma olabilmektedir. İş kanunu 14. Md ile düzenlenmiştir.

            Kural olarak haftalık çalışmanın minimum 20 Saat ve maksimum 30 Saat olabildiği, bu saat aşılırsa işin normal çalışmaya döndüğü modeldir.

             Sözleşmenin  hafta,   Ay ,   Yıl  olarak belirlendiği , her çağrının yeni bir sözleşme kabul edilmediği , İşçiye en az 4 gün önceden çağrı yapılıp  çalışmaya davet edildiği ve günde en az 4 saat çalıştırılmak zorunda olduğu bir sistemdir.

            Esnek iş gücü piyasasında  ve genelde uygun ücretli çalışanlardan  ve üniversite öğrencilerden oluşan bir çalışma şeklidir.

            Çalışanlar çalışma süresi hesabı ile kıdem ve ihbar tazminatı alabilmekte, yıllık izin hakları olmakla beraber, ücret olarak ta bu haklarını kullanabilmekteler. Ör: Haftada 20 saat çalışan kişi izin ücretini , tazminatını ,hafta çalışma izin ücretini vs 45/20 oranında alacaktır.

           Haftanın farklı günlerine yayılabilen 20-30 saat arası çalışma eğer haftada 6 gün’ e yayılırsa , kaç saat çalıştığına bakılmaksızın ‘’hafta tatili’’ ücreti hakedilecek ama 5 ve az  günde hak doğmayacaktır.

           Kişinin çağrıldığı günlerde resmi tatiller varsa kişi çalışmadan ücretini alır, çalışma saatlerinin toplamı 7.5 saate bölünerek SGK ya bildirilir.

          Çalışılmayan sürelerdeki gibi ,  Ücretsiz izinde geçirilen süreler kıdem tazminatı hesabında dikkate alınmaz.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp