Bugun...
SON DAKİKA

EĞİTİM VE ÖĞRETİM İŞLETMELERİNDE KAZANÇ İSTİSNASI

 Tarih: 25-07-2022 08:49:00
Mahir NAZLIER

Yarın bambaşka bir insan olacağım diyorsak neden bugünden başlamıyoruz hem eğitime yatırım yapsak hem de devlet bizi desteklese bu nasıl bir duygu olurdu? Eğitime verilen destek deyince;  yalnızca başarılı öğrencilere verilen burs ve krediler akla gelebilir, bir de işverenlere verilen destekler var.

Devlet bekasının omurgası olan eğitim kolunda faaliyet gösteren şirketlere destek verilmesi, onların sermaye ve karlılık yapılarını güçlendirilmesi devletin başlıca misyonudur ya da böyle olmalıdır. Bu destekler Gelir ve Kurumlar Vergisi kanununda düzenleniyor. Uygulaması ise bu yatırımı yapan şirketlerden 5 yıl boyunca Gelir ve Kurumlar vergisi almamak şeklinde gerçekleşiyor (GVK20, KVK 5/1-I) 625 Sayılı kanun kapsamındaki  Kreş ve Gündüz bakım evleri ile Okul öncesi eğitim, ilköğretim, özel eğitim ve orta öğretim özel okullarından elde edilen kazançlar istisna kapsamında olup beş yıl muafiyetten yararlanıyor.

Yalnızca eğitimli insanlar özgür ise bir o kadar da tereddütsüz, cesaretli ve kararlı insanlar bu eğitimleri alıp, teşebbüs açarak eğitimler veriyor, devlette onları eğitime başladıkları yıl istisnadan yararlandırtmaya başlıyor, işletmeyi ya da ruhsatı aldıkların yıldan değil.

Vergiden istisna olmak için müracaat yeri maliye bakanlığı oluyor, başvuru uygun görülürse vergi dairesi istisnayı uyguluyor, eğitim konusu dışındaki şirket faaliyetlerine istisna yok bu anlamda ayrı ve detaylı bir muhasebe tutmak şart, eğitim dışı gelirlere kantin ve kira gelirlerini, kitap satış kazançlarını örnek verebiliriz. Yabancı dil, Bilgisayar, Bale ve Spor kursları, dershaneler, müzik ve dans eğitimi veren yerler bu kapsamda sayılmadığından istisnadan yararlanmıyor.

Birden fazla okulu olan şirket ve işletmelerinin istisnası okul bazında faaliyete geçiş tarihi itibariyle takip ediliyor, Bir devir söz konusu olursa devralan kurum kalan istisna süresi kadar bu istisnadan yararlanıyor. İlgi bilgiyi getiriyor, bilgi ise kazancı, bilgiyi paylaştıkça bilgi değer kazanıyor, çocuklarımız ise yarınlarımızı oluşturuyor, sevgiyle ve değerlerle kalın, hoşçakalın.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp