Bugun...
SON DAKİKA

KENDİ İŞİMİ YAPMAK İÇİN HANGİ ŞİRKETİ KURMALIYIM

 Tarih: 04-05-2022 14:05:00
Mahir NAZLIER

Ayırt etme yeteneği o denli önemlidir ki, bu sayede neleri yapıp neleri yapamayacağımızı biliriz, Etki alanını bilerek, bu alanda kalmak, bu kısmı güçlendirmek, etkili insanların alışkanlığıdır.

Kendisinden beklentisini yüksek olanlar, neleri başaracaklarını bilirler. Beklentisi başkalarından olanlar mazeret üretenlerdir.

Şahıs şirketi kurup yola çıkmak en basit ve pratik yoldur. Kuruluş dilekçesi ve istenen kimlik ve kira kontratı fotokopisi vb. eklenerek birkaç dakikada kuruluş başvurusu sonuçlanır, yoklama memuru ziyareti sonrası işlem tescillenir.

Bir işyerinde çalışma tecrübesi ile iş ve müşteri potansiyeli var olanlar için ise, Bir Limited ya da Anonim Şirketi kurmak mantıklı olabilir.

Bu yolda Korkusuzluk ve cesaret kariyerinizi başlatıp, tekemmül ettirecek, mutlak anahtar ve bütünlüğünüze götürecek yoldur, işi biliyorsanız tamamlanacak iş cesarettir, başarı kendiliğinden gelecektir.

Şahıs firması bir dilekçe ile açılıp kapatılabilirken, denemeye değer bir tecrübedir, deneyim şeklinde bile olsa size kazandıracaktır. Zira açma kapama masrafı yok denecek kadar azdır. Vergilemesi ise; az kazanca az, çok kazanca çok vergi şeklindedir. Kazanç arttıkça vergi oranı %15, 20, 27, 35 ve 40 Şeklinde artarak uygulanacaktır. Kazanç ise elde edilen hasılattan, Genel giderler, kira, sattığımızın maliyeti vb. Sonrası elimize kalan net tutarı yani karı ifade eder. Sosyal güvenlik ise BAĞ-KUR olarak devam eder.

Limited ya da Anonim Şirket gibi Sermaye şirketleri ise bir Tüzel kişiliği ifade eder, birer ortakla kurulabilir, Kuruluş bir sözleşme ile başlar ve Ticaret siciline tescil ile hüküm ifade eder. Genel Vergileme kar üzerinden %23 iken, kar dağıtımlarında ilave bir vergileme söz konusudur. İşlem pratikliği açısından Limited şirkette Tescil işlemleri daha hızlı ilerler ancak hisse devirleri ve Şirketin Satışı noktasında Anonim şirket avantajlı olabilir. Limited Şirkette Ortakların Bağ-Kurlu olma zorunluluğu varken A.Ş. de Sadece Şirket Yönetimindekiler Bağ-kurlu olur, Borçlardansa yine sadece Yönetimdekiler sorumludur, hissedar olup, Yönetimde olmayanların yükümlülüğü yoktur. Limited Şirkette Şirket Ortakları koydukları sermaye oranında kamu borçlarından sorumludurlar.

Şahıs firması kuracak kişinin genç girişimci olması durumunda 3 Yıla kadar kazancından indirim olur, bir yıl bağ kur primini devlet tarafından yatırılır, 29 yaş haddi ile genç girişimcilik sona erer.

Yukarıdaki bilgiler genel olarak verilmiş bilgilerdir ve daha pek çok detayı bir mali müşavirden öğrenebilirsiniz.

Ayırt etme ve kendini gözlemlemekten bahsetmiştik değil mi, Hangi şirketi kurduğunuz bir yana içsel disiplin, iyi bir bütçeleme ve hesabınızı bilme konusu sizi çalkantılı dönemlerde ayakta tutacak bir güçtür, etrafınızdaki insanların kalitesinin başarınıza bir iz düşümünün olacağı ise muhakkaktır.

Yeryüzü sınırsız kaynaklara sahipken, yaradan vermeyecek olsaydı istemeyi vermezdi. Sınırlarımızı aştığımız günlerde başarılarımızı konuşalım ve birbirimizle paylaşalım. Bayramınızı kutlarken, Arkadaşlara selam eder, büyüklerin ellerinden, küçüklerin gözlerinden öperim.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp