Bugun...
SON DAKİKA

AR-GE, yazılım ve yenilikte ballı kaymak durumlar

 Tarih: 16-04-2022 14:10:00
Mahir NAZLIER

AR-GE, yenilik, yazılım ve tasarım faaliyetleri yeni nesilden parlak fikirli çocuklara ilham veren hem ülkenin hem gençlerin yolunu açan vergisel avantajlar sunan bir yaldızlı alandır. Önce bir hayal ile başlar, sonra bir proje ile yola çıkılır, azim ve sebatla sonuçlandırılır.

Bahsi geçen bu yenilik faaliyetleri ile ilgili harcamaların yüzde 100’ü kurumlar vergisi beyannamemizden indirilecektir. Aman ne avantajı var ki demeyin bir de aktife alınan bu tutarlar amortisman yoluyla gider yazılacaktır. Kaymak üzeri bal gibi düşünün.

Şirket kârda değilse hak kaybı yok, sonraki yıllara endekslenerek devreden bir durum var, lisans ve yüksek lisanslı personel ise ücret gelir vergisi istisnası ile mükafatlandırılıyor bu oranlar asgari ücret istisnası sonrası yüzde 80 ve yüzde 90 olarak uygulanıyor.

SGK Prim Teşviki de var elbet. Projelerde çalışanların işveren primlerinin yarısı devletçe karşılanıyor, destek personeli de bir oran dahilinde kapsama alınıyor. İstihdam teşvikleri ile kıyas gerekirse bu teşvik daha az avantajlı ancak çantada keklik misali garantili.

5746 sayılı kanun, değerli kâğıtlar ve ücretlerde damga vergisi istisnası sunarak adeta teşvik konusuna damgasını vuruyor. TÜBİTAK, KOSGEB gibi kurumlardan alınan sermaye destekleri ise vergi dışı tutuluyor.

Proje kabulü sonrası vergi dairesi ve SGK ya başvuru teşvikten yararlanmak için gereklidir.

Sözümüz başarı üzerine kurgulu, kâr yoksa elbet indirim de yok. Öte yandan projeden vazgeçilirse amortisman yoluyla yıllar bazında inecek tutar doğrudan gider yazılabilir.

AR-GE, yazılım ve yenilik faaliyetlerinde başarısızlık ancak Edison başarısızlığı ile özdeştir.

Edison elektriği bulmak için 999 deneme yapmış. Sonra ona, “1000’inci denemeden sonra başarısız oldum diyebilir misin?” demişler. Edison ise “Hayır, elektriğe gitmeyen bir yol daha buldum, derim” demiş ve çalışmalarına devam etmiştir.
 

Bahsi geçen faaliyetler teknoparklarda gerçekleşir ise, teknoparklarda ücret gelir vergisi istisnası yüzde 100 olarak uygulanıyor. İstisna süresi içinde bu bölgede üretilen sistem yönetimi, veri yönetimi, iş uygulamaları, sektör el, internet, oyun, mobil ve askeri komuta kontrol uygulama yazılımı şeklindeki teslim ve hizmetler KDV’den istisnadır.

Teknoparklardaki faaliyetler için vergi istisnası uygulanacağından ilave bir AR-GE indirimi uygulanmayacaktır.

TÜBİTAK ve KOSGEB destekleri ise araştırmaya değer ilave değerlerdir.

Konfüçyüs’e göre, sadece çok uzağa gitme riskini göze alabilenler, ne kadar ileri gidilebileceğini bulabilirler.

Şirketinizi ve yeniliklerinizi büyütmenizi ilerinin de ilerisine gitmenizi dilerim dostlar, Dingin bir zihin ve ruh hali ile sarsılmaz kalın. Sağlıcakla kalın, hoşça kalın.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp