Bugun...
SON DAKİKA

Dar Gelirli, 3600 Ek Gösterge, Doblo, Mustafa Kemal’in Askerleriyiz, Kira, Alevilik ve GES

 Tarih: 14-06-2022 09:09:00
M. Umut KARAKÜLAH

Normal zamanında yapılsa dahi artık son bir yıllık sürece girilen ‘seçim atmosferi’ kendini günden güne hissettirmeye başladı. Geçtiğimiz hafta da hem ‘siyasi’ hem de ‘ekonomik’ birçok olaya sahne olduk. Bunları yine siz değerli okuyucularımıza kısaca özetlemek isterim.

Hafta başına geçmeden önce bir önce ki hafta sonu AK Parti’nin Kızılcahamam’da gerçekleştirdiği kampın toplantısında, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, yaptığı sunumda, “Çarklar dönüyor. Büyümeyi tercih ettiğimiz için büyüme rakamları iyi geliyor, büyüme istihdama da olumlu olarak yansıyor. Ama biz dar gelirli vatandaşlarımıza yönelik gelirlerini artırıcı düzenlemeler yapıyoruz. Böylece onları enflasyonun karşısında korumaya çalışıyoruz” ifadelerini kullanması kamuoyunda tepki topladı. Nebati’nin bu açıklamaları “dar gelirlilerin ezildiğinin itirafı” olarak da yorumlanırken, önceki günkü kabine toplantısında da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Nebati’ye bu açıklamaları nedeniyle “kızdığı ve tepki gösterdiği” iddia edildi.

Geçtiğimiz hafta başında gerçekleştirilen ‘Kabine Toplantısı’nın ardından bir açıklama yapan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, uzun süredir kamuoyunda beklenen “3600 ek gösterge” düzenlemesinin kapsamını açıkladı. Tüm memurların ek göstergelerinde 600 puanlık artış kararı aldıklarını açıklayan Erdoğan, birinci derecedeki tüm memur ve emeklilerinin 3600 ek gösterge kapsamına alındığın bildirdi. Erdoğan'ın verdiği bilgiye göre ek göstergesi 3600'e çıkan 30 yıllık bir memurun maaşında aylık 1234 lira ile 1391 lira, ikramiyesinde ise 44.500 lira ile 50.150 lira arasında artış olacak.

Türkiye otomotiv sektörünün hafif ticari araç üretim üssü olmasına öncülük eden model olarak da ifade edilen, TOFAŞ’ın 2000’'li yılların başında üretime aldığı hafif ticari araç Doblo, artık ülkemizde üretilmeyecek. TOFAŞ’ın ana hissedarlarından Stellantis, TOFAŞ’ın ürettiği üç ana araçtan biri olan Doblo’nun yeni modelinin İspanya'daki fabrikaya kaydırılması kararını alırken, TOFAŞ’ın üreteceği yeni modeller konusunda değerlendirmelerin devam ettiği açıklandı. İç pazarda özellikle küçük ve orta işletmeler tarafından tercih edilen Doblo hakkında TOFAŞ’tan “23.10.2020 tarihli şirketimiz özel durum açıklamasında 2022 yılı sonuna kadar TOFAŞ fabrikasında devam edeceği açıklanan mevcut Fiat Doblo modelinin üretiminin ihracat pazarlarından gelen talep doğrultusunda Türkiye, Kuzey Amerika, Kanada, Orta Doğu ve Afrika için 2023 yıl sonuna kadar uzatılması dahil, Tofaş fabrikasında üretilecek yeni ürünler konusundaki çalışmalar ve değerlendirmeler devam etmekte olup, kesinleşen önemli bilgiler kamuoyu ile paylaşılacaktır” şeklinde bir açıklama yapıldı.

Ülkemizde son günlerde art arda gelen konser yasakları tartışılırken, Kayseri Erciyes Üniversitesi’nin düzenlediği 21. Öğrenci Bahar Şenlikleri’nde ortaya çıkan görüntüler özellikle de sosyal medyada gündem oldu. Erciyes Üniversitesi 21. Öğrenci Bahar Şenlikleri’nde Manga, DJ Ersin, Hande Ünsal, Fatma Turgut ve Feridun Düzağaç gibi sanatçılar sahne aldı. Marianne Molu Amfi Tiyatro’da düzenlenen konsere katılan binlerce öğrenci, DJ eşliğinde hep birlikte İzmir Marşı söylendi. Öğrenciler hep bir ağızdan marşa eşlik edip ardından da “Mustafa Kemal’in Askerleriyiz” şeklinde haykırdılar. 

Son birkaç ay içinde kiralarda yaşanan büyük artışlar nedeniyle Hükümet yetkilileri tarafından yapılan açıklamalarda bir düzenlemeye gidileceği belirtilmişti. Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, katıldığı bir televizyon programında soruları cevapladı. Bozdağ, yapılan yeni düzenlemeye göre, 1 Temmuz 2023’e kadar yapılacak ev kirası artış oranlarında, sözleşme yılında belirlenen miktara maksimum yüzde 25 zam yapılabileceğini açıkladı.

Bir YouTube kanalında konuk olan İYİ Parti Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun olası cumhurbaşkanı adaylığı konusunda Alevi kimliği ile ilgili seçmenin tahmini tutumuna ilişkin değerlendirme yaptı. Oral açıklamasında, “Alevi olması benim açımdan bir engel değil çünkü ben tanıyorum, ilkelerini biliyorum. Ancak siyasette maksat kazanmaktır. Türkiye'deki genel objektif açısından baktığımda bir çekince görürüm. Türkiye'nin yüzde 65'i yüzde 70'i muhafazakar profil çiziyorsa, ona hitap edebilen, farklı bir isimle çıkılır” görüşünü savundu. Oral’ın bu açıklaması başta İYİ Parti ve CHP yönetimi olmak üzere birçok çevre tarafından ‘tepki ile’ karşılandı. İYİ Parti Grup Yönetimi, Ankara Milletvekili Halil İbrahim Oral’ı disipline sevk etti. İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ve Oral, Kılıçdaroğlu ve Alevilerden özür diledi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı, ekonomi konusunda atılacak adımların açıklanmaya başlanacağını duyurmasının ardından ilk hamleyi kamuoyuyla paylaştı. Bakanlık, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemlerinin 15 Haziran’dan itibaren başlayacağını açıkladı. Bakanlığın resmi hesabından yayımlanan basın açıklamasında, “Vatandaşlarımızın tasarruflarını Türk lirası cinsi varlıklarda değerlendirebilmelerinin teşvik edilmesi ve yatırımcı tabanının genişletilmesi amacıyla, gelire endeksli devlet iç borçlanma senedi (GES) talep toplama işlemleri 15 Haziran 2022 tarihinden itibaren gerçekleştirilecektir.” ifadesi yer aldı. Sadece gerçek kişilere sunulacak olan GES’lerin, ülke genelindeki duyuru ve talep toplama işlemleri yoluyla ihraç edileceği belirtilen açıklamada, senede ilişkin talep toplama işlemleri ile senedin ihracı, kupon ve anapara ödemelerinin Bakanlığın sitesinde yayınlanacak duyuruda belirtilecek bankalar aracılığı ile gerçekleştirileceği kaydedildi.

Tabi bu arada tüm hafta boyunca, peyder pey akaryakıta ve gıda ürünlerine yapılan zamlardan artık bahsetmeme gerek yoktur sanırım. Yine bu artışların ve ekonomideki belirsizliklerin sonucunda dolar 17 lirayı geçerken altının gramı ise 1.000 TL’yi aştı.

Bu hafta yine birçok ‘siyasi’ ve ‘ekonomik’ hareketlilik yaşayacağımıza hiç şüphe yok.

Allah hepimize ‘sağlık’ ve ‘esenlikler’ versin…

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp