Bugun...
SON DAKİKA

RTÜK, Sosyal Medya Yasası, Hakim Bakan Yardımcısı, Çubuk Davası, Kaftancıoğlu, İmamoğlu, Köprüye Pankart, Sürtük ve Enflasyon

 Tarih: 06-06-2022 11:26:00
M. Umut KARAKÜLAH

Her haftaya başlarken ‘acaba bu hafta da geçen haftaki gibi gündem oluşturacak olaylara sahne olacak mı’ diye soruyorum kendi kendime.

Haftaya, Radyo Televizyon Üst Kurulu’nun (RTÜK), CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun TÜRGEV ve Ensar Vakfı üzerinden ABD’ye para aktarıldığını iddia eden videosunu eş zamanlı yayınlayan Halk TV, Tele 1, KRT TV ve Flash TV’ye aylık reklam gelirlerinin yüzde 3’ü oranında ceza verdi. Karar oy çokluğuyla alındı. RTÜK’ün verdiği para cezasını hem kanallardan hem siyasetçilerden hem de gazeteci örgütlerinden tepki yağdı.

AKP- MHP’nin ortaklaşa hazırladığı ve ‘sosyal medya yasası’ olarak bilinen düzenleme TBMM’ye sunuldu. Teklife göre, halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yaymak suç sayılıyor ve 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası alacak. TCK’ya eklenen yeni madde ile ‘halkı yanıltıcı bilgiyi alenen yayma’ suçu tanımlandı. Kanun teklifi bu hafta da Meclis’te görüşülmeye devam edilecek.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, tartışmalı bir çok davada verdiği kararlarla tanınan hakim Akın Gürlek’i Adalet Bakan Yardımcılığı’na atadı. Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Enis Berberoğlu kararını uygulamayan Akın Gürlek; Canan Kaftancıoğlu, Selahattin Demirtaş, Şebnem Korur Fincancı ve Sözcü davasında ceza vermişti. Gürlek, atamayla Adalet Bakanı Bekir Bozdağ’ın 4 yardımcısından biri oldu.

Ankara’nın Çubuk ilçesindeki şehit cenazesinde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’na yönelik saldırıyla ilgili 66 kişinin yargılandığı davada karar açıklandı. Çubuk 2. Asliye Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya sanıklar ve avukatları ile Kılıçdaroğlu’nun ve diğer müştekilerin avukatları katıldı. Bazı CHP milletvekilleri ve parti yöneticileri de duruşmayı takip etti. Mahkeme Başkanı sanıkların son sözlerini dinledikten sonra hükmü açıkladı. Mahkeme, Kılıçdaroğlu’na yumruk atan sanık Osman Sarıgün’ü “kamu görevlisine karşı görevinden dolayı alenen hakaret” ve “kişiyi yerine getirdiği kamu görevinden dolayı basit tıbbi müdahale ile giderilebilecek şekilde kasten yaralama” ve “suç işlemeye alenen tahrik” suçlarından 3 yıl 23 ay 30 gün hapis cezasına çarptırdı.

Kamu görevlisine karşı görevinden dolayı hakaret, Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni alenen aşağılama ve Cumhurbaşkanı’na hakaret suçlarından verilen 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezası kesinleşen CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, 1 Haziran 2022 Çarşamba günü sabah İstanbul Adalet Sarayı’na gelerek teslim oldu. Bazı CHP’liler de Kaftancıoğlu gelmeden önce adliye önünde bekledi. Pankart açmak isteyen bir gruba ise güvenlik görevlileri izin vermedi. Adliyeye saat 11.30’da gelen Kaftancıoğlu, “Gezi’nin yıl dönümü kutlu olsun” dedi. İnfaz savcılığına çıkan Kaftancıoğlu, işlemlerinin ardından Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na gönderildi. Saat 13.00 sıralarında Silivri Ceza İnfaz Kurumu’na giren Kaftancıoğlu, 17.00 sıralarında ise serbest bırakıldı. Kaftancıoğlu 4 saat cezaevinde kaldı. Kaftancıoğlu, Silivri önünde şu açıklamayı yaptı: “Esas olan ahlak, akıl, adalettir. Ve biz adalet mücadelesini ne için veriyoruz? Bu ülkede adalete susamış ve adaletsizliğe uğrayan 84 milyon için. Nerede kalmıştık? Çalışmaya devam. Hesap vermesi gerekenlerin adalet karşısında çıkması için hep beraber çalışmaya devam. İyi ki varsınız, iyi ki adaletin yanındasınız. CHP’de genel başkanımızın öncülüğünde Türkiye’ye nefes aldıracağız.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun 31 Mart 2019 seçimlerinden sonra YSK üyelerine “ahmak” diyerek hakaret ettiği iddiasıyla hakkında dava açılmıştı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da dahil olması nedeniyle kamuoyu tarafından merakla beklenen davanın duruşmasının geçtiğimiz hafta Kartal Anadolu Adliyesi’nde görülmesi bekleniyordu fakat duruşma 21 Eylül’e ertelendi.

Türkiye İşçi Partisi Genel Başkanı Erkan Baş, Türkiye İşçi Partisi milletvekilleri Sera Kadıgil ve Ahmet Şık, Gezi olaylarının 9. yıldönümü sebebiyle 15 Temmuz Boğaz Köprüsü’ne pankart astı. ‘Her yer Taksim her yer direniş’ yazılı TİP’li vekillerin astığı gezi pankartı polis tarafından kesildi. Vekiller ile polis arasında arbede yaşandı. Müdahale sırasında polisin Kadıgil'in telefonunu denize attığı öğrenildi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin grup toplantısında, 9’uncu yılı nedeniyle eylemler yapılan Gezi Direnişi’ne katılan kişilere yönelik “Bu teröristler, eşkıyalar bira şişeleriyle caminin içini pislemişti" iddiasını tekrarladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, direnişe katılan eylemciler için “Bunlar çürük, bunlar sürtük” ifadelerini kullandı. Cumhurbaşkanı’nın bu ifadesi, başta siyasiler, sanatçılar, bilim insanları ile meslek örgütleri olmak üzere birçok kesimden büyük tepki alırken kimi parti yöneticileri ise sosyal medya hesapları üzerinden Erdoğan’a destek mesajı paylaştı.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Mayıs ayı enflasyon rakamlarını açıkladı. Nisan’da yüzde 69,97 olan enflasyon, Mayıs’ta yüzde 73,50 ile 24 yılın zirvesine yükseldi. Bağımsız akademisyenler tarafından kurulan Enflasyon Araştırma Grubu (ENAG) verilerine göre, Tüketici Fiyat Endeksi (E-TÜFE)  Mayıs ayında yüzde 5,46 arttı. E-TÜFE’deki son 12 aylık artış oranı ise yüzde 160,76 olarak gerçekleşti.

Çalkantılı ve yoğun bir haftayı böyle kapadık.

Güzel ve mutlu haberlerle yeni bir haftada buluşmak ümidiyle esenlikle kalın…

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp