Bugun...
SON DAKİKA

SADAT, Sedat Peker, Atatürk Havalimanı, İsveç – Finlandiya, Cahit Özkan ve Cem Baş

 Tarih: 23-05-2022 16:53:00
M. Umut KARAKÜLAH

Geçtiğimiz hafta da yine siyasetin yoğun bir şekilde geçtiği ve aynı zamanda son dönemde yaşanılan ‘zam’ furyasının da devam ettiği bir zaman dilimini idrak ettik.

Bir önceki haftanın sonunda CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun, ‘seçim güvenliğine tehdit oluşturduğu iddiası ile’ kapısına gittiği kısa adı SADAT olan Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanı Melih Tanrıverdi, Halk TV canlı yayınına katılarak gazetecilerin sorularını yanıtladı.  Tanrıverdi, SADAT yöneticilerinin “İslam Birliği” yönündeki geçmiş ifadeleri için “Türkiye’nin medeniyet coğrafyası belli. Burada konumlanan şey Avrupa karşıtlığı değil. Burada önemli olan Türkiye’nin dost ve müttefik ülkelerine bunu yapmak. Bazı ülkelere yönelik dışlayıcı tavırlarda bulunmak doğru değil. Hizmet tekliflerimizi 60 civarı ülkeye verdik. 20-25 tanesine şimdiye kadar proje ürettik. Suriye’ye hiç hizmet paketimiz olmadı, Suriye’deki muhaliflerine de bir donatı hizmetimiz de olmadı. Libya’da 2013’te çeşitli projeler geliştirdik. Erdoğan açıklamayı yaptığında Hafter’e karşı mücadele ederiz diye ümitlenmiştik” dedi. Adaleti Savunanlar Stratejik Araştırmalar Merkezi Derneği (ASSAM) hakkındaki soruya ise Tanrıverdi, “ASSAM bir stratejik araştırma kuruluşu. AB mevzuatlarına benzer fikri çalışmalar yapılsın diye kuruldu” şeklinde yanıt verdi. Tanrıverdi organize suç örgütü lideri Sedat Peker’in iddiaları hakkında şunları söyledi: “Biz Suriye muhalefeti ile El Nusra ile terör örgütleri ile çalışmadık, çalışmayız. Özgür Suriye Ordusu da dahil. Eğer Sedat Peker ‘ben bunları götürdüm’ diyorsa bu onların problemi. Sedat Peker, SADAT’tan randevu talep ediyordu. Randevu talebini kabul etmedik. Davet etti, davetini kabul etmedik. Bizim organize suç örgütü lideri ile ne işimiz olabilir ki? Biz anarşist, terörist değiliz. Bizim ekibimiz TSK’nın onurlu subaylarından oluşuyor.”

Tanrıverdi'nin bu iddialarına karşı, suç örgütü lideri Sedat Peker'in açıklama yapmak için kullandığı öne sürülen “Deli Çavuş” isimli sosyal medya hesabından, Peker'in ağzından açıklama yapıldı. Yapılan paylaşımda özetle şunlar ifade edildi: "Sedat Peker'i kimse kekleyemez! Sizin gücünüz annelere ve çocuklara yeter. Devletin parasını çalmak için bıraktığınız sakallar, giydiğiniz şalvarlar sizi benim elimden kurtaramayacak. Ben sizin ruhunuzu biliyorum. Sizin gücünüz silahsız garibanlara yeter! Video çekmemi engellediniz, tweet atmamı engellediniz, rt yapmamı bile engellemek için uğraşıyorsunuz. Delikanlılıkta böyle bir şey olur mu? Televizyonlara çıkıp özgürce konuşacaksınız, ama rt bile yapmama engel olmak için tüm gücünüzle uğraşacaksınız! SADAT'ın sivil ayağını temsil eden Sabri Balaban’ın yanıma kaç kere geldiğinin HTS kayıtlarını çıkartın, kaç kere telefonla görüştüğümüzün HTS kayıtlarını çıkartın, SADAT Başkanı Adnan Tanrıverdi ile telefonla görüşmüş müyüm, görüşmemiş miyim? Telefon HTS kayıtlarını çıkartın. Devlet'in gücünü kullanıp ağzımı, elimi ve dilimi bağlayacaksınız, televizyonlara çıkıp kabadayılık yapacaksınız, elbet şartlar değişir.”

Atatürk Havalimanı’nın bazı pistlerinin yıkılarak yerine ‘Millet Bahçesi’ yapılması için başlatılan çalışma yine bu hafta siyasetin ana gündem maddelerinden biri oldu. Önce, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, yıkım sürecinin başlatıldığı Atatürk Havalimanı’na giderek basın açıklaması yaptı. İktidarın, İstanbul Havalimanı’nı Katar’a ve Suudi Arabistan’a peşkeş çekmek için Atatürk Havalimanı’nı kapatmaya çalıştığını savunan Kaftancıoğlu, “Atatürk Havalimanı’na zarar verenlerden hesap soracağız. Yasadışı ve hukuksuz bir şekilde buraya iş makinesi sokanlardan hesap soracağız. Fakirin tek bir kuruşunu cebine atmak üzere buraya teklif verenlerden CHP iktidarında hesap soracağız. Atatürk Havalimanı’nı katlederek, nasıl ihanet içinde çetelerin olduğunu gösterecek ve iş makinelerinin olduğu yerde size açıklama yapacaktık. Ama ne yazık ki suçluları koruyan bir anlayış olduğu için bu açıklamayı yapmamıza izin vermediler.  Atatürk Havalimanı planlamasının alanının tamamı birinci derece deprem bölgesi. İstanbul’un deprem riskinin ne kadar yüksek olduğunu göz önünde bulundurursak, deprem anında ne büyük ihtiyaç olduğunun takdirini size bırakıyorum.” diyerek bir açıklama yaptı. Ardından Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, “Atatürk Havalimanı yıkılıyor diye bir algı peşindeler. Atatürk Havalimanı yıkılmıyor, aksine Atatürk Havalimanı milletimize armağan ediliyor. Atatürk Havalimanı inşa ve ihya ediliyor.” diyerek Başkent Millet Bahçesi'nde yaptığı basın açıklamasında, iki gündür sosyal medya üzerinden muhalefetin Atatürk Havalimanı'na yapılacak millet bahçesine ilişkin açıklamalarını şaşkınlık ve hayretle izlediklerini, dünyanın hiçbir yerinde böyle bir muhalefetle karşı karşıya kalınamayacağını ve eleştirilerin mesnetsiz, amacının belli olduğunu ifade etti. Son olarak Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Atatürk Havalimanı'na yapılacak millet bahçesine ilişkin, “Şimdiden ben oranın bitmiş halini adeta görüyorum. Bir ihtimal pistleri belki de kaldırmayacağız. Pistler belki de kalacak ama pistlerin dışındaki şu andaki mevcut yeşil alanları çok daha farklı bir yeşil alan haline getirmek suretiyle orayı zenginleştireceğiz” diyerek yıkımın iptal edilebileceğinin sinyalini vererek tartışmaya son noktayı koydu.

İsveç ve Finlandiya’nın “NATO üyeliği” konusunda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, ‘net bir tavır’ sergileyerek bu iki ülkenin üyeliklerini olumsuz görüş bildireceklerini açıkladı. Erdoğan, “PKK'ya YPG'ye bu denli ülkelerinde ev sahipliği yapacaklar, yürüyüşse yürüyüş, paçavralarını köprü üstlerine, her yere asacaklar. Bunlar, ülkemdeki terör kaynaklarını teşvik edip, bunlara ciddi manada parasal destekler de verip, bunlara silah desteği veren bu ülkeler. Kendilerine de söyledik.” diyerek NATO'nun bir güvenlik teşkilatı olduğunu, böyle bir güvenlik teşkilatı içerisinde terör örgütlerini destekleyen ülkelerin olmasını kabullenemeyeceklerini vurguladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Geçmişte girenler girdi. Bunun için de işte Almanya, Fransa var. Yunanistan ve Fransa zaten girip çıkmışlardı ama sonra maalesef o dönemin Türkiye'deki yönetimi bunların önünü açtı ve bunlar tekrar NATO'ya geri dönebildiler. Geri döndüler de ne oldu? Örneğin şu anda Dedeağaç'ta Amerika üs kurdu. Yunanistan'ı söylüyorum.” şeklinde bir açıklamada bulundu.

Birleşik Arap Emirlikleri’yle (BAE) ilgili açıklamaları parti yönetiminde tepkiye neden olan AKP Grup Başkanvekili Cahit Özkan görevden alındı. Özkan’ın yerine TBMM Adalet Komisyonu Başkanı, AKP Bartın Milletvekili Yılmaz Tunç’un getirilmesine karar verildi. Görevden alındığı kulislerde yankılanan Özkan, tam bu saatlerde sosyal medya hesabından bir açıklama yaparak görevden alınmadığını kendisinin ‘görevinden affını istediğini’ iddia etti. Özkan, “Sayın Grup Başkanımız ve çalışma arkadaşlarımızla yaptığımız istişareler neticesinde, dört yıldan beri yürüttüğüm AK Parti Grup Başkanvekilliği görevimden affımı istirham etmiş bulunmaktayım. Genel başkanımız ve Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'a bugüne kadar şahsıma duyduğu güven ve verdiği sorumluluklar için müteşekkirim. AK Parti'de aslolan makam ve mevki değil görev ve sorumluluklardır. Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bir nefer olarak her daim görev ve sorumluluklarımı sonuna kadar yerine getirmek için tüm gayretimle çalışmalarıma devam edeceğim. Saygılarımla” şeklinde bir paylaşımda bulundu.

Geçtiğimiz hafta ayrıca Türkiye İstatistik Kurumu'nda (TÜİK), dikkat çekici bir görev değişikliği yaşandı. Enflasyon hesabı çalışmalarının yürütüldüğü TÜİK Fiyat İstatistikleri Dairesi’nin başındaki isim olan Cem Baş “sağlık sorunları”nı gerekçe göstererek ‘görevden affını’ talep etti. Talebin kabul edilmesiyle Baş’ın yerine Dijital Dönüşüm ve Projeler Daire Başkanı Furkan Metin atandı. Cem Baş’ın ise aynı dairede ‘uzman’ olarak görevini sürdüreceği öğrenildi.

 

Özellikle ekonominin zor günler geçirdiği ülkemizde bakalım bu hafta ne gibi ‘siyasi ve ekonomik olaylara’ şahit olacağız.

Esenlikler dilerim…

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp