Bugun...
SON DAKİKA

Canan Kaftancıoğlu, Valiler Kararnamesi, SADAT ve Melis Sezen

 Tarih: 17-05-2022 09:12:00
M. Umut KARAKÜLAH

Ülkemizde özellikle siyaset ve ekonomi gündemi, her hafta bir önceki haftayı aratan ve hızla gelişen bir süreci önümüze seriyor. Bir önceki hafta Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ‘Suriyeliler ve sığınmacılar’ yüzünden karşı karşıya geldi. Ve bu hafta da karşılıklı suç duyurularının yapıldı.

Ancak hafta ortasında CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu hakkında Yargıtay'dan çıkan karar, Türkiye'nin gündemine adeta ‘bomba’ gibi düştü. Yargıtay 3. Ceza Dairesi, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yargılanması sonrasında 2019 yılında mahkumiyetine karar verilen davayla ilgili olarak temyiz incelemesini tamamladı. Daire heyeti Kaftancıoğlu'na, “Kamu görevlisine alenen hakaret etme” suçundan verilen 1 yıl 6 ay 20 gün ile “Türkiye Cumhuriyeti Devleti'ni alenen aşağılamak” suçlarından verilen 1 yıl 8 ay hapis cezalarını onadı. Yargıtay, Kaftancıoğlu'na “Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret etme” suçundan verilen 2 yıl 4 aylık hapis cezasını ise 1 yıl 9 aya indirdi ve “düzeltilerek onanmasına” hükmetti. Öte yandan Yargıtay, Kaftancıoğlu'na “silahlı terör örgütü propagandası yapmak” ile “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek” suçlarından verilen toplam 4 yıl 2 aylık hapis cezasını ise bozdu. Böylece Kaftancıoğlu’nun toplam üç ayrı suçtan aldığı 4 yıl 11 ay 20 gün hapis cezaları onandı. Hapis cezasının yanı sıra Kaftancıoğlu’na siyasi yasak kararı uygulanmasına da karar verildiği bildirildi.

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu, CHP İstanbul İl Başkanlığı önünde yanında Canan Kaftancıoğlu ve Ekrem İmamoğlu ile birlikte konuştu. Kılıçdaroğlu'nun konuşmasında “Cezalandırmaya çalıştığın Canan’ın arkasında kocaman bir halk var. Bunu aklından çıkarma. Canan yüreklidir, Canan cesurdur, Canan bizimdir.” ifadelerini kullanması duygusal anlar yaşattı. Konuşma sonrası ise Kılıçdaroğlu, duygulanan Kaftancıoğlu’na sarıldı. Şimdi gözler Kaftancıoğlu’nun cezaevine girip girmeyeceği…

Hafta ortasında geçe yarısı Valiler Kararnamesi Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, imzalı kararnameyle bazı valilerin görev yeri değişti. Kararnameye göre Ankara ve İstanbul Valileri görevlerine devam ederken; Şanlıurfa, Bolu, Van, Diyarbakır, Bartın, Kayseri, Uşak, Karaman ve Isparta Valileri görevden alınarak merkeze çekildi. Alınan karara göre 10 ilin valisi görevden alındı, 20 ilin valisi değişti.

Yeni kararname ile Aile ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı Kübra Güren Yiğitbaşı Afyonkarahisar’a, İller İdaresi Genel Müdürü Hüseyin Kürşat Kırbıyık Edirne’ye, Sivil Toplumla İlişkiler Genel Müdür Vekili Erkan Kılıç Bolu’ya, Teftiş Kurulu Başkanı Turan Ergün Uşak’a, İller İdaresi Genel Müdür Yardımcısı Nurtaç Arslan Bartın’a, Çankaya Kaymakamı Hüdayar Mete Buhara Kırşehir’e, Mülkiye Başmüfettişi Birol Ekici Kırklareli’ye, Kağıthane Kaymakamı Mustafa Koç Niğde’ye, Gaziosmanpaşa Kaymakamı Numan Hatipoğlu Tokat’a vali oldu.

Kararname ile vekaleten görev yapan İçişleri Bakanlığı Göç İdaresi Başkanı Savaş Ünlü ve Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Volkan Barış Göçmez asaleten atandı. Teftiş Kurulu Başkanlığı görevine Kırşehir Valisi İbrahim Akın, İller İdaresi Genel Müdürlüğü görevine ise Mülkiye Müfettişi Selçuk Aslan getirildi. Ayrıca Şanlıurfa Valisi Abdullah Erin, Bolu Valisi Ahmet Ümit, Van Valisi Mehmet Emin Bilmez, Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu, Bartın Valisi Sinan Güner, Kayseri Valisi Şehmus Günaydın, Uşak Valisi Funda Kocabıyık, Karaman Valisi Mehmet Alpaslan Işık ve Isparta Valisi Ömer Seymen valilik görevinden alındı. 9 valinin yeni görevi Mülkiye başmüfettişliği oldu. Kırşehir Valisi İbrahin Akın ise Teftiş Kurulu Başkanı oldu. Göç İdaresi Başkan Vekili Savaş Ünlü, Göç İdaresi Başkanlığına atandı. Mülkiye müfettişi Selçuk Aslan, İller İdaresi Genel Müdürü; Bilgi Teknolojileri Genel Müdür Vekili Volkan Barış Göçmez, Bilgi Teknolojileri Genel Müdürü olarak görevlendirildi.  Bu kararnamede en çok dikkati çeken ve altı çizilen karar ise Afyonkarahisar’a Vali olan Kübra Güren Yiğitbaşı oldu. Lakin Yiğitbaşı, Türkiye’nin ‘ilk başı örtülü’ Valisi oldu.

Haftanın son iş gününde CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'ndan Beylikdüzü'ndeki SADAT’a sürpriz ziyaret gerçekleştirildi. Kılıçdaroğlu, SADAT'ın merkezine gitti ancak kapı açılmadı. “Terörist yetiştiren kurum” iddiasında bulunan Kılıçdaroğlu, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a “Hangi gerekçeyle danışman yaptın?” sorusunu sordu. Kılıçdaroğlu burada, seçim güvenliği ile ilgili endişelerini dile getirdi. Kılıçdaroğlu, daha sonra sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi: “SADAT bir paramiliter kurum. Yani işleri suikastçı, provokatör ve terörist yetiştirmek. Erdoğan kaçakları da ülkeye bu kafayla soktu. Başka ülkelerin camilerinde bu paramiliter kafayla namaz kılacaktı, ne oldu? 8 milyon sığınmacı Türkiye’nin cenaze namazını kılmaya çalışıyor.”

Resmi sitesinde SADAT kendini böyle anlatıyor: “SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. uluslararası savunma alanında danışmanlık ve askeri eğitim veren ilk ve tek Türk şirketidir. SADAT Savunma (E) Tuğgeneral Adnan TANRIVERDİ başkanlığında Türk Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli birliklerinden emekli olan 23 Subay ve Astsubay tarafından kurulmuş ve Şirket Ana Sözleşmesi 28 Şubat 2012 tarihli ve 8015 sayılı Türkiye Ticaret Sicil Gazetesinde yayınlanarak faaliyetlerine başlamıştır. SADAT Uluslararası Savunma Danışmanlık İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş. Danışmanlık, Eğitim ve İkmal olmak üzere üç ana alanda hizmet sunmaktadır.”

Eski milletvekillerinden Ahmet Çakar katıldığı bir televizyon programında oyuncu Melis Sezen’i kıyafetinden dolayı suçladı. Çakar, “Adını falan bilmem. Geçen gün galaya çağırmışlar. Bir kıyafet giymiş o kıyafet kanunen suç. Hem de şikayete bağlı olmayan bir suçtur. Çünkü göğüs dekoltesi tamamıyla açık toplum içinde kendini gösteriyor. Yani sütyen yok. Göğüs dekoltesi göbeğe kadar inmiş. Bu ahlaksızlığın daniskası değil midir?” diye konuştu.

Açıklama kamuoyunda ve özellikle de ünlüler dünyasında tartışma yarattı, tepkiler büyüdü. Ünlü isimler Sezen’e destek mesajları yayınladı. Ünlüler, meslektaşlarına destek oldukları mesajlarında, “Oturdunuz koca koca hukukçular (!) torununuz yaşındaki kadının dekoltesini, bedenini mi konuşuyorsunuz? Kadına şiddet suç değil mi, ya da hedef göstermek? Ortada bir suç varsa suçlu sizsiniz. Ahlakınızda boğulun…” sözlerini dile getirdiler.

Yoğun ve çalkantılı bir haftayı geride bu şekilde bırakırken bu haftanın nelere ‘gebe’ olduğunu ise hiç tahmin edemiyorum…

Sağlıcakla kalın…

  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp