Bugun...
SON DAKİKA

Mansur Yavaş Sistemin Dışına mı Atılmak İsteniyor?

 Tarih: 11-04-2022 14:26:00
M. Umut KARAKÜLAH

24 Aralık 2018 Pazartesi günü Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara İl Başkanlığı Swiss Otel’de bir basın toplantısı düzenleyerek Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak Mansur Yavaş’ı Ankaralı basın mensuplarıyla buluşturmuştu.

Ankara için yeniden kollarını sıvadıklarını dile getiren Yavaş, Başkent’e ilişkin çok önemli projeler hazırladıklarını belirterek, Ankaralıların huzuruna üçüncü defa çıkacağını ifade etmişti.

Söz konusu basın toplantısında gazetemizi temsilen ben de vardım ve Mansur Yavaş’a “Bu seçimlerdeki en büyük projeniz nedir?” diye sordum. Mansur Yavaş ta, “En büyük projem Ankara’yı marka kent yapmak” diyerek cevap vermişti. Bu sorumun üzerinden 3 yılı aşkın bir zaman geçti. Mansur Yavaş, Millet İttifakı’nın Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu ve seçildi. Ve bu 3 yıllık süreç içerisinde birçok sektör ve konuda farklı projeleri hayata geçirdi.

Yavaş’a, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğu günden bugüne sürekli kulislerde, televizyonlarda, radyolarda, gazetelerde, köşe yazılarında Büyükşehir Belediye Başkanı olarak neler yapacağı ve yaptığı yerine ‘Cumhurbaşkanı Adayı Olacak mı, Olmayacak Mı’ sorusu soruldu.

Kendisini defalarca çeşitli parti liderleri, milletvekilleri, il başkanları ve siyasetçiler hedef gösterdi, siyasi polemiklere konu etti, çok ağır ithamlarla suçladı. Ama o hiçbir zaman ve hiçbir şekilde hiçbir siyasetçiye cevap vermedi.

Kendisine kim ne derse desin umursamadı, yanıtlamadı. Sadece Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olduğunu, Ankara için çalıştığını ve bundan sonra da sadece Ankara için çalışacağını söyledi.

Hatta her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Büyükşehir Belediye Meclis Toplantıları’nda ‘siyasi salvolara’ hiçbir zaman kanmayarak kendi bildiğinden hiç vazgeçmedi. Ve bu olaylı toplantıların farklı bir şekilde aktarılmaması için de tüm toplantıları ‘canlı yayın’ ile tüm Türkiye’nin gözü önünde yaptı.

Geçtiğimiz hafta FOX TV’de sabah kuşağında yayınlanan meslektaşım İsmail Küçükkaya’nın Çalar Saat Programı’na konuk olan Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ gündeme öyle bir şey attı ki, adeta ‘pimi çekilmiş bir bomba’ patladı siyasetin göbeğinde.

Kısa bir süre önce İYİ Parti İstanbul İl Başkanı Buğra Kavuncu ile ‘FETÖ’ polemiği üzerinden başlayan tartışmaların neticesinde İYİ Parti’den istifa ederek Zafer Partisi’ni kuran Özdağ, “Biz Zafer Partisi olarak Mansur Yavaş’ı göreve çağırıyoruz” diyerek cumhurbaşkanlığına aday olarak Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı işaret etti.

Tabi bu açıklamasının bir gece öncesinde kulislerde bu tarz haberlerin olduğunu duyan, Ankara basınının içinde yetişen ve seçim sürecinde canla başla çalışarak Mansur Yavaş’ın seçilmesinde büyük çaba gösteren kıymetli kardeşim, değerli meslektaşım Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Yayın ve Halkla İlişkiler Dairesi Koordinatörü Volkan Memduh Gültekin, Yavaş’ın adaylığını yalanlayarak iddialara dair şu açıklamayı yaptı:

“Bazı sosyal medya hesapları ve haber sitelerinde Başkanımız Sn. Mansur Yavaş’ın Cumhurbaşkanı adaylığı hakkında spekülatif haberler yer almaktadır. Bu haberlerle hiçbir ilgimiz bulunmamaktadır. Bizim derdimiz, gece-gündüz demeden çalışarak Ankara halkına verdiğimiz sözleri yerine getirmek, üretimi artırmak ve hiçbir çocuğun yatağa aç girmemesini sağlamaktır. Hemşerilerimize şeffaf, katılımcı ve hesap verebilir şekilde hizmet etmeyi sürdüreceğiz.”

O günden itibaren Mansur Yavaş, 3 yıldır yaptığını yine tekrarladı. Yani yine hiç polemiklere girmeden siyaset konusunda cevap vermedi, açıklama yapmadı.

Peki Özdağ, neden böyle bir açıklamada bulundu? Birileri acaba Yavaş’ı aday göstererek sistemin dışına mı atmak istiyor? Millet İttifakı’nın muhtemel adaylarından biri olan kişinin ismi başkaları tarafından zikredilmek suretiyle yıpratılmaya mı çalışılıyor?

Bu soruların hepsinin önümüzdeki süreçte göreceğiz. Ancak Ankara kulislerinde konuşulan, daha doğrusu Mansur Yavaş’ı siyasi polemiklere girmeyerek, kendisine çok ağır ithamlarda bulunan siyasi liderlere bile cevap vermeyerek, suskunluğunu koruyarak puan kazandığını söyleyenler çoğalıyor…

Bekleyip göreceğiz, sağlıcakla kalın...

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp