Bugun...
SON DAKİKA

Milyonların Gözü, Kulağı Bu Toplantılarda: Asgari Ücret Kaç Lira Olacak?

 Tarih: 03-12-2021 09:56:00
M. Umut KARAKÜLAH

 

Doğrudan 7 milyona yakın çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren, kanunlar nezdinde işçilere ödenebilecek en düşük seviyedeki ücret olarak ifade edilen asgari ücretin 2022 yılında kaç lira olacağını belirlemek üzere ilk toplantı gerçekleştirildi.

Ülkemizde asgari ücreti yasa gereği işçi, işveren ve hükümetten 5’er temsilci olmak üzere 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu belirliyor. Komisyon, yeni asgari ücreti belirleme çalışmaları kapsamında dört kez toplanıyor.

1 Aralık 2021 tarihinde Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’nın ev sahipliğinde gerçekleştirilen ilk toplantıda işveren tarafını Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), işçi tarafını ise en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ) temsil etti.

Yapılan ilk toplantıda hem hükümet hem de işçi ve işveren kesimleri 2022 yılı için belirlenecek asgari ücretin enflasyon ve piyasa koşulları baz alınarak belirlenmesi konusunda fikir birliğine vardı.

Bakan Bilgin, enflasyon ya da ekonomideki dalgalanmalar karşısında emeği koruyacak bir asgari ücretin belirleyeceğinin altını çizdi.

3 bin 500 Lira ile 3 bin 750 Lira Aralığında Bir Rakam Belirlenebilir

Asgari ücret konusunda yapılan araştırma sonuçlarını da paylaşan Bakan Bilgin, çıkan sonuçlara göre, katılımcıların 3 bin 500 lira ile 3 bin 750 lira arasında asgari ücretin olması gerektiği şeklinde kanaate sahip olduklarını ifade etti.

İşçi Ne İstiyor, İşveren Ne Bekliyor?

Ekonomide yaşanan son gelişmeler, döviz kurlarındaki aşırı artış, gıda ve temel ihtiyaç maddelerine gelen zamların ardından yeni asgari ücret konusunda DİSK, 2022 yılında uygulanacak asgari ücretin net 5 bin 200 TL olması gerektiğini ifade ederken, TÜRK-İŞ ve HAK-İŞ herhangi bir rakam telaffuz etmedi.

Mevcut Asgari Ücret Net 2 Bin 825 Lira

1 Ocak 2021’den itibaren yürürlüğe giren ve 31 Aralık 2021 tarihinde kadar geçerli olacak mevcut asgari ücret, halen bekar bir işçi için aylık brüt 3 bin 577 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak uygulanıyor. Apartman görevlileri için ise normal işçilerden farklı olarak gelir ve damga vergileri kesilmediği için net 3 bin 40 lira 87 kuruş olarak hesaplanıyor.

Asgari ücretin işverene toplam maliyeti, bir işçi için 4 bin 203 lira 56 kuruş. Bunun 3 bin 577 lira 50 kuruşu brüt asgari ücret, 554 lira 51 kuruşunu sosyal güvenlik primi, 71 lira 55 kuruşunu işveren işsizlik sigorta fonu oluşturuyor.

Tüm piyasalar analiz edildiğinde hem işçi hem işveren kesimleri açısından yeni asgari ücretin hem ekonomik gelişmelerin paralelinde yüksek bir oranda belirlenmesi gerektiği hem de işveren payının kaldırılarak vergi yükünün azaltılması isteniyor.

Gözler bundan sonraki yapılacak toplantılarda olacak. Yeni asgari ücretin açlık ve yoksulluk sınırı da göze alınarak belirlenmesi dileğiyle…

Esen Kalın…

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp