Bugun...
SON DAKİKA

Medya Müsilajı

 Tarih: 21-06-2021 23:10:00
M. Umut KARAKÜLAH

Kısa bir süre önce hayatımıza giren daha doğrusu Marmara Denizi’mizi kaplayan ‘deniz salyası’ veya ‘müsilaj’ denilen denizlerde görülen sümük benzeri organik maddeler topluluğu ile karşı karşıya kaldık.

‘Deniz salyası’ veya ‘müsilaj’ hakkında bilim adamları, uzmanlar, konuya ilişkin deniz insanları bu doğa olayının aslında yıllar öncesine dayandığını ve asıl sorunun denizin altında olduğunu ifade ettiler.

Tabi ülkemiz bu boyutta bir doğa felaketini hiç yaşamamıştı. Başta Çevre ve Şehircilik Bakanlığı olmak üzere birçok kurum ve kuruluş ise ‘acil eylem planı’ hazırlayarak çalışmalara başladı.

Ancak denizlerimizi bu ‘müsilaj’ belası sarmış iken asıl ‘müsilajın’ medyada olduğu çeşitli iddialar ile ortaya çıktı. Bu iddialar doğru ise ‘medyamız’ ve ‘basın camiamız’ açısından olaylar çok vahim.

Daha önceki yazılarımda da söylediğim gibi medya ve gazeteciler; kamuoyunu doğru, tarafsız ve hızlı bir şekilde bilgilendirme görevini üstlenmişlerdir. Bu görev ve sorumluluk bilinci ile hareket ederek görevlerini icra etmek ile hükümlüdürler.

Gazeteci, görevi gereği birçok kişi ve kurum ile görüşebilir. Bu görüştüğü kişiler arasında bakanlar, bürokratlar, siyasetçiler, belediye başkanları, yerel yöneticiler, avukatlar, hukukçular, doktorlar, profesörler, iş insanları, bilim insanları, askerler, polisler, öğretmenler ve daha ismini sayamayacağız birçok meslek mensubu olabileceği gibi suç örgütü mensupları, kanun kaçakları, siyasi ve terör suçluları gibi toplum tarafından yaptıklarından ötürü tasvip edilmeyenler de olabilir. Burada hiçbir sakınca yok ancak gazeteci sadece haber yapmak amacı ile bu görüşmeleri yapabilir. Eğer görüşmeleri bazı kişi ve kurumlara menfaat ve çıkar sağlama boyutuna geçerse işin rengi de mahiyeti de değişir.

“GAZETECİ, HİÇBİR KİŞİ İLE MENFAAT İLİŞKİSİNE GİREMEZ”

Daha önceleri peyder pey söylediğim üzere 26 yıllık gazetecilik mesleğim süresince bu yukarıda saydığım meslek gruplarının birçoğu ile görüştüm, röportajlar, haberler yaptım. Birçok kişi ile daha sonra da habercilik dışında yemeklerde, toplantılarda, açılışlarda karşılaştım, konuştum, görüştüm ancak hiçbirisi ile menfaat ilişkisine girmedim, girmeyeceğim ve adına gazeteci, haberci her ne dersek diyelim, kendini nasıl ifade ediyorsa etsin ‘basın’ mesleği içinde olan kişilerin aynısını yapması gerekmektedir.

İşimiz icabı bakanları, bürokratları, siyasetçileri tanıyor olabiliriz ama bu tanıma ilişkini ve mesafesini korumak çok önemli. Herhangi bir iş veya kişi için bu görüştüğümüz üst düzey kişilere bir istek ve menfaat elde etme durumuna kesinlikle girmememiz gerekli.

“DOĞRU HER ZAMAN TEKTİR”

Doğru her zaman tektir, bir tanedir; fikirler, yanlışlar, eğriler çoktur. Asıl olan ve ahlaklı olan doğruyu onaylamak ve onun peşinde gitmektir. Çok şükür kendi adıma her zaman doğruları savunmaya çalıştım, yaptığım haberlerde kamuoyunu doğru ve tarafsız bir şekilde bilgilendirmeye çalıştım, bundan sonra da bu şekilde çalışmaya devam edeceğim.

Birçok kurum ve kuruluşlardan - kendimce- çok değerli, önemli ödüller aldım. Birçok televizyon, radyo programı, seminer ve panele konuk olarak katıldım. Her girdiğim ortamda her zaman ‘gazetecilerin’ tarafsız, doğru ve yalın habercilik yapmalarının asli görevleri olduğunu söyledim. Gazetecinin “yandaşı” ve “muhalifinin” olmaması gerektiğini söyledim.

Gazetecilerin bu tarz olaylarla anılmaları gerçekten çok kötü. Basın mensuplarının bu şekilde olaylarla itham edilmesi mesleğimiz adına da son derece zedeleyici ve zarar verici bir durum. Bizler de (gazeteciler olarak) bu tarz oluşumlarda yer almadığımız kadar bu gibi olayları ile gazetecilerin anılmaması ve mesleğimizin adının lekelenmemesi için çalışmalıyız.

Sadece doğruları, gerçekleri, tarafsız ve yalın bir şekilde ve tabi ki özgür, korkusuz bir biçimde anlatabilmek, haber yapabilmek düsturunu savunarak çalışacağımın altını bir daha çizerek sağlık ve esenlikler diliyorum…

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp