Bugun...
SON DAKİKA

TÜRKİYE’DE GAZETECİ OLMAK

 Tarih: 14-06-2021 10:51:00
M. Umut KARAKÜLAH

Kamuoyunu doğru, hızlı ve tarafsız bir şekilde bilgilendirme görevini üstlenen ‘gazeteciler’ veya ‘gazetecilik mesleği’ son günlerde çokça konuşulmaya, irdelenmeye başladı. Özellikle de gazetecilerin kendi görev ve sınırlarını aşarak siyasetçilerle, siyaset dışı kişi ve unsurlarla kurdukları ilişkiler tartışılmaya başlandı.
Ben 26 yıldır bu sektörün içinde olarak, muhabirlikten Sorumlu Yazı İşleri Müdürlüğü’ne kadar geldiğim tüm aşamaları da kısaca gözden geçirerek gazeteciliğin nasıl yapılması gerektiğini, gazetecinin nasıl bir görev ve misyon üstlenmesi gerektiğini kendimce sizlere aktarmaya çalışacağım.
Gazeteci öncelikle tarafsız olmalı. Ama nasıl bir tarafsızlık? Çünkü ülkemizde yapılan gazeteciliğe baktığımızda özellikle de artık belli bir deneyime ve markaya ulaşmış kimi meslek büyüklerimize baktığımızda ya iktidar lehine ya da muhalefet lehine tavır aldıklarını görüyoruz. Böyle olunca da maalesef kendileri ya “yandaş” ya da “muhalif” gazeteci deniliyor. 
Oysa ki gazetecinin birinci görevi tarafsız olmasıdır. Gazetecinin yandaşı olamaz, muhalifi de olamaz. Gazeteci mesleği gereği iktidarın yanlışlarını, hatalarını, yapmadıklarını görür, bulur, haber yapar. Ancak aynı şekilde iktidarın doğru yaptığı icraatları da görüp, bulur, haber yapması gereklidir. Aynı şekilde muhalefetin de yine yaptıklarını ve yapmadıklarını aynı tarafsızlık ile görüp, bulur, haber yapması gereklidir.
Böylelikle gazeteci yapılmayanların, hata ve eksikliklerin tespiti ve haberleştirilmesi konusunda hep bir “muhalif kişilik” taşır ama bu yaptığı muhaliflik “parti muhalifliği” gibi olmamalıdır. Yine iktidarın yaptıklarını da görerek kamuoyu tarafından takdir edilmesi konusunda çalışmalıdır, bu çalışmada “yandaşlık” boyutunda olmamalı ve algılanmamalıdır.
Kısacası gazeteci doğruları da yanlışları da görüp tarafsız bir şekilde haber yapmakla, kamuoyuna duyurmakla, eleştirmekle, yönlendirmekle mesuldür. Yaptığı iş ve yaptığı haberler çok önemli bir sorumluluk taşımaktadır.
Sağlıcakla kalın...

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp