Bugun...
SON DAKİKA

İŞSİZLİK İLE SAVAŞ

 Tarih: 25-10-2021 00:39:00
İsmail ERCAN

Başka başka konular gündem yapılsa da Türkiye'nin birinci gündem maddesi işsizlik ve geçimdir. Ailesine bakmak için iş arayan insanlarımız aile içi çok ciddi sorunlar ve şahsi deprasyonlar yaşamakta bu sorunlar birincil gündem olmaya yeterdir.

 İşsizlik sayı ile ifade edilse de her biri bir aile reisi, genç... kısaca bir insandır ve değerlidir. İşsiz denen insanlarımız kendi ihtiyaçlarını bile görmezden gelerek çocuklarının ve evin diğer ihtiyaçlarını en öne alan yiğitlerdir.

Bu insanların sorunlarını dinlemek ve daha da önemlisi çözüm önerileri bulmak, kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ve benim de görevim olsun. İşsizlik ile top yekün savaş partiler üstü bir devlet politikası olmalı ve ona göre stratejiler oluşturulmalıdır.

 Varsa bir beka sorunu bu işsizlikten dolayı yarına umudu kalmamış gençlerden geleceğine inanıyorum. Kaybedecek hiç bir şeyi olmayandan daha tehlikeli kim olabilir? Siz cevaplayın lütfen. Kaliteli veriler ile hareket edilirse sağlıklı stratejiler oluşturmanın mümkün olduğuna inanıyorum. 

 TÜİK verilerine göre -memurlar hariç- her 6 işsizden 5'i işçilikten, 1'i işverenlikten işsizliğe düşmüş. Yani işsizlikle savaşta işverenliğe geçen her bir işsiz, işçi de alacağından dolayı işsizlik daha hızlı azaltacağı varsaymak mümkündür. İşçi ve işveren kelimelerinin Türkçe de giderek erkekleştiğine, erkeklere ait kelimeler olmaya gittiğine üzülerek tanık olmaktayım.

Kadınların iş hayatında daha çok yer edinmesi işsizlikte savaşta bizlere devasa avantaj sağlayacaktır. Güzel bir söz ekleme yapıp yazımı toparlayayım. İki adet 1 toparlanır ise 2, yanyana çalışır ise 11 eder, erkek, kadın iş hayatında yer edinmesi 11 eder. Ülke yönetimine aday her bir parti ve liderin bilmesi gereken iktidarın yolu işsizlik arka sokağından geçmektedir. İşsizlerin ekonominin neden kötüleştiğini dinlemek istemiyorlar bilakis çözüm projelerini dinlemek istiyorlar.

Çözüm önerilerinizi benimle de paylaşırsanız bunu köşemde yazmaktan mutlu olurum. Son söz; "Bir erkeği eğitirseniz bir adamı eğitirsiniz, Bir kadını eğitirseniz bir kuşağı eğitirsiniz" Brigham Young

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp