Bugun...
SON DAKİKA

MISIR YEŞİL HİDROJEN ANLAŞMALARINA İMZA ATMAYA DEVAM EDİYOR

 Tarih: 19-10-2021 19:13:00  -   Güncelleme: 20-10-2021 13:37:00
İpek YILDIRIM

Geçtiğimiz ağustos ayında Siemens ile pilot yeşil hidrojen anlaşması imzalayan Mısır, perşembe günü Mısır Başbakanı Mustafa Madbuli'nin de hazır bulunduğu yeni bir yeşil hidrojen anlaşmasına dahil oldu. İmzalar Mısır Egemenlik Fonu (SFE) CEO'su Ayman Soliman, Norveçli yenilenebilir enerji şirketi Scatec CEO'su Raymond Carlsen ve Fertiglobe CEO'su Nassef Sawiris tarafından atıldı.

Mısır 50-100 megavat arasında değişen miktarlarda yeşil hidrojen üretmek için perşembe günü bir anlaşma imzaladı. Amonyak elde etmek için hammadde olarak yeşil hidrojen kullanılmasını ön gören anlaşma, Mısır Egemenlik Fonu, Norveçli yenilenebilir enerji şirketi "Scatec" ile Hollandalı "Orascom" (OCI) ve BAE’li "ADNOC"a ait Fertiglobe şirketi arasında gerçekleşti.

Mısır Egemenlik Fonu CEO’su Ayman Soliman, Mısır'ın yeşil hidrojen anlaşmasını, finansal getiri sağlayan ve yeşil ekonominin gelişimini destekleyen benzersiz bir yatırım olarak değerlendiriyor. Yeşil hidrojen üretiminde öncü olan Scatec ve Fertiglobe’la anlaşma sağlanarak hayata geçecek bu proje aynı zamanda gelecekteki birçok benzer yatırımın başlangıcını temsil etmekte. Soliman “Mısır Egemenlik Fonu, sürdürülebilir kalkınma ve etki yatırımı ilkeleriyle Mısır'ın 2030 Vizyonunun bir tezahürüdür. Bu proje, yeşil sürdürülebilir portföy oluşumumuz için çok daha fazlasını içeren bir mihenk taşı yatırımıdır” diyor.

Anlaşma neyi içeriyor?

Projenin mülkiyet yapısı gereği çoğunluk hissesine sahip olacak olan Norveçli şirket Scatec, yeşil hidrojen üretim tesisini kuracak ve işletecek. Tesis, Ain Sokhna'daki sanayi bölgesinde bulunan ve Fertiglobe’un yan kuruluşu olan Egypt Basic Industries Corporation (EBIC)'ın yakınında yer alacak ve Mısır'da yeşil bir hidrojen merkezi geliştirmeye yönelik ilk adım olacak. EBIC ile uzun vadeli bir satış anlaşması imzalanacak ve bu sözleşme kapsamında üretim EBIC’e tedarik edilecek. EBIC, sözleşme doğrultusunda yılda 45 metrik tondan fazla yeşil amonyak üretimi için ek hammadde olarak yeşil hidrojen kullanmayı planlıyor.

Taraflar Mısır'ın yeşil hidrojen hedeflerini güçlendirmek adına ve yeni güneş ve rüzgâr kapasitesi oluşturmak amacıyla gerekli onaylar ve yenilenebilir enerji tedariki için önümüzdeki yıllarda Mısır hükümetinden destek isteyecek. Proje, önde gelen hidrojen teknolojisi sağlayıcıları ve finansman için çok taraflı kalkınma kurumları ile yakın iş birliği içinde gerçekleştirilecek. Yeni tesis için ticari anlaşmaların yapılandırılması da dahil olmak üzere gerekli mühendislik ve geliştirme 2022'de bir hedef yatırım kararı ve 2024 yılına kadar hidrojen tesisinin devreye alınması ile yakın zamanda başlayacak.

Anlaşmaya taraf olan şirketler yeşil hidrojen konusunda neler yapıyor?

Scatec CEO'su Raymond Carlsen, “Mısır'da yeşil gündemi ileriye taşımak için Fertiglobe ve Mısır Egemenlik Fonu ile güçlü bir ortaklık kurmaktan gurur duyuyoruz. Bu yeşil hidrojen projesinin geliştirilmesi, gelişmekte olan pazarlarda proje geliştirme, finansman ve yenilenebilir enerji projelerinin sunumu konusundaki uzun deneyimimize dayanmaktadır. Yeni iş modelleri ve inovasyon, kurulduğumuz günden bu yana Scatec'in merkezinde yer alıyor ve yeşil hidrojeni önümüzdeki yıllarda stratejimizin ve yenilenebilir ekosistemin doğal bir parçası olarak görüyoruz” diyor.

Nassef Sawiris'in sahibi olduğu Orascom (OCI) Hollanda, "düşük karbonlu" yatırımlarını artırmaya çalışıyor ve şirketin CEO'su Ahmed El Hoshi yeşil amonyak üretim portföyünü yoğunlaştırmak için şirketin dünya lideri bu yeni teknolojiyi uygulayacağını belirtiyor.

Merkezi Abu Dabi'de bulunan Fertiglobe ise OCI ve ADNOC'nin amonyak ve üre varlıklarını birleştirmesinden sonra 2019'da kuruldu ve iki şirket şu anda Fertiglobe’da sırasıyla yüzde 58 ve yüzde 42 hisseye sahip.

Kaynaklar: Scatec, www.scatec.com, Egypt Today, www.egypttoday.com.

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp