Bugun...

TÜRKİYE’NİN KARAR KALİTESİ

 Tarih: 10-05-2022 16:07:00
İbrahim VELİ

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü’nün (OECD) hazırladığı, Kamuda Karar Süreçleri Değerlendirme 2021 Raporu, düzenlenen 'Kamuda Karar Süreçleri Konferansı’nda açıklandı. Raporda ülkelerin kamuda karar alma aşamaları "paydaş katılımı", "düzenleme öncesi etki analizi" ve "düzenleme sonrası etki analizi" olarak 3 alanda değerlendirildi. Özel sektör, kamu ve sivil toplum yöneticilerine yönelik olarak düzenlenen konferans OECD’nin katkılarıyla TÜSİAD ve Argüden Yönetişim Akademisi iş birliğinde gerçekleşti.

Konferans’ta, kamu düzenlemelerindeki iyi yönetişim kültürü Türkiye ve diğer ülkeler nezdinde çok boyutlu ve karşılaştırmalı olarak ele alındı. Konferansta OECD Düzenleyici Politikalar Bölüm Başkanı ve Argüden Yönetişim Akademisi Danışma Kurulu Üyesi Nick Malyshev ana konuşmacı olarak yer aldı. Moderatörlüğünü Argüden Yönetişim Akademisi Proje Direktörü Dr. Fatma Öğücü Şen’in yaptığı panelde ise Sabancı Üniversitesi Öğretim Üyesi Emeritus Prof. Dr. Ersin Kalaycıoğlu, Hacettepe Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muhittin Acar ve Argüden Yönetişim Akademisi Akademik Kurul Üyesi Dr. Erkin Erimez serinin 2015 ve 2018’de yayınlanan önceki raporlarından bu yana gerçekleşen gelişmeleri değerlendirdiler.

Geçen yıl kamuoyuyla paylaşılan “Yeni Bir Anlayışla Geleceği İnşa” çalışmasında, ülkelerin refahının artık maddi olmayan kaynaklara dayandığını vurgulanmıştı. İnsani gelişme ve yetkinleşme; bilim-teknoloji-inovasyon; kurumlar ve kurallar bu maddi olmayan kaynakları oluşturduğu belirtilmişti. Rapora göre Türkiye "düzenleme öncesi etki analizi"nde 2015 ve 2018 dönemlerine kıyaslandığında; puan olarak bir gelişme göstermedi. Diğer ülkelerdeki gelişme etkisiyle bu alanda Türkiye 2021'de son sırada yer aldı. Türkiye "düzenleme sonrası etki analizi" değerlendirmesinde ise 2018 yılı Raporu’nda 38 ülke arasında birincil yasalarda 36. sırada yer alırken, 2021 yılı raporunda hem birincil yasalar hem ikincil düzenlemelerde son sırada yer aldı.

Murat Özyeğin yaptığı konuşmada; “kamu düzenleme politikalarında denge ve denetleme mekanizmaları, şeffaflık, istişare ve liyakat ilkelerinin uygulanması güvenilir ve kapsayıcı kurum ve kuralların yerleşmesi için büyük önem taşıyor. Gelişmiş ülkelerin istisnasız tümünde geçerli olan piyasa ekonomisi, hukukun üstünlüğünü ve kural temelli bir örgütlenmeyi öngörmekte. Yaşamın düzenlenmesi ihtiyacı kuralları; kurallar da bunları etkin ve verimli uygulayacak kurumları doğuruyor” tespitinde bulundu.

Dr. Yılmaz Argüden ise konuşmasında; "kamuda karar kalitesini geliştirmek, ekonomik büyüme, işsizliğin azaltılması ve toplumsal güvenin artırılması için kritik önem taşıyor.’’ ifadelerini kullandı. Öğrenmeyi tetikleyecek yaklaşımları benimsediklerini belirterek karar kalitesini doğrudan etkileyen 3 hususun altını çizdi: Birincisi etki analizi yapmadan kamu düzenlemesi yapmak, fizibilite yapmadan yatırım yapmaya benzer. İkincisi bilgilendirme ve kapsayıcı istişare yapmak vekillerin (kamu yönetiminin) asillerin (vatandaşların) beklentilerini daha iyi anlayarak çıkarlarını korumalarını sağlar. Üçüncü olarak düzenleme sonrası etki değerlendirmeleri yapmak kurumsal öğrenmeye ve gerekli uyarlamaları yapmaya fırsat yaratır.

Misafir konuşmacı Nick Malyshev ise ‘’Rapor sonuçları, Türkiye’nin kamu karar kalitesinde alacak yolu olduğunu gösteriyor’’ dedi. Düzenlemelerin kaliteli olmasının ancak düzenleme hazırlama süreçlerinde iyi yönetişim yaklaşımlarının kullanılması ile mümkün olacağını vurgulayan Malyshev, ‘’düzenleme süreçlerine paydaşlar kapsayıcı bir şekilde dâhil edildiğinde, alınan kararlar daha adil olarak değerlendiriliyor. Son değerlendirme raporu, Türkiye için her üç alanda da gelişim alanı olduğuna işaret etti. Bu açıdan eğer kalkınma bir seçim yapmaksa; "yönetim kalitemizi, seçme kalitemizin belirlediğini” bir kez daha anladık!" ve en önemli girdinin “dinamik bakış açısı” olduğunu kavradık.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp