Bugun...
SON DAKİKA

KÖKLÜ ÇÖZÜMLER İÇİN ÖZGÜN İŞLER

 Tarih: 26-07-2022 16:12:00
İbrahim VELİ

Çözüm üretmek için 2000’li yıllarda güçlü yönler belirlenerek fırsatlar değerlendiriliyordu. Günümüzde ise güçlü yönler riskleri bertaraf etmek için kullanılmak zorunda! Bunu göremeyen yöneticilerin verimlilik uğruna sistemi zorlaması etki üretmiyor. Hatta uzmanların öngördüğü düşük risklerin yüksek çıkması verimliliği de bitiriyor. Yaşadığımız sorunların derinliklerine indiğinizde, bizi güçlü gösteren göstergelerin aynı zamanda bir zayıflık göstergesi olduğu açıktır.

Güç üretmenin formülü bellidir: Hayata katkı yapmak, imkân ve yeteneklere odaklanmak ve çalışmaları kapsayıcı kılmak! Türkiye’de bu adımları atan herkes güç kazanmıştır. Mesele, güç kazanmakta değil, kazanılan bu gücün neye dayandığı ve nasıl harcandığıdır. Gücün dayanağı makul değilse zaaf, sadece günü kurtarma peşinde koşmaktır. Gücün harcanması meşru değilse zaaf, gününü gün etmektir. Bu iki aşırılıktan uzak olan bir güce ihtiyacımız var ve Türkiye’nin gücü bu zaafında gizlidir!

Mesela; “istihdamda ilk defa 30 milyonu geçmek” güç gibi gösterilse de işsiz sayısının 10 milyona ulaşması zaaftır. Mesela, “bütçeden tek kuruş çıkmadan, kısa sürede ve taksitle” yapılan yatırımlar güç üretiyor gibi gözükse de geleceğin döviz cinsinden borçlandırılması zaaftır.  Mesela; “devlet bankalarının düşük faiz oranlarıyla uzun vadeli Türk Lirası finansmanı” sağlaması finansal güç gibi gözükse de borçlanmayı tetiklemesi açısından zaaftır. Yatırım mantığı üretime dayanmadığından tarıma 1 yılda verilen ödenek, korumalı mevduat hesabı yoluyla 1 ayda zengine aktarılmaktadır. 

Temel mesele, stratejik dönüşümü belirsizlik içinde yapabilmektir. Türkiye’nin yolunu ve yönünü yeniden belirlemek için ihtiyacımız olan yenilik (inovasyon) budur! Böylece sorumlu insanlar hem etkileriyle hem de becerileriyle kapasite geliştirirler. Kapasite geliştirmek, sorunu anlama, tanımlama, tasnif ve buna uygun eylemlerle olumlu sonuçlar üretir. Bu süreçte istişare ile kazanılan birikim, iletişime zenginlik katan yöntemlerle zenginleşir. Bu bilinçle ve anın sorumluluğunu yerine getiren insanlarla çalışmak her zaman kazandırır.

Bunun için değişik senaryolara hazırlanacak içtenlik ve sağlıklı geri bildirimler gerekir. İçtenlikle yolunu ve yönünün yeniden belirlemek isteyen insanların yol haritası nettir. Bu dönüşüm önce araştırma (kök neden) sonra değer oluşturma (yüksek sorumluluk) ile gerçekleşecektir. Böylece kurumlar yeniden konumlanacak (etki üretmek) çalışmalara odaklanacaktır.

Bu yol, artı değer hedefi ile hareket eden ve görev yaklaşımından süreç yaklaşımına yönelen insanlarla yeni bir yön çizer. Yüzeysel çözümlere bel bağlamak yerine, köklü çözümlere yönelmekle çözümler netleşir. Türkiye’nin entelektüel çevresi, sivil toplum kuruluşları, Anadolu sermayesi ve gençlik hareketleri gibi dört önemli toplumsal gruptan alınacak güçle bu yolda ve bu yönde ilerlemek kolaylaşır. İş birliği ahlakı, karşılıklı güven ve bilgi paylaşımıyla sadece bireylerin değil, ülkelerin hatta sistemlerin de “kural temelli düzen”in kurulması başarılır.

Köklü çözümler için özgün işler gerekir. Bu ise; zaman, insan, mekân ve çevre olmak üzere dört unsurla gerçekleştirilir. Zamanda “üretken” çalışmayı, insan unsurunda “başarılı” yönetim, mekânda kurum “performans”ı hedeflenir.  Bu birikim çevreye kazandırılarak “etki” üretilir. Böylece geçmişte yaşananlar geleceğe ışık tutar ve hayatın değeri ortaya çıkar. Bu yolda başarı çıtasını sürekli yukarıya taşıyan, kendisini sürekli geliştiren iş dünyamızın yolu da bahtı da açıktır.

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp