Bugun...
SON DAKİKA

KALKINMANIN ANAHTARI

Üretimde verimliliğin arttırılması, dijital dönüşüm sürecinin hızlandırılması amacıyla faaliyet gösteren ASO Model Fabrikada, 5. Öğren Düşün Programı sonuçlandı. ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Öğren Dönüş’e katılan firmaların kazanımlarından gurur duyduklarını kaydetti.
facebook-paylas
 Tarih: 06-01-2022 17:28:41

KALKINMANIN ANAHTARI

Ankara Sanayi Odası (ASO) Model Fabrika Öğren Dönüş Programı’nın 5’incisinin sonuçları tanıtıldı. ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek,  projeyle 333 sanayi parselinde çalışan firmalara her aşamada nitelikli personel sağlamak ve 50 bin çalışana mutlu olabilecekleri ve kendi hayal ettiklerini yapabilecekleri işletmeler sunmayı amaçladıklarını söyledi.

Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Ankara Sanayi Odası, ASO 1. OSB ve Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) işbirliği ile işletmelerin dijital dönüşümü hızlandırmak için kurulan Türkiye’nin ilk Yetkinlik ve Dijital Dönüşüm Merkezinin  (Model Fabrika)  5. Öğren Dönüş Program Lansman Toplantısı, ASO 1. OSB'de gerçekleştirildi.

ASO Sürekli Eğitim Merkezi (ASO-SEM) toplantı salonunda düzenlenen programa Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, ASO Başkanı Nurettin Özdebir, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Stratejik Araştırmalar ve Verimlilik Genel Müdürü Prof. Dr. İlker Murat Ar, ASO 1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, bölgede yer alan sanayiciler ve eğitime katılan firma yetkilileri katıldı.

 Programın açılışında bir konuşma yapan ASO1. OSB Yönetim Kurulu Üyesi Serdar Tütek, Ankara Model Fabrikada odaklandıkları konunun firmaların verimliliği olduğunu kaydetti. Firmaların kârlılığını önemsediklerini belirten Tütek, “Başka bir deyişle Türkiye’nin kalkınmasını konuşuyoruz. Artık, biz rakiplerimize baktığımız zaman, esasında herkes bizim yaptığımız her şeyin aynısını yapabiliyor. Bu konuda hiç kimsenin bir eksiği yok ama önemli olan bunları verimli bir şekilde yapabiliyor olmak. İşte bu hevesle yola çıkmıştık. Verimlilik ile ilgili yapacağımız çok konu var. İlerleyeceğimiz çok nokta var. Ama biz firmalarımızda yalını konuştuğumuz zaman bir şeyler havada. Model Fabrika ise bu zayıflığı çok güzel kapatıyor. Model Fabrikadaki arkadaşlarım ilk günkü heyecanları ile çalışıyorlar. Yeni firmalar gelecek ve biz o firmaların verimliliğini artıracağız diye bekliyorlar. İnanın bana Model Fabrika ekibi olarak beslendiğimiz tek kaynak bu. Öğren-Dönüş’e katılan firmalarımızın buradan edindikleri verimlilik. Buradan gurur duyuyor ve besleniyoruz” dedi.

 

 

7 ŞEHİRDE DAHA AÇILACAK

Toplantıda söz alan Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Mehmet Fatih Kacır, model fabrikaların performans ve kazanımlarını daha yakından takip edeceklerini belirterek, "Buraları doğrudan yönetmek gibi bir planımız yok. Bize düşen sanayicimizin önünü açmak. Önümüzdeki dönemde 7 şehirde daha model fabrika açacağız" diye konuştu.

 

YERLİ VE MİLLİ ÜRETİM HEDEFİ

Kacır, Türkiye'nin yüksek düzeyde ithal ettiği ve cari açık verdiği teknoloji seviyesi yüksek 919 ürün belirlediklerini anlatarak, şu bilgileri paylaştı:

"Bunlar yaklaşık yıllık 60 milyar dolar ithalatımız olan ve 50 milyar dolar düzeyinde cari açık verdiğimiz ürünler. Hedefimiz bu ürünlerde yerli ve milli üretimi gerçekleştirmek. 3-5 yıl içerisinde Türkiye'nin hamle programını ısrarlı şekilde sürdürmesinin hem ihracatımız içerisindeki ithalatın payını ciddi anlamda düşürmeye hem de cari açık meselesini Türkiye'nin gündeminden yapısal olarak çıkarmaya vesile olacağını düşünüyorum. Kesin başvuru aşamasını tamamlayan toplam proje büyüklüğü 12 milyar dolara yaklaşan 139 projeyi detaylı bir şekilde değerlendiriyoruz. Bu projelerin gerçekleşmesiyle teknolojiyi yalnızca tüketen değil üreten bir ülke olma hedefimize bir adım daha yaklaşmış olacağız."

 

 

“YÜZDE 150'LERİ AŞAN VERİM ARTIŞI MÜMKÜN”

ASO Başkanı Nurettin Özdebir de Türkiye'nin cari fazla verebilen bir ekonomi haline gelmesi durumunda, başkalarına el açmak mecburiyetinde kalmayacağını dile getirdi.

Ülkede ciddi bir cari açık ve verimlilik sorunu olduğunu belirten Özdebir, şunları kaydetti:

"Ben verimlilik konusunun bu kadar önemli olduğunun, model fabrika uygulaması karşımıza çıkmadan önce farkında değildim. 1 liralık yatırım yapmadan 1 kişi daha fazla istihdam etmeden bir işletmede yüzde 150'leri aşan verim artışı ve sabit masraflarla 150 tane fazla ürün çıkartılabilmesi mümkün. Biz sanayi ürünleri üretiyoruz ama sanayi toplumu olabilmek için biraz daha çalışmamız lazım."

 

 

EĞİTİM VE DANIŞMANLIK HİZMETİ VERİYOR

Üretimde verimliliğin arttırılması, dijital dönüşüm sürecinin hızlandırılması amacıyla kurulan Model Fabrikada; hata yapma özgürlüğünün olduğu gerçek bir üretim ortamında, deneyimsel öğrenme teknikleri kullanılarak operasyonel mükemmeliyet ilkelerinin öğretilerek, eğitim ve danışmanlık hizmetleri veriliyor. Model Fabrika’da yüzde 65 uygulamalı, yüzde 35 ise kurumsal eğitimden faydalanılarak, deneyimsel öğrenme ilkelerine dayalı programları benimseniyor.

 

YÜZDE 31 VERİMLİLİK ARTIŞI

5. Öğren-Dönüş Programı’nın sonuçlarında yer alan bilgilere göre, Başkent OSB’de yer alan bir firmanın teslimat gecikmeleri yaşaması, yarı mamul stoklarının çok yüksek olması, üretim alanlarının tanımsız ve karışık olması gibi sorunlar giderilerek, verimlilikte yüzde 31 artış, üretim akış süresinde yüzde 60 düşüş ve yüzde 27 alan tasarrufu sağlandı.

 

KAPASİTESİ YÜZDE 117 YÜKSELDİ

29 çalışanlı bir başka firmada ise biriktir-beklet tarzı üretim yapılması, çok fazla ara stok olması ve teslimatta gecikmeler yaşanması gibi sorunlar giderilerek, kapasitede yüzde 117 artış, alan tasarrufunda yüzde 38’lik artış ve Adam-Saat bölü Ürün hesabında yüzde 66 azalma sağlandı.

OSTİM OSB’de 35 çalışanlı bir alüminyum fabrikasında sürekli fazla mesai yapılması, çok fazla malzeme taşınması, alan sıkışıklığı yaşanması ve teslimatta gecikmeler yaşanması sorunları, kitle üretiminden tek parça akışa geçilmesi, iş yükü dengeleme ve planlama sayesinde kapasite artışı sağlanarak fazla mesainin giderilmesi ile çözüldü. Bu sayede söz konusu fabrikada adam-saat başına üretim adedinde yüzde 181 artış, ürün başı üretim sürelerinde yüzde 36 azalma ve fazla mesai ihtiyacında yüzde 100 azalma sağlandı.

Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SANAYİ Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp
YUKARI