Bugun...

İŞ DÜNYASINA NORM PUSULASI

Nitelikli insan gücünü parlatan NORM Eğitim Danışmanlık Derneği, iş dünyasının pusulası olmayı hedefliyor. Eğitim faaliyetleri gerçekleştiren dernek, çok paydaşlı iş birliklerini de hayata geçirmeye önem veriyor.
facebook-paylas
 Tarih: 10-05-2022 16:57:22

İŞ DÜNYASINA NORM PUSULASI

PROJELERİN DİLİNDEN KONUŞUYOR

2009’da ulusal ve uluslararası tüm sektörlerde ihtiyaç duyulan nitelikli insan gücünün oluşturulması ve istihdam edilmesine destek olmak amacıyla kurulmuş 'hizmet odaklı' yapı NORM Eğitim Danışmanlık Derneği, proje yönetimi başta olmak üzere, inovasyon, girişimcilik, kurumsal itibar, yerel ve uluslararası fon kaynaklarına ulaşma, başarılı olmanın anahtarı olan iletişim ve ilişkiler, yönetim ve liderlik becerileri konularında değer üretmeyi sürdürüyor. Sanayi gazetesine 2003 yılında “İş Hayatınızı Yönetin” adında bir eğitim hazırladıklarını anlatan NORM Eğitim Danışmanlık Derneği 2. Başkanı ve Türk Proje Yönetimi Meslek Enstitüsü (TPYME) Onursal Başkanı Nedret Orbay, “Eğitim ile iş hayatının olmazsa olmazlarını ve özellikle de kitaplarda yazılı olmayanları anlatmayı amaçladık. 2009’da da bir STK olarak kurumlaştık. 2019’da kurulan İstanbul Koordinatörlüğümüz ile İstanbul’daki etkinliğimizi de arttırdık” diye konuştu. Uzmanlık alanları farklı disiplinlerde olsa bile ekibin çoğunun bilişim sektöründen geldiğini ve faaliyetlerin odağında öncelikle gençler ve kadınların yer aldığını söyleyen Orbay, 4 ana başlıktaki faaliyetleri hakkında ise şöyle bilgi verdi: “NORM Pusula ile danışmanlık faaliyetlerimizi ve çok paydaşlı iş birliklerini gerçekleştiriyoruz. NORM Atölye, eğitim hizmetlerini kapsıyor. Genç NORM ile üniversitelerde NORM kulüpleri oluşturmayı hedefledik. TİİBÖT, 1Kariyer, Afyonkarahisar Eğitim Vakfı gibi çeşitli öğrenci toplulukları ile iş birlikleri oluşturduk. NORM Butik altında ağırlıklı olarak proje yönetimi ve proje yöneticisi mesleğine yönelik oluşumlara ev sahipliği yapmakta, konferans, panel düzenlemekte, mesleki ödül vermekteyiz.”

 

RESMEN KABUL EDİLDİ

NORM çatısı altındaki TPYME’nin 2010’da bir mesleki sosyal dayanışma platformu olarak kurulduğunun bilgisini veren Orbay, “Platformun amacı, proje yönetimi konusunda kişi, kurum ve kuruluşların; kültürel, geleneksel ve yerel yapılarına uygun proje yönetimi teknik ve yaklaşımlarını belirlemektir. Mesleki dayanışma, meslektaşların birbirini tanıması, itibar tescili, liyakat ve gönüllülük ilkelerine dayanır” dedi. TPYME’nin her yıl Ulusal Proje Meslek Konferansı – UPMK'yı düzenlediğini anlatan Orbay, “2012’de yapılan UPMK çıktılarından birisi de Proje Yöneticiliği için bir mesleki standardın geliştirilmesi ihtiyacı olmuştur. Tek bir proje yöneticisi tanımının olmaması, iş tanımlarını, karşılıklı beklentileri ve yanlış anlaşılmaları da beraberinde getirmekte. Kullanılan Proje Yönetimi sertifikalarının da mesleki değil, ‘metodoloji’ sertifikaları olmasının bu sorunu çözmekte yetersiz kaldığını fark ederek aldığımız bir kararla NORM olarak, Proje Yöneticisi Meslek Standardı çalışmasını Çalışma Bakanlığına bağlı Mesleki Yeterlilik Kurumu ile başlattık. Bu çalışmaların sonunda Proje Yöneticisi Seviye 6 (Proje Yöneticiliği seviyesi) Ulusal Meslek Standardı 2014 yılında, Proje Yöneticisi Seviye 6 Ulusal Yeterlilikleri 2016 yılında resmi olarak kabul edildi. 2017 yılında da TOBB’un Proje Yöneticisi Seviye 5 (Nitelikli Proje Uzmanı seviyesi) Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterlilikleri çalışmalarında yer aldık. Pandemi nedeni ile 2021 yılından beri UPMK’ya ara verdik. Önümüzdeki dönemde tekrar düzenlemeyi planlıyoruz” şeklinde konuştu.

 

ÖĞRENME SÜREÇLERİ ATÖLYEDE

Proje yöneticilerinin mesleki standartlarının arttırılması için ülke çapında meslekte ortak bir dil birliği sağlanması gerektiğini söyleyen Orbay, “NORM olarak MYK ile yaptığımız Proje Yöneticisi Ulusal Meslek Standardı çalışması tam olarak da bu amaca yöneliktir. Diğer bir konu ise ulusal yeterlilikler kapsamında verilen meslek sertifikasıdır. Bir eğitim ve sınav süreci sonucunda verilen bu sertifika mesleğin sadece gereklerine odaklanmayı ve meslek kalitesini arttırmayı hedeflemiştir. Bu kapsamda, MYK Proje Yöneticisi Seviye 6 Ulusal Meslek Sertifikasının tanınır ve işe alımlarda sorulur ve zorunlu olması, mesleğin standartlarının arttırılmasında önemli bir rol oynayacaktır” dedi. Nedret Orbay, NORM Pusula ile toplumda daha fazla insana ulaşarak, gelişimin sürdürülebilir olmasını hedeflediklerini söyleyerek, NORM Atölyeyle ise kurumsal, kişisel ve yaşayarak öğrenme atölye çalışmalarımız yaptıklarını anlattı.
 

KONTAK DERYASI: ÇETİN CEVİZ ÖDÜLLERİ

TPYME “Çetin Ceviz” Proje Yöneticisi Ödülleri ile proje yöneticiliği mesleğine dikkat çekmek, ilgi uyandırmak, farkındalık yaratmak ve mesleğin gelişimine katkı sağlamak gibi hedefler belirlediklerini söyleyen Orbay, “Ödüller, Proje Yöneticisi Seviye 6 Ulusal Meslek Standardının kabul edilmesi ile birlikte ilk kez 2014 yılında verildi. Her ödül kategorisi için belirlenmiş başvuru kriterlerimiz var. Bu kriterleri sağlayan, sektör ve alan farkı olmaksızın, tüm proje yönetmiş kişiler başvurabiliyor. Yalnızca ‘genç’ kategorisinde bir yaş sınırımız mevcut” dedi. Ödüllerin ilk verildiği yıldan itibaren giderek artan bir ilgiye sahip olduğunu anlatan Nedret Orbay, “Hiç tanımadığımız, iletişimde olmadığımız, farklı sektör kişi ve gruplarından ‘Çetin Ceviz’i duyduklarını ve bildiklerini duymak, mesleki farkındalık ve gelişim anlamında bizi çok mutlu ediyor.  Bu yıl 60’ın üzerinde aday başvurusu almış olmamız da TPYME Çetin Ceviz Proje Yöneticisi Ödülleri’nin prestijli bir ödül olarak tanınır ve bilinir olduğunu bize gösterdi. Ödüller ile hedeflediğimiz çıktılar ise çok net: Ulusal boyutta bir meslek standardının yaygınlaştırılması, Ulusal Meslek Sertifikasını tanıtmak ve yaygınlaştırmak, Çetin Ceviz Ödülleri’yle farkındalığı artırmak ve destekleyici kuruluşlarla sürdürülebilirliğini sağlamak. Tüm sektörlerden destek bekliyoruz. Kamu kurumları ve özel firmalardan beklentimiz ise, MYK tarafından verilen ‘Ulusal Proje Yöneticisi Meslek Sertifikası’nın tanınması, geçerlilik kazanması, işe alımlarda proje yöneticisi kriterlerinde MYK sertifikasının aranır olmasıdır” şeklinde görüş bildirdi.

 

AB YETERLİLİKLERİNE TAŞIYACAK

Derneğin hayata geçirmeyi hedeflediği projeler hakkında bilgi veren Orbay, “Eğitimlerin yüz yüze olması bizim öncelikli tercihimiz, ancak pandemi koşulları gereği ve gelen talep üzerine ‘online’ eğitimleri başlattık. ‘Düşünmek Güçtür’ başlığı altında bir dizi eğitim planladık. Bu eğitimleri zaman planımız doğrultusunda duyuruyoruz. NORM olarak Proje Yöneticisi Ulusal Meslek Standardı ve Ulusal Yeterliliğine yönelik bir eğitim merkezi olmayı hedefliyoruz. Gençlere ulaşabilmek için oluşturduğumuz iş birliklerini arttırarak sürdürmek istiyoruz” görüşlerini paylaştı. Aldıkları olumlu geri bildirimlerden mutluluk duyduklarını söyleyen Orbay, sözlerini şöyle noktaladı: “Blog yazılarımıza pandemi döneminde ağırlık verdik. UPMK’nın eksikliğini bu şekilde kapatabildiğimizi düşünüyoruz. Farklı konuları ‘Proje Yöneticisi’ bakış açısı ile ele alarak değer kattığımıza inanıyoruz. Proje Yöneticisinin meslek standardı ve yeterlilikleri ile tanımladığımız e-skills (elektronik beceriler) ve liderlik becerilerinin ölçülmesinin sağlanmasını Avrupa Birliği’nin mesleki yeterlilikler çerçevesine taşıyabilmek. Bunun için ön inceleme sürecindeyiz. Proje Yönetiminin değil, Proje Yöneticisinin ölçümlenmesinin sağlanması temel amacımız.”

 

  Editör: EKONOMİ GAZETESİ
  Kaynak: SANAYİ MEDYA HABER AJANSI

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER EKONOMİ Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp
YUKARI