Bugun...
SON DAKİKA

HİNT-TÜRK İŞ BİRLİĞİNE “DEMİR” TUĞLA

İvedik OSB içerisinde konuşlanan inovasyon üssü Teknopark Ankara, önemli bir imza törenine ev sahipliği yaptı. ENEKOM AŞ’nin ürettiği sistem, demir yollarında kullanılmak üzere Hindistan’a ihraç edildi
facebook-paylas
 Tarih: 27-05-2022 08:45:15

HİNT-TÜRK İŞ BİRLİĞİNE “DEMİR” TUĞLA

TÜRK MÜHENDİSLER GELİŞTİRDİ

RailAcoustic İmza Töreni, Teknopark Ankara bünyesinde düzenlendi. Anadolu Raylı Sistemler Kümelenmesi (ARUS) üyesi olan ENEKOM AŞ’nin ERCI Avrupa İnovasyon Ödülü Sahibi RailAcoustic Demiryolu Hatboyu Trafik Güvenliği Durumunu İzleme ve Alarm Sistemi’nin Hindistan demiryollarında kullanılmaya başlanması sebebiyle düzenlenen imza töreni, ENEKOM AŞ ile Brijraj Technologies P.L. arasında gerçekleşti. Programın akışı açılış, imza töreni ve resepsiyon şeklinde devam etti. Birçok ülkeden patentli olan sistem, Türk mühendislerince geliştirilmiş olmasından ötürü büyük bir öneme sahip. 

RİSKLER BERTARAF EDİLİYOR 

Toplantının ev sahibi olan OSB ve Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, “Teknolojinin başkentinde, Teknopark Ankara’da bugün 220 firmamız 900’ün üzerinde proje yürütmekte ve 2 bin 200 AR-GE personeli istihdam edilmektedir. AR-GE çıktılarında Türkiye’de ilk beşin içerisinde yer alan teknoparkımızda, firmalarımız yüksek teknolojiye sahip projeler yürütmektedir. Bu projelere en iyi örneklerden biride Enekom firmamızdan çıkmıştır” dedi. Hızlı tren sayısının ve demiryolu yatırımlarının arttığından bahseden Gültekin, “Tabii ki artan sayı, beraberinde yeni riskleri de getirmiştir. Ülkemiz mühendisleri tarafından geliştirilen teknolojilerin riskleri tespit edip, bertaraf etmesi bize mutluluk vermektedir. 2021 yılında teknoparkımızda bulunan bir diğer firmamız olan Zayron da Hindistanlı bir firmadan yatırım aldığı için ülkemizin Hindistan ile yaptığı iş birliklerini daha yakından takip etme fırsatı bulduk. Bu iş birliklerinin artacağına karşı inancımız tamdır” ifadelerine yer verdi. 

BİRÇOK ÜLKEDEN PATENTLİ

İmza törenine katılan ENEKOM Genel Müdürü Sabri Haluk Gökmen, İvedik OSB Başkanı Hasan Gültekin ve OSTİM OSB Başkanı Orhan Aydın’ın yanı sıra, ENEKOM Uluslararası Ticaret ve Yatırım Danışmanı Faisal Farooqui, Brijraj Teknik Yöneticisi Rajesh Agorwall da katıldı. Hindistan şirketi Brijraj ile gerçekleştirdikleri imza töreni ve proje hakkında değerlendirmede bulunan ENEKOM Genel Müdürü Sabri Haluk Gökmen, “Teknopark Ankara firmasıyız. Demiryoluna yönelik yazılım ve donanım sistemimiz mevcut. Amerika Birleşik Devletleri, Çin, Hindistan, Avrupa Birliği, Japonya ve Türkiye gibi birçok ülkeden patent alan bir sistem bu” dedi. Gökmen, sistemi Türkiye’de ilk kez Ankara-Konya Hızlı Tren Hattı’nda ve Ankara-Sivas Hızlı Tren Hattı’nda uyguladıklarını dile getirerek, şimdi ise atılan imzayla Hindistan’da uygulayacaklarının bilgisini verdi. 

KARDEŞ FİRMAYA ENTEGRE EDİYOR

Sistemin dünyadaki diğer ülkelerde kuruluyor olmasının firma olarak kendilerini gururlandırdığını dile getiren Sabri Haluk Gökmen, Türk mühendislerince geliştiren bu teknolojinin Türkiye’ye katkı olarak döndüğünü ifade etti. Gökmen, “Hindistan’daki kardeşlerimizle birlikte bu süreci yürüteceğiz. Başarımızı dünyaya göstermek istiyoruz. Kardeş firmamız Brijraj ile birlikte teknolojimizi Hindistan’a aktaracağız. Başlangıç yılımız 2013’tür, bu yıldan itibaren ray kırıklarına yeni bir bakış açışıyla akustik sinyallerin sisteme entegre edilmesini sağladık” diye konuştu. 

ALGORİTMALAR HAYATI KOLAYLAŞTIRIYOR

ASO Başkanı Nurettin Özdebir ise, “Her iki firmamızı da tebrik ediyorum. Bu dostluk, bu kıyılan teknoloji nikâhı uzun süre inşallah devam edecektir. Yapay zekâdan faydalanan bu teknoloji yalnızca demir yollarına değil, birçok teknolojiye de uyarlanabilir durumda. Ulaşım, yani mobilite ihtiyacı arttıkça hız, insan sayısı ve kütle de artıyor. Beraberinde büyük riskler getiren bu durum için iletim hatlarına ihtiyacımız var. Birçok yerde kullanılan teknolojiyi çok inovatif bir şekilde algoritmalarla ses dalgaları üzerinden üretmek mümkün olmuş, ekibi kutluyorum” şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

Etiketler

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SANAYİ Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp
YUKARI