Bugun...
SON DAKİKA

GELECEĞİN OTONOM TEKNOLOJİLERİ TEKNOPARK ANKARA’DA BİR ARADAYDI

16 Mart Mekatronik Mühendisleri Günü vesilesiyle Teknopark Ankara’da, “2. Elektrikli ve Otonom Teknolojiler Konferansı” düzenlendi. Konferansta sanayiciler ve geleceğin mühendisleri bir araya geldi.
facebook-paylas
 Tarih: 16-03-2022 14:54:02  -   Güncelleme: 16-03-2022 15:11:02

GELECEĞİN OTONOM TEKNOLOJİLERİ TEKNOPARK ANKARA’DA BİR ARADAYDI

Teknopark Ankara’nın ev sahipliğinde ve Mekatronik Mühendisleri Derneği Ankara Şubesi birlikteliğinde organize edilen “2. Elektrikli ve Otonom Teknolojiler Konferansı” geniş bir katılımla gerçekleştirildi. Türkiye’nin ilk uygulamalı AR-GE üssü olan Teknopark Ankara ve İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin ev sahipliğinde gerçekleştirilen etkinliğe, mühendislik fakültelerinde öğrenim gören öğrenciler ile Türkiye’ye çağ atlatacak bilimsel ve teknolojik gelişimine katkı sağlayacak firma ve kurumlar katılım gösterdi.

Etkinlikte, Teknopark Ankara ve İvedik OSB Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali DönmezHAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Arif Nacar, HAVELSAN Yönetim Kurulu Üyesi Veysel Ataoğlu, Mekatronik Mühendisleri Derneği Ankara Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Tahir Uras’ın da katıldığı ve birer konuşma gerçekleştirdi.  

875 PROJE YÜRÜTÜYOR

Konferansın açılış konuşmasını yapan Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin, Türkiye’nin ilk uygulamalı teknoparkı olan Teknopark Ankara’nın, kamu, üniversite ve özel sektörün bir arada bulunduğu güçlü bir ekosisteme sahip olduğuna dikkat çekti. Gültekin, Teknopark Ankara’nın Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından gerçekleştirilen ölçme ve değerlendirmeler sonrasında Türkiye’nin erken aşama teknoparklar arasında 2’nci, AR-GE çıktılarında ise Türkiye genelinde ilk 5 içerisinde yer aldığını belirterek, Teknopark Ankara’nın 220 firması, 2 bin 100 AR-GE personeli ile 875 projeye ev sahipliği yaptığını söyledi.

 

TOGG ÖRNEĞİNİ VERDİ

Son yıllarda, dünyadaki teknolojik trendin, yeşil teknolojiler üzerine yoğunlaştığını kaydeden Gültekin, şöyle devam etti:

“Üretirken yeşil enerjiye, verimli üretime ve yenilenebilir kaynaklara verdiğimiz önemle geleceğe OSB olarak katkı sağlayacağız. Dünyada son yıllarda hızla gelişen otonom ve elektrikli araçlar konusu Türkiye gündeminde aktif şekilde ele alınan bir konu olarak gündemimizde bulunmaktadır. Günümüzde, fosil yakıtlardan elektriğe ve verimsiz insan gücünden başlayarak otonom sistemlere geçiş hızlanmıştır. Otonom sistemlerin içinde bulunduğumuz en güzel örneği; yerli otomobil TOGG’da kendini göstermektedir. Otonom sürüş teknolojisine sahip olacak olan yerli otomobil, hayatın pek çok alanında sürücüsünün üzerinden yük almayı başaracak.”

YENİ PAZARLAR OLUŞACAK

Türkiye’de de birçok firmanın elektrikli ve otonom sistemler ve bunların alt sistemleri konusunda çalışma yaptığını dile getiren Gültekin, algılayıcılardan aldığı verileri işleyerek değerlendiren ve buna göre karar veren otonom sistemlerin sanayiden günlük hayata inmesiyle yeni pazarlar ve yeni markalar oluştuğunu söyledi. Başkan Gültekin, “Günlük hayatımızda her geçen gün artan kullanıma sahip bu teknolojilerin üzerlerinde Türk markalarını görmek ve bunları global pazarda konumlandırmak misyonumuz olmalıdır. Böyle etkinlikler sayesinde bu alanda çalışan ya da çalışabilecek birikime sahip firmaların, bir araya gelerek potansiyel iş birliklerinin temelini atması en büyük temennimizdir. Bu amaçla Mekatronik Mühendisleri Derneği tarafından düzenlenen 2. Elektrikli ve Otonom Teknolojiler Konferansı’nın hayırlara vesile olmasını diliyorum” diye konuştu.   

ÖĞRENCİLERE TAVSİYELERDE BULUNDU

Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Dr. Çetin Ali Dönmez, açılışta yaptığı konuşmada üniversite-sanayi iş birliğinin önemine değindi. Öğrencilere tavsiyelerle bulunan Dönmez, “Dünya baş döndürücü bir hızla ilerliyor. Bizim geri kalmamamız lazım. Yeni mezun arkadaşların kendi kapasitelerini zorlaması lazım. Üniversiteden tek bir meslek edinerek mezun olmuyorsunuz, kendinizi geliştirecek temel girdileri alıyorsunuz. Mümkün olduğu kadar mühendislik ekosistemini tanımaya gayret edin. Başka mühendislik bölümlerindeki öğrencileri, başka üniversitelerdeki başka öğrencileri tanımaya çalışın. Network’e önem verin. Farklı bakış açıları her zaman iyidir” şeklinde konuştu.

 

AMİRAL GEMİ TOGG

Bakanlığın yürüttüğü Milli Teknoloji Hamlesi vizyonu çerçevesinde özellikle AR-GE tabanlı yeni girişimleri de destekledikleri bilgisini veren Dönmez, “Dünyada iki dönüşüm var; biri yeşil dönüşüm, diğeri dijital dönüşüm. Biz de Milli Teknoloji Hamlemizi sürdürüyoruz. Milli Teknoloji Hamlesinin en güzel ürünlerinden biri Türkiye’nin Otomobili (TOGG) projesi. Türkiye’deki otomobil fabrikaları üretimlerini ihraç ediyor. Ancak bunlar yabancı markalar olduğu için tedarik zincirlerini de kendine göre kuruyorlar. Türkiye’de üretilen bazı parçaları almayabiliyor. Temel olgu, TOGG gibi bir amiral gemiyi ortaya çıkarabilmektir. Türkiye’de elektrikli ve otonom araç sisteminin, bu amiral gemi önderliğinde gelişmesini sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

 

SİSTEM MÜHENDİSLİĞİ VURGUSU

HAVELSAN Genel Müdürü Dr. Mehmet Arif Nacar, böyle bir programdan dolayı İvedik OSB ve Teknopark Ankara Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gültekin ile Mekatronik Mühendisleri Derneğine teşekkür etti. Mühendislik alanının ülkelerin gelişmesindeki önemine değinen Nacar, Türkiye’nin sistem mühendisliğine yönelmesi gerektiğini söyledi. Nacar, öğrencilere seslenerek, “Savunma firmalarının sizin gibi mühendislere ihtiyacı var. Sanayide mutlaka staj gibi çalışmalarda yer almanız gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.

TÜRKİYE’NİN DE İMZASI OLACAK

Mekatronik Mühendisleri Derneği Ankara Şube Başkanı Tahir Uras da uluslararası düzeyde gücün, bilimsel ve bilimin yönlendireceği teknolojiler ile mümkün olduğunu kaydetti. “Geleceğin teknolojisini gelecekte değil, şimdiden koşar adımlarla ilerleyen fertleri yetiştirmekten geçer” diyen Uras, “Mobilite çağına girdiğimiz bu dönemde milli beyinler tarafından geliştirilen otonom teknolojilerde ülkemizin de imzasının olacağını büyük bir gurur ile yakından takip ediyoruz. Genç kardeşlerime; ‘Mermeri delen suyun şiddeti değil, suyun istikrarıdır’ diyerek, istikrarlı çalışmayı tavsiye ediyorum. Mekatronik Mühendisleri Derneği olarak, ülkemizin milli teknolojisini ve otonom teknolojileri zirveye taşıyabilmeyi ve bu uğurda çalışmayı temenni ediyorum” şeklinde konuştu.

 


  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER GÜNDEM Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp
YUKARI