Bugun...
SON DAKİKA

DÜNYA BANKASINA GİDEN 11 PROJEDEN BİRİ

İvedik OSB’nin yeşil enerjiye, verimli üretime ve yenilenebilir kaynaklara gelecek vadeden projeleri, yatırım planlarına dahil ediliyor. Çevresel tahribatı azaltmak isteyen OSB, GES kurulumu için de fizibilite çalışmalarını hazırladı.
facebook-paylas
 Tarih: 25-02-2022 11:42:25

DÜNYA BANKASINA GİDEN 11 PROJEDEN BİRİ

İLK 11 PROJE İÇİNDE
Üretirken korumayı motto haline getiren İvedik OSB’nin çevresel hassasiyeti, projelerine yansıyor. Dünya Bankası finansmanlı Türkiye Organize Sanayi Bölgeleri Projesi kapsamında, İvedik OSB 1.1 bileşenden SCADA projesi ve 1.2 bileşenden de GES kurulumu projelerine fizibilite çalışmaları hazırladı. Başvurular sonucunda bu projeler Cumhurbaşkanlığı 2022 yatırım planına dahil edildi. Projeler, Dünya Bankasına gönderilen ilk 11 proje kapsamında kendine yer edindi. 

      
SCADA’DA KAZANIM VAR 
OSB elektrik şebekesinde yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve etkinliğinin arttırılması kapsamında tasarlanan, daha temiz ve daha yeşil enerjiyi tesis etmeyi hedefleyen SCADA sistemi, çevreye olumlu katkı sağlamanın yanı sıra sanayicinin enerji maliyetlerine de olumlu katkı sağlıyor. İvedik OSB’nin fizibilitesini hazırladığı proje sayesinde kurulumu mümkün olacak yenilenebilir kaynaklar, çevresel etkiler açısından önemli çıktılar üretecek. Hava kirliliği ve emisyonlar penceresinden değerlendirildiğinde güneş kaynaklı enerji üretim sistemleri sınıfı geçen nitelikte. Bu sistemler atmosfere herhangi bir direkt kirletici salmıyor. Su kirliliği ve deşarjlar ekseninde düşünüldüğünde ise, kimyevi madde içeren suyun herhangi bir kaza anında deşarjı söz konusu olsa da bu durum olağandışı hallerde geçerli oluyor. 
   
ÇATI TİPİ KURULACAK
Atık penceresinden bakıldığında, güneş kaynaklı enerji üretim sistemlerinde oluşacak atık miktarı herhangi bir fosil yakıtlı enerji üretim sistemi ile kıyaslanmayacak derecede düşük. GES’ler, günümüzde gürültü ve görüntü kirliliği oluşturmayacak şekilde binalara uyumlu formatta tasarlanıyor. Habitat ve canlı yaşamı düşünüldüğünde ise proje kapsamında kurulacak olan GES sistemi çatı tipi olduğu için herhangi bir çevresel etkisi bulunmuyor. Toprağa olan etkisi, diğer yenilenebilir ve yenilenemez olan enerji kaynaklarına kıyasla daha az olan güneş enerjili sistemlerin su kaynaklarına olan etkisi incelendiğinde ise diğer enerji sistemlerine göre daha az su sarfiyatı gerçekleştirdiği bilinen bir gerçek.

  Editör: Ekonomi Gazetesi
  Kaynak: Endüstri Haber Ajansı

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  DİĞER SANAYİ Haberleri
  HABER ARŞİVİ
  HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp
YUKARI