UA-165355319-1
Bugun...


Mehmet Akif YILDIZTEKİN

facebook-paylas
YATIRIM DÜNYASININ YÜKSELEN TRENDİ “ ALGORİTMİK İŞLEMLER”
Tarih: 14-01-2020 09:58:00 Güncelleme: 14-01-2020 09:58:00


Dijitalleşmenin her alanda olduğu gibi varlık yönetimi metotlarında da son dönemde ön plana çıktığını görmekteyiz. Bireyler ve kurumlar birikimlerini yönetirken karar alma süreçlerinde yatırım danışmanlarından tavsiyeler almakta, Risk ve Getiri tercihine göre portföy dağılımını yapmaktadır.

                Geleneksel yatırım yöntemlerinden farklı olarak son dönemde sermaye piyasalarında algoritmalar vasıtası ile belirli bir kural setine dayalı olarak işlem yapan yazılımlar hayatımıza girdi. Algoritmik İşlem kavramını; yatırımcıların kurallarını önceden belirlediği koşullar gerçekleştiği anda otomatik olarak alım ya da satım yönünde emir üreten ve bu emri borsaya ileten yazılım tabanlı stratejiler olarak tanımlayabiliriz.

                Algoritmik İşlemler kendi içerisinde alt başlıklara ayırabiliriz. Teknik Analiz Temelli Algoritmalar, YFI(Yüksek Frekanslı İşlemler), İstatistiksel Arbitraj…

                Teknik Analize Dayalı algoritmalar yatırımcıların fiyatların geçmişten günümüze nasıl hareket ettiğini gösteren hazır indikatörler vasıtası ile analiz yaptıkları yöntemlere bağlı olarak hazırlanan algoritmalardır. İndikatörden kastımız borsalarda gerçekleşen işlemlere göre belirli matematiksel formüller ile hesaplanmış ve anlık olarak değerlerinin takip edilebildiği göstergelerdir.

                Yatırımcılar işlem kararlarını verirken onlarca göstergeden faydalanmaktadır. Ancak anlık olarak değerler değiştiği için bu değerleri göz ile takip etmek ve işlem yapmanın belirli zorlukları var. Bu sebeple kuralları önceden belirli olan stratejilere göre işlem kararı veren yatırımcılar algoritmalar vasıtası ile ekran başında takip etmek yerine, işlem kriterlerini önceden algoritma haline getirip koşullar her gerçekleştiğinde belirtilen Hisse ya da farklı bir yatırım aracında alım ya da satım yönünde işlemlerini otomatik olarak borsalara iletmektedirler. Algoritmanın hesaplamalar yapabileceği bir yazılım ve emirlerin iletileceği bir entegrasyon uygulamasına ( APİ ) ihtiyaç vardır. Genel olarak bu hizmet bir uygulama vasıtası ile sunulmaktadır.

                Yatırımcılar tarafından genel olarak tercih edilen algoritmalard, bahsettiğimiz işlemler, ortalama 300 milisaniye ( 1 saniye = 1000 milisaniye) içerisinde hesaplamalarını yapıp işlemleri borsalara göndermektedir. 2016 yılında Borsa İstanbul’ un Nasdaq ( Dünyanın teknoloji borsası olarak kabul edilmekte) işbirliği sonucunda alt yapısını tamamen yenilemesi sonrasında Colocation(Eş yerleşim merkezi) sistemi hayatımıza girmiştir. Bu sistem ile her aracı kurum Borsa İstanbul genel merkezinde yer alan kabinetlerde fiziki olarak sunucularını barındırabilmekte ve bu sayede daha hızlı işlemler yapabilmektedir.

                Bu yapıda standart veri işleme ve emir gönderim protokolüne ek olarak ITCH verisi ve OUCH protokolü kullanılmaktadır. OUCH hizmeti kapsamında tek bir kullanıcı 1 saniye içerisinde 500 emir iletimi yapabilmektedir. Bir önceki bölümde bahsi geçen emir hızına göre kıyaslama yapmak açısından burada emir iletim hızları mikro saniyelerle ölçülmektedir. ( 1 Saniye = 1.000.000 Mikro Saniye ) YFI işlemleri ile ilgili bir sonraki yazımızda daha geniş bilgiye yer vereceğiz.

                Deniz Yatırım olarak dijital trendleri çok yakından takip edip müşterilerimizin ihtiyaçlarını tespit ediyor, gerekli güncellemeleri ve yeni ürünlerimizi kullanıcıların hizmetine sunuyoruz. 2017 yılında bu vizyonumuzun bir parçası olarak Algolab markasını hizmete aldık.

Algolab ürünümüz ( www.algolab.com.tr ) benzer uygulamalardan farklı olarak bulut sisteminde kesintisiz data akışı ve emir iletiminin yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Mevcut uygulamaları kullanabilmek için mutlaka bir bilgisayara ya da sanal sunucuya yüklemeniz ve sürekli olarak bu uygulamanın açık olması gerekmekte. Algolab Deniz Yatırım sunucularında çalışmakta ve size sadece yatırım stratejinizi belirlemek kalmaktadır. Yatırım deneyiminize uygun şekilde algoritmalar oluşturabilir, geçmiş dönem verileri ile test edebilir ve test hesabı ile işlemlerini takip edebilirsiniz. Deniz Yatırım hesabınız var Algolab’ e tanımlayarak Borsa’ ya gerçek ortamda emir iletimi yapabilirsiniz.

Algoritmik işlemler konusunda yazılacak, anlatılacak çok farklı konular var. Bu yazımızdan genel anlamda her konuya az da olsa değinerek genel bir fikir vermek istedim. Bir sonraki yazımızda Yüksek Frekanslı İşlemler konusunu işleyeceğiz.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YAZARLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
sanalbasin.com üyesidir
YUKARI