UA-165355319-1
Bugun...


Mahir NAZLIER

facebook-paylas
TÜRKİYE YABANCI YATIRIMCILARI BEKLİYOR
Tarih: 03-11-2020 09:15:00 Güncelleme: 03-11-2020 16:31:00


Türkiye neden cazibe merkezi?

Fırsatlar ülkesi Türkiye iş yapmak yatırım yapmak üretmek isteyen yabancı yatırımcılarını çağırıyor.

Neden fırsatlar ülkesi olduğunu merak ediyor musunuz?

Avrupa, Hindistan, Çin ve Arap ülkeleri ve dünyanın pek çok ülkesinden yatırımcı şirketleri ve bireysel yatırımcıları son yıllarda artan oranda Türkiye’de görmekteyiz. Sanayi, enerji, bilişim ve hizmet sektöründe faaliyet gösteren Türk şirketlerini, arsa ve konutları satın alıyorlar.

Gerek yabancı paraların Türk Lirası karşısındaki alım gücü, Türkiye'nin farklı sektörlerinde keşfedilmeyi bekleyen yatırım fırsatları ve bonus olarak sunulan Türkiye vatandaşlığı yabancı yatırımcının iştahını gün ve gün kabartmaktadır. En çok Türk vatandaşlığı talebi ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı verilerine göre İran, Afganistan, Irak, Yemen, Çin, Filistin, Ürdün, Libya, Mısır ve Pakistan vatandaşlarından geliyor.

Türkiye dışında bulunan kişi ve kurumlara, mimarlık, mühendislik, tasarım, yazılım, tıbbi raporlama, muhasebe kaydı tutma, çağrı merkezi ve veri saklama hizmetleri, Bakanlığın izni ve denetimiyle eğitim ve sağlık hizmeti veren kuruluşlar yüzde 50 vergi indirimden faydalanabilmektedirler. Bu durum hizmet ihraç edenin vergi yükünü azalttığı kadar,  Türkiye’den hizmet ithal etmeyi de yabancı şahıs ve şirketler açısından cazip kılmaktadır. Öte yandan genç ve yetenekli genç mühendisler yazılımcılar çok uygun fiyata istihdam edilebiliyor, teknoparklar AR-GE ve yazılım yapmak isteyen yabancılar için vergi ve SGK avantajlarıyla cazibe merkezi olmaya aday.

Teşviklere bakacak olursak;

Genel yatırım teşvikleri, bölgesel yatırım teşvikleri, stratejik yatırım teşvikleri, proje bazlı yatırım teşvikleri şeklinde 4 ana başlıkta incelenirken, alt başlıklarda yatırım teşvikleri 12 adet denebilir.

1) Gümrük vergisi istisnaları               

2) Faiz desteği                

3) Gelir vergisi stopajı desteği

4) KDV İstisnası                                      

5) Arazi tahsisi                 

6) Nitelikli eleman desteği

7) İndirimli kurumlar vergisi                 

8) KDV iadesi                  

9) Enerji desteği

10 )SGK Prim teşvikleri                      

11) Nakit desteği              

12) Alım garantisi

Yukarıda sayılan teşviklerin yanında yabancı paralar karşısında TL’deki değişim oranları nasıl bir seyir izlemiş,  aşağıdaki tabloda fazla geriye gitmeden 10 yıl öncesi ve bugünün kıyasını yapıp, yatırım avantajlarına başka bir açıdan bakalım.

 

 

 Yukarıdaki değişim oranları bizlere yabancı yatırımcıların doğrudan yatırımlardaki kur avantajını gözler önüne sermektedir, sahip olunan sanayi ve üretim tesislerini iyi fiyatlara satıp, yeni tesisler kurmak, yeni girişimler yapmak Türk sanayici ve iş adamları için de anlamlı olmaktadır. Yatırım kalkınma ajansının verileri bu bilgileri doğrular niteliktedir, Nitekim;

Türkiye'deki uluslararası sermayeli şirketlerin sayısı 2002 yılında 5 bin 600 iken, 2018 yılı sonu itibarıyla 65 bin 533’e ulaşmıştır. En çok ilgi çeken sektörler ise finans yüzde 34, imalat yüzde 24 ve enerji yüzde 11,7, BİT teknolojileri yüzde 7,8 olmuştur.

Yabancılara konut satışının ise son beş yılda 127 bin den fazla olduğu söylenmektedir.

Tüm istatistikler gösteriyor ki imalat girdilerine kolay ulaşım, stratejik lokasyon, ucuz nitelikli iş gücü, sağlıklı ekosistem, ballı teşvikler, kıymetli yabancı paranın alım gücü ve diğer fırsatlar Türkiye’yi yatırım için cazip hale getiriyor.

Yeni yatırımlarda, iş alanı ve sektörel bazda doğru ve teşvikli bölgelerin seçimi yatırımı kıymetli kılmakta, şirket satın alma ve birleşmelerde uluslararası kabul görmüş değerleme yöntemleri ile şirket değerlemesi ve doğru pazarlık yatırımcıyı ve satıcıyı karşılıklı olarak koruyacak ve taraflara güven verecektir.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YAZARLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
sanalbasin.com üyesidir
YUKARI