gtag('config', 'UA-165355319-1');
Bugun...


M. Umut KARAKÜLAH

facebook-paylas
KORONAVİRÜS SALGININI BİTİRECEK TEK ÇÖZÜM
Tarih: 19-08-2020 17:55:00 Güncelleme: 19-08-2020 17:55:00


Çin’in Vuhan kentinde ortaya çıkan ve çok kısa bir süre içerisinde dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalığına dünya genelinde 21 milyondan fazla kişi yakalandı. Salgın nedeniyle 171 binden fazla kişi ise yaşamını yitirdi.
Böyle büyük ve bulaşıcılığı çok hızlı olan hastalığa karşı başta ülkemiz olmak üzere tüm dünya ülkeleri tedbirler ve sert önlemler almaya başladı. Ülkemiz de bu tedbirleri, salgının ilk yayılmaya ve ölümlerin görülmeye başladığı günlerde “EvdeKal” kampanyası ve sokağa çıkma yasakları ile hızlı bir şekilde hayata geçirdi.
Ancak salgının bir miktar yavaşlama eğilimine girmesi ile ekonomi ve üretim çarklarının yeniden dönmesi maksadıyla “normalleşme” adını verdiğimiz yeniden çalışma hayatına başlama ve evlerden çıkma kararı alındı. Bu karar, özellikle ekonomimiz açısından son derece önem arz etmekteydi. Lakin özellikle geçtiğimiz Kurban Bayramı münasebetiyle, bayram tatilinin de eklenmesi ile hiç de hoş olmayan görüntülere şahit olduk. Tatil bölgelerinde, sahillerde, büyük kentlerde sosyal mesafenin korunmadığını, maskenin takılmadığını ve hijyene önem gösterilmediğini gördüğümüzde adeta şok olduk.
Maske, Sosyal Mesafe ve Hijyen Üçlüsüne Uyulmuyor
Başta Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan ve Sağlık Bakanımız Fahrettin Koca, kovid-19 salgınının ülkemizde görüldüğü ilk günden bu yana sürekli olarak tüm vatandaşlarımıza yapmış oldukları uyarılarda en önemli üç kuralın altını sürekli çizdiler. Bu kurallar; maske, en az 1.5 metrelik sosyal mesafe ve hijyen (ellerin sürekli yıkama veya kolonya, dezenfektan gibi temizlik maddeleri ile temizlemesi) üçlüsüydü.
14 Günde Evde İzolasyon
Durumu bu şekilde kısaca özetlemişken, bu kovid-19 salgınından nasıl kurtulabiliriz sorusuna uzmanlarla, sağlık personelleriyle, emniyet güçleriyle çeşitli fikir alışverişleri yaparak cevap aradım. Ve şöyle bir sonuç elde ettim. Bu koronavirüs salgınından korunmanın en önemli yöntemi insanlarla olan mesafeyi korumak yani evde kalmak. O zaman 83 milyonluk ülkemizde sadece emniyet güçleri, ambulans, itfaiye gibi öncelikli hizmetle görevli kişiler haricinde tüm yurt genelinde 14 gün boyunca evde kalıp karantinaya çekilirsek, bu beladan kurtulabiliriz.
Ancak 14 günlük izolasyon süresinde hiçbir şekilde evden çıkmayacağız ve hiçbir şekilde eve herhangi birinin veya ürünün (sanal market alışverişleri, vs.) girişi olmayacak. İnsanlar 14 gün evden çıkmayacağını hesaplayarak gerekli gıda ve ihtiyaç malzemelerini alacaklar.
Ve başta emniyet güçlerimiz, polisimiz, askerimiz olmak üzere kamu çalışanlarıyla birlikte birçok sektörde yaptığı meslek açısından hayati gören yapan kişilerden özveri ve fedakarlılıkla sınırlı sayıda kişiler seçilebilir. Bu kişiler hayatın akışını sağlama hususunda görev yapabilirler.
Güvenlik güçlerinin bu görevlerini icraası süresince evlerine gitmeden yurtlarımızda kalmaları sağlanabilir. (Mart ayında umreden gelen vatandaşlarımızın Gölbaşı’ndaki yurtlarda ağırlandığı şekilde olabilir.)
Eğer bu virüs 14 günlük kuluçka süresinde ortaya çıkıyorsa, bu süreçte hastalık belirtileri gösterip rahatsızlananlar ambulanslarla acil olarak hastaneye kaldırılacak, diğer kişiler ise hiçbir şekilde izolasyonunu bozmayacak.
Şayet bunu sağlayabilirsek bu zaman diliminde hastalananlar tedavi edilecek, tedavisi yapılamayanlar maalesef yaşamını yitirecek fakat böylelikle kesinlikle kovid-19 belasından kurtulabileceğimize inanıyorum. 
Buradan başta Sağlık Bakanlığımız olmak üzere tüm yetkililerimizden bu görüşümü dikkate almalarını ve bu konunun Bilim Kurulu’nda ele alınarak ivedilikle hayata geçirilmesini canı gönülden temenni ediyorum.
14 gün boyunca tüm Türk halkı olarak evde kalalım, hayatta kalalım…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YAZARLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI