Bugun...

GAFAM İSRAİL’DE ÜCRETLERİ YUKARI ÇEKİYOR

 Tarih: 17-08-2021 12:09:00  -   Güncelleme: 17-08-2021 12:24:00
İpek YILDIRIM

İsrail'in Globes gazetesinde yer alan habere göre, Büyük Beş olarak da adlandırılan GAFAM, (Google, Amazon, Facebook, Apple, Microsoft) İsrail’deki teknoloji pazarında yüksek ücretler sunduğu ve yerel teknoloji pazarındaki yetenek havuzunu kıskacına aldığından dolayı piyasayı kızıştırıyor.

Altı yıl önce Amazon, İsrail yüksek teknolojisindeki ilk adımlarını attı. Sadece 100 çalışanı olan Yokne'am merkezli Annapurna Labs'ı satın aldı. Bir diğer dev olan Apple da satın aldığı birçok şirketten eleman almaya başladı ve bir geliştirme merkezinin açılışını yaptı.

O zaman, 2015'te İsrail yüksek teknoloji endüstrisi kontrol altındaydı. Bankacılık ve emlak krizinden yeni yeni çıkmaya başlamıştı ve unicornlar (bir milyar dolar değerlemeye ulaşan girişimler) henüz ortaya çıkmamıştı. Apple’da istihdam edilenler çok çalıştılar ve iyi kazandılar, ancak kazançları ortalamanın çok üzerinde değildi. Google ve Facebook ise birkaç yüz çalışanı olan ve yüksek ücret ödeyen şirketler olarak hizmet vermesine rağmen genel anlamda sektör üzerindeki etkileri hafifti.

Amazon'un İsrail'e girişi her şeyi değiştirdi. Google, Apple ve diğer internet devleri birbirleriyle mücadeleye girdi ve maaşlar üzerinde rekabet kızıştı. Öyle ki son altı ayda yüksek teknoloji şirketlerinde çalışanların ortalama geliri yaklaşık %20-30 oranında artmış durumda.

İsrail yerel endüstrisindeki varlıklarını önemli ölçüde artıran beş teknoloji devinin geliştirme merkezlerinde ise 6.000'den fazla kişiyi istihdam ettiği tahmin ediliyor. Bu grup, tüm yüksek teknoloji çalışanlarının yalnızca %2'sini temsil etse de aynı zamanda İsrail yüksek teknoloji seçkinlerini temsil ediyor ve içindeki herhangi bir hareket, endüstrinin geri kalanını etkiliyor.

 

Fotoğraf: Google İsrail Ofisi, Tel Aviv.

İKRAMİYELİ VE ŞİRKET HİSSELİ MAAŞ PAKETLERİ

İsrail’de Amazon, Google, Facebook ve Apple, maaş ödemeleri konusunda üst sıralarda yer alıyor ve ödedikleri ücretler, maaş bordrosunda görünenden daha fazla. Kariyer verileri toplayan şirket Levels.fyi'ye göre Facebook, nakit ve hisse olarak yılda yaklaşık 900 bin şekellik bir ortalama gelir paketiyle İsrail'deki ödeme tablosunun başında geliyor. Google bunu 780 bin şekel, Apple 760 bin şekel ve Amazon 643 bin şekel ile takip ediyor. Microsoft, küresel olarak Büyük Beş’ten biri olmasına rağmen, nispeten düşük bir maaş paketi ödüyor.

Genel ödeme paketi resmin sadece görünen yüzü. On yıllık deneyime sahip bir altyapı mühendisi, kısa süre önce Amazon ile aylık 50 bin şekel nakit, artı 1,2 milyon dolarlık ikramiye ve Amazon hisselerinden oluşan bir paket üzerinde anlaşma imzalamış durumda.

Amazon’un son birkaç yılda agresif işe alım önlemleri alması da oldukça dikkat çekiyor. Şirketlerdeki kilit mühendislerle kişisel temas kuruyor ve bu mühendisleri şirketin yurtdışındaki genel merkezinden özel delegasyonlar tarafından İsrail'de düzenlenen işe alım toplantılarına katılmaya teşvik ediyor. Dahası, bazı potansiyel işe alımları Vancouver ofisine gönderiyor.

YÜKSELEN ÜCRETLER

Nitelikli yüksek teknoloji çalışanlarına yönelik artan talebin, sektördeki ücretleri ve dolayısıyla çok uluslu şirketlerin çalışanlarının hali hazırda yüksek olan ücretlerini yukarı çekmiş olduğu görülüyor. İnsan kaynakları şirketi Nisha'ya göre, bu yıl ilk kez, sektördeki aylık 50 bin şekel üzerinde maaşı olan çalışanların oranı %10'u aşmış halde.

Nisha Group CEO'su Dana Lavie, “Bu artış, uluslararası şirketler, unicorn şirketleri, yeni başlayanlar ve fon toplayan veya halka arza hazırlanan şirketler arasındaki artan yetenek talebinden kaynaklanıyor” diyor. “Ayrıca bir domino etkisi var - bu şirketler kıdemli çalışanlara ve buna bağlı olarak daha düşük rütbeli çalışanlara daha yüksek maaşlar ödeyecek.”

AZALAN YENİ GİRİŞİM SAYISI

Ülkedeki bazı yöneticiler, uluslararası bir şirkette çalışan ve yeni bir şirket kurma hayalinden vazgeçerek altın kafeste kalmayı seçen en az bir çalışan tanıdıklarını belirtiyorlar. İsrail İnovasyon Kurumu'na göre, 2014’te 1.404 adet şirketle zirve yapmış olan yeni girişim sayısının 2020’de 520’e inerek son yıllarda keskin bir düşüş yaşadığı ifade ediliyor.

Bütün bunlar İsrail’de faaliyet gösteren Büyük Beş’in yerel teknolojiye yardım mı ettiği yoksa onu altın bir kafese kilitlediği mi sorusunu akla getiriyor.

Kaynak: Globes (Assaf Gilead ve Ofir Dor), https://en.globes.co.il/en/

Derleyen: İpek YILDIRIM

 

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp