gtag('config', 'UA-165355319-1');
Bugun...


İpek YILDIRIM

facebook-paylas
BAE’DEKİ MEDYA MERKEZLERİ BÜYÜYOR
Tarih: 14-01-2021 15:17:00 Güncelleme: 14-01-2021 15:17:00


Körfez'in Parlayan Yıldızı Birleşik Arap Emirlikleri'nde Medya Merkezleri Her Geçen Yıl Gelişiyor

Fotoğraf: Dubai Medya Kenti, Kaynak: DMC Websitesi

            Milenyuma girişle birlikte endüstri alanında önemli gelişmeler gösteren Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), ticaret ve turizm alanlarında popüler bir destinasyon merkezi olarak dünya çapında adından söz ettiriyor. Özellikle Dubai-Şarika-Acman Metropoliten Alanı, bir çeşit Silikon Vadisi olarak nitelendirebileceğimiz medya merkezlerine ev sahipliği yapıyor ve her geçen yıl bu medya merkezleri büyüyor. Medyanın mutfağı konumunda olan bu kentlerde gerek görsel-işitsel yayında gerekse yazılı basında sektörün lider firmaları yer alıyor.

 

Medyanın Mutfağı: Dmc, Amcfz Ve Shams

Ülkede medyanın kalbi, Dubai-Şarika-Acman Metropoliten Alanı’nda bulunan Dubai Medya Kenti (DMC), Acman Medya Kenti (AMCFZ) ve Şarja Medya Kenti (SHAMS)'nde atıyor.

 

-Dubai Medya Kenti

“Orta Doğu ve Kuzey Afrika'nın en büyük medya entegre merkezi” mottosuyla ilerleyen kent,  2000 yılında inşaa edilerek Dubai'nin ilk sanayi göz bebeklerinden biri oldu. Dubai Holding'in işlettiği merkez, çok uluslu ve ulusal büyük medya ve teknoloji şirketlerini bir araya topluyor. Merkezdeki medya devlerinden bazıları, CNN, CNBC, MBC, Thomson Reuters ve ITP Medya Grubu. Medya danışmanlığı ve medya pazarlama gibi kapsamlı pek çok hizmet sunan Dubai Medya Kenti, bünyesinde barındırdığı amfitiyatro ile de uluslararası festivaller başta olmak üzere yerli ve yabancı etkinliklerin vazgeçilmez durağı konumunda.

 

DMC'nin yanı sıra, Dubai Studyo Kenti (DSC) ve Dubai Prodüksiyon Merkezi (DPC)'ne ev sahipliği yapan Dubai şehri, Arap Enformasyon Bakanları Konseyi tarafından “2020 Arap Medyasının Başkenti” ünvanına layık görülmüştü. Geçtiğimiz kasım ayında da Dubai Basın Kulübü, kulübün 21. yıl dönümünü kutlarken “2020 Arap Medyasının Başkenti” dijital platformunu başlatmıştı.

 

-Şarja Medya Kenti

Fotoğraf: Şarja Medya Kenti, Kaynak: shams.ae

Ocak 2017'de Şarika'da (Şarja olarak da biliniyor) inşaa edilen kent, dört sene içerisinde hızla büyüyen, BAE'de girişimciliği teşvik eden ve küçüklü büyüklü start-uplara kucak açan güçlü bir medya merkezi rolünü üstleniyor ve akıllı ve yenilikçi girişimleri hem yerel hem de küresel potada eritmeyi hedefliyor.

Geçtiğimiz haftalarda İtalyan firmalar için kentteki yatırım fırsatlarına dair bir web semineri düzenleyen Şarja Medya Kenti,  sosyal medya hesaplarından düzenli olarak aktivitelerinin duyurusunu yapıyor ve kadınların yatırımcılığını destekleyen faaliyetler de organize ediyor. Kentte, Gulf Gourmet dergisini çıkaran Smartcast Grubu gibi medya alanında saygın firmaların ofisi yer alıyor.

 

-Acman Medya Kenti

“Acman 2021” planı doğrultusunda, uluslararası bir iş merkezi olma yolunda 2018'de kurulan Acman Medya Kenti, özellikle yaratıcı yeni medya girişimlerine odaklanıyor. Dubai'deki ofisi sayesinde işletmelerin idari işlerini kolaylaştıran iki ofisli kent, ilk anlaşmalarını Orta Doğu ve Kuzey Afrika ile Hindistan'ın bölgesel güç merkezleriyle imzalamış bulunuyor. Mısır ile medya yatırımı alanında ilişkilerini geliştirmek maksadıyla serbest bölge anlaşmaları olan merkezin Mısır Medya Prodüksiyon Kenti’yle ortak projelere adım atma planları mevcut.

Acman Medya Kenti, küresel pandemi krizinde izleyeceği stratejik yol haritası ile müşteri memnuniyeti sağlamada yenilikçi hizmetleri sunarak halkla ilişkilerini güçlü tutmayı hedefliyor. Pandemi sürecinde  BAE’nin özel sermayeli en eski bankası Meşrik Bank ile yaptığı -yatırımcılar açısından önem taşıyan- dijital bankacılık hizmetlerine dair anlaşmayla da söz konusu durumu olumlu yönde pekiştiriyor.

________________________________

KAYNAKLAR

1- https://dmc.ae

2- http://uaefreezones.org/orgweb/index.php/dubai-media-city

3- https://www.amcfz.ae/en/

4- https://www.shams.ae/

5- https://mediaoffice.ae/

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YAZARLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
sanalbasin.com üyesidir
YUKARI