Bugun...

ZORLUKTAN SONRA KOLAYLIK

 Tarih: 06-08-2021 15:55:00
İbrahim VELİ

24. Avrasya Ekonomi Zirvesi, “İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor” sloganıyla, 32 ülkeden düşünce ve iş insanlarını buluşturdu. “İyi bir krizi boşa harcamayın” sözüne atıfta bulunan zirve’de küresel gündemdeki sorunlara çözüm bulmak için öneriler aktarıldı. Koronavirüs sonrası yeni dünyada daha güvenli ufuklar için ekonomide yeni yollar arandı, uluslararası diyalog ve işbirliğinin genişletilmesine çağrı yapıldı.

‘İnsanlık Daha İyisini Hak Ediyor’ yaklaşımıyla küresel birliktelik, küresel diplomasi, küresel işbirliği gibi kavramların ön plana çıktığı zirveden iş dünyasına yapılan öneriler önem taşıyor. Bu açıdan “Türkiye’nin uluslararası ekonomik ve sosyal projelere daha fazla katkıda bulunarak bölgede evrensel değerlerle moral ve kültürel işbirliği örnekleri”nin paylaşılması etkili oldu. Barışı ve diyaloğu başarıyla desteklemek için “insan faktörünün küresel ölçekte tüm çıkar ve politikaların merkezinde yer alması”nın önemi tartışıldı.

İnsanlığı tehdit eden sorunlar üzerinde ortak çalışma, adaletin sağlanması, bölgesel işbirliği, eşitsizliğin ortadan kaldırılması da yeni bir jeopolitik düzen arayışına vurgu yapıldı. Salgınla zengin ve yoksul toplumlar arasındaki uçurumun daha da belirginleşmesinin altı çizildi. Sorunların çözümü için “potansiyellerin insanları diğer canlılardan farklı kılması”na dikkat çekildi. Bu potansiyeli değerlendirmenin önündeki engel ise savaş ve çatışma ortamıdır. Bu yüzden “Türkiye’de 20 kişiden 1’i, Azerbaycan’da 10 kişiden 1’inin mülteci” durumundadır. Dünyada “mülteci sorunu; yarım trilyon (500 milyar) dolarlık bir sorun!” Bu açıdan mevzuatların yeniden düzenlenmesi ve sonuca odaklı müzakerelerin sürdürülmesi gerekiyor.

Zirveden ekonomi alanında çıkan diğer bir sonuç ise; “yüksek katma değerli, yenilikçi teknoloji kullanan ve ihracata dönük üretim” yaklaşımının yinelenmesi oldu. Ülkelerin “canlı, yaratıcı, çok genç nüfusunu rekabet edebilir eğitim sistemi ve istihdam içeren politikalarla geleceğe hazırlanması”na yönelik adımlar hızlandırılmalıdır. Çünkü, yeni teknolojilerin ve bilgilerin demokrasiye, hukuka ve insana saygılı olarak büyümesi ve gelişmesinin değeri açıktır.

Bu değeri yakalamak adına “özveri ve samimiyetle denge ve karşılıklı refahı sağlamak için çalışma” adına birbirimize merhamet ve hassasiyetle davranmak, insanlığın vicdanını uyandıracak ve pozitif enerjiyi harekete geçirecektir. Çin Atasözü’nde ifade edilen “felaketin peşinden bahtiyarlık gelir, bahtiyarlığın içinde felaket gizlidir” yaklaşımıyla bakılırsa; her zorluktan sonra bir kolaylık olacaktır. Bu açıdan birbirimizin yararına birlikte çalışmalıyız. Çünkü; “kalbin istikameti dünyayı şekillendirir!”

  YORUMLAR YORUM YAP | 0 Yorum
  FACEBOOK YORUM
Yorum
  YAZARIN DİĞER YAZILARI
  • BUGÜN ÇOK OKUNANLAR
  • BU HAFTA ÇOK OKUNANLAR
  • BU AY ÇOK OKUNANLAR
YUKARI YUKARI
Telefon
WhatsApp