gtag('config', 'UA-165355319-1');
Bugun...


İbrahim VELİ

facebook-paylas
2020 BİTMESİN!
Tarih: 07-12-2020 08:49:00 Güncelleme: 07-12-2020 08:49:00


“Yok artık” dediğinizi duyar gibiyim. Bitmesin dediğimiz şey yaşadıklarımız değil, yaşadıklarımıza olan yaklaşımlarımızdır. Salgın bitsin ama temizlik ve hijyen bitmesin. Sağlık sorunları bitsin ama “sağlık kurulu” gibi danışma mekanizmaları sürdürülsün. Ekonomideki sorunlar bitsin tabi ama “yeni normal” arayışıyla yeni bir sayfa açma hamlesi güçlendirilsin. Çünkü krizi fırsat olarak görmek, yaşadıklarımıza olan yaklaşımlarımızı değiştirmekle mümkün oluyor.

“Yeni normal” demek; hepimizi memnun eden geleceğe ilişkin pozitif mesajlar söylemek değil, söylenenlerin kuvveden fiile dönmesidir. Üretim sözde kalırsa ihracat da, istihdam da, katma değer de, vergi de sözde ilerler. Sözde değil özde bir dönüşüm, “teknolojiye ve insana yatırım yapar, ekonomik istikrarı sağlar, iş ve yatırım ortamında uzun süredir beklenen hukuki reformları bir an önce tamamlar ve gelişen fırsatlardan yararlanmaya” odaklanır. Bu açıdan, “stratejik ürünlerin yurtiçi üretim imkanlarını geliştirecek, bunu kaynak dağılımını bozmadan, piyasa sinyallerini engellemeden yapabilecek bir model üzerinde düşünmemiz gerekiyor!”

2020 yılı boyunca birçok kez kendimizle yüzleşmek durumunda kaldık.  Yüzleştikçe yeni kararlar aldık. Kararlarımızın ortak noktası şu oldu: Yanlışlarımız bitsin ama doğru yaptıklarımız devam etsin. Doğruyu bulmak, uygulamak ve sürdürülebilir kılmak adına nelere ihtiyacımız olduğunu şimdi daha iyi biliyoruz. “Birbirini dinleyen bir toplum, topluma kulak veren bir siyaset anlayışı, yetkin ve çözüm odaklı bir bürokrasi, yönetime önerilerde bulunan bir sivil toplum” hata yapma ihtimalini her zaman düşürür.

Bu sayede; “toplum içinde istişare mekanizmaları sağlıklı biçimde işler, karar alma süreçleri aşağıdan yukarıya çalışır. Böylece dün alınan kararlar bugün değiştirilmez, dün yapılan yatırımlar bugün âtıl hale gelmez! Kaynak israfı, enerji israfı ve en kötüsü umut israfı ortaya çıkmaz, bilakis daha etkin ve maliyeti daha düşük uygulamalar” sergilenebilir. Yaşadığımız süreç, gerekli eğitim, özgür araştırma ortamı ve imkân sağlandığında insanımızın neleri başarabileceğini de gösterdi.

2020 bitmesin çünkü; insanı köklü çözümlere yönelebilecek bir noktaya getirdiğini görüyoruz. Sadece bireylerin değil, ülkelerin hatta sistemlerin de “kural temelli düzenin güçlenmesi” beklentisini artırdı. Bu anlamda, güncelliğini yitirmiş olan her şeyi içine alacak şekilde bir güncellenme kaçınılmazdır. Ancak bu güncellenme sayesinde yaşamakta olduğumuz “çoklu krizler karşısında değişim kabiliyetini göstermek” mümkün olacaktır. 2020’in tekrar ziyaret etmek istemeyeceğiniz bir yıl olması; “yüzeysel çözümlere bel bağlamak yerine, köklü çözümlere yönelmekle” gerçekleşecektir! İş birliği ahlakı, karşılıklı güven ve bilgi paylaşımıyla…

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YAZARLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
sanalbasin.com üyesidir
YUKARI