gtag('config', 'UA-165355319-1');
Bugun...


Cem TOKBAY

facebook-paylas
DİJİTALLEŞME YOLUNDA BİZ
Tarih: 14-01-2020 09:39:00 Güncelleme: 14-01-2020 09:39:00


Hiç kuşkusuz gelecekte, şu an sahip olduğumuz birçok kabiliyet robotlar tarafından öğrenilecek ve uygulanacak. Hatta bizlerden daha verimli ve hatasız yapacakları da tahminlerin ötesinde artık net olarak bilinmektedir. Bu robotlar insanoğlundan o kadar çok şey öğrenecekler ki bunun için bizlerden sürekli bilgi üretmemizi isteyecek hale gelecekler.

Aldıkları bilgiyi işleyecek, anlamlı veriler haline getirecek ve bunları uygulamaya koyacaklar. O nedenle gelecek demek veri demek, veri demek dijitalleşme demek olacak. Gelişen teknolojilerle birlikte veri üretimi her geçen zaman milyonlarca kat hızlanıyor. Google’ın raporlarına göre, 1996 yılına kadar son 50 yılda üretilen veri miktarı kadar veri 2000 yılından sonra ortalama 6 yılda üretilmiştir.

2016 tarihinde ise film biraz daha hızlı sarılarak üretilen ilk dijital veriden başlayarak o güne kadar üretilen toplam dijital verinin tamamı kadar veri sadece 1 yıl gibi kadar kısa bir sürede üretilmiş. Yani insanlık tarihinin ürettiği tüm veriyi sadece 1 yılda ürettik.

Yakın zamanda bu süre aylara, haftalara hatta günlere kadar düşecektir. Bu istatistik bize neyi gösteriyor peki?

Dijitalleşme!

Tek kelimeyle bu. Gelecek tamamen verinin yönetilmesi ile ilgili olacak ve hayatımızın her yeri, her anı bu verilerin bizi yönetmesi olmaya başlayacak. Örnek verelim hadi; şu anda kullandığımız akıllı cihazları düşünelim.

Her şeyimiz olmasa bile artık birçok işimizi onlarsız yürütemiyoruz. Öyle ki planlama, satın alma, araştırma, iletişim ve daha birçok başlık. Bu aslında buzdağının henüz sadece küçücük bir ucu. Yaklaşan gelecekte insansız hava, kara, raylı taşıma araçlarından tutunda kendi kendini yenileyebilen, tamir edebilen, yönetebilen ve düşünebilen elektronik dünyada her alacağız.

Tüm dünyada inanılmaz hızda dönüşüm yaşanırken biz ne yapıyoruz, kurumlarımız neler yapıyor, neler yapmalı peki?

Müşterisini artırabilecek, doğru büyüyebilecek, globalleşecek ve doğru ürünü doğru kitleye ulaştıracak şirketler geleceğin en büyük yapılarına sahip olacaklar. Bunu da veri madenciliği ve veri yönetimi ile gerçekleştireceklerdir. Bunu yapmak aslında çok zor değil. Bu aslında o kadar kolay ki yapmaması inanın daha zor! Şirketinizin gelecek 5-10-20 yıllık hedeflerini belirledikten sonra ilk yapmanız gereken şey size uygun bir yazılım ve kullanacağınız bir veri tabanı belirlemek.

Biriken datalarınızı da ayrıştırabilecek ve bunları anlamlandırabilecek madenciliğe de başladığınızda artık siz bir yola girmiş ve geleceğe adım atmış olacaksınız. Bir müşterinin kullanım alışkanlıklarını ölçümlemek, onun yaşamını takip edebilmek, alışveriş tutkusunu ve zamanını ölçümlemek ne yer ne içer nerelerde gezer ne tür aile yapısı var, nasıl bir eko sistemde yaşıyor gibi milyonlarca sıralanabilecek kavramların cevabını bulabilmek, buna göre aksiyonlar alabilmek sizin işinize ne kadar değer katar düşünebiliyor musunuz?

Size güncel bir örnek vereyim mi? Amazon, hiçbir çalışanı olmayan bir market açtı ve burada ciddi boyutlarda cirolar yaparak yoluna devam ediyor. Siz içeriye girerken kredi kartınızı okutuyor ve giriyorsunuz.

Bu noktadan sonra sizi çeşitli sinyallerle takibe başlıyorlar eski verilerinizden de yola çıkarak sizin alışkanlıklarınızın olduğu raflarda özel indirimler, kampanyalar uyguluyor ve alışverişi cazip hale getiriyor.

Bunun yanında sizin hangi ürün rafında ne kadar bekleme yaptığınız, hangi ürünü alıp incelediğinizi ve sepete atıp atmadığınızı belirliyorlar. Sizin market içerisindeki tüm hareketlerinizi kayıt altına alıyorlar ve sizin bir dijital kimliğinizi ortaya çıkarıyorlar. Alışveriş sonunda siz sepetinizi alıyor ve çıkıyorsunuz. Toplam alışveriş bedeli otomatik olarak hesaplanıyor ve kartınızdan tahsil ediliyor. Kulağa ne kadar hoş geliyor değil mi?

Sizlerde buradan yola çıkarak kendi yaptığınız işleri bu projeye uyarlayarak nerede olduğunuzu kabaca hesaplayabilirsiniz.

Günümüzde var olan tüm şirketler için bu kritik soruyu gündeme getirilmeli, mevcut durumlarından tutunda geleceğe yapabilecekleri yatırımlar masaya yatırılmalıdır.

 Hatta işi uzmanlarına bırakmalı, bu konuda danışmanlıklar alarak ileriye doğru adımlar atılmalıdır. Dijitalleşme süreci o kadar hızlı ilerleyen kavram ki kaçırılan trene binmek çok kolay olmayacaktır.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
SON YORUMLANANLAR
HABER ARA
YAZARLAR
HABER ARŞİVİ
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI